Nici z dywidend banków i PZU. Szef KNF chce, aby spółki zrezygnowały z wypłaty ok. 10 mld zł

Omawiane walory: , , , , , ,

Akcjonariusze takich spółek jak PKO BP, Pekao czy PZU mogą czuć się rozczarowani. Szef Komisji Nadzoru Finansowego zalecił bankom i ubezpieczycielom, aby ci zatrzymali cały zysk wypracowany w poprzednich latach.

banki,bkobp,akcje,dywidendy,pzu,pekao

KNF oczekuje od banków i ubezpieczycieli zatrzymania zysków z lat poprzednich

– Z uwagi na obecną sytuację związaną z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku – powiedział Jastrzębski, cytowany w komunikacie.

Komisja oczekuje także niepodejmowania, bez uzgodnienia z nadzorem, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej. Jak podkreśla Komisja, wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynuowania podstawowej działalności.

10 mld zł przejdzie akcjonariuszom koło nosa

Akcjonariusze takich spółek jak PKO BP, Pekao, Santandera czy PZU mogą czuć się rozczarowani. W tym roku bankowy gigant przymierzał się do wypłaty gigantycznej dywidendy. Komisja Nadzoru Finansowego jeszcze na początku marca dała władzom PKO BP zgodę na wypłatę akcjonariuszom połowy zysku netto za 2019 r. Prognozy mówiły o zwiększeniu puli o 1,67 mld zł z niepodzielonego zysku za 2018 rok. Łącznie do inwestorów miało trafić blisko 3,6 mld zł. Spodziewana stawka 2,88 zł na akcję, po ostatnich spadkach na kursie PKO BP, dawała dwucyfrową stopę dywidendy. Po ok. 1,6 mld zł miały wypłacić Pekao i Santander Bank Polska. Pierwsza spółka dostała od KNF zgodę na wypłatę dywidendy w wysokości do 75 proc. zysku za 2019 r., druga 50 proc. zysku. Zarząd ING Banku Śląskiego przedstawił już nawet oficjalną rekomendację. Z zysku wypracowanego w 2019 roku bank chciał wypłacić 494,38 mln zł dywidendy, czyli 3,80 zł na akcję. Konkretną stawkę podał też mBank, który dostał zgodę od nadzoru na wypłatę 5 proc. ubiegłorocznego zysku, czyli 48,7 mln zł. Dywidendową listę uzupełniłby jeszcze Handlowy, który słynie z regularnych i hojnych wypłat.

Sowita dywidenda była oczekiwana także w PZU. Eksperci prognozowali, że największy polski ubezpieczyciel wypłaci nawet 2,6 mld zł. Stawka 3,05 zł na akcję przy obecnym kursie dawała stopę na poziomie 10 proc.

Inwestorzy chłodno przyjęli scenariusz braku dywidendy w tym roku. W czwartek kurs akcji PKO BP spada o 1,56 proc. do 21,50 zł za akcję. Pekao traci 3,22 proc. i za jedna akcję zapłacimy 53,42 zł. Notowania Santander BP cofają się o 1,82 proc. do 172,70 zł za akcję, a ING Bank Śląski spadają o 1,54 proc. do 153,40 zł. Na czerwono świeci również PZU. Kurs akcji ubezpieczyciela spada o 2,16 proc. do 27,59 zł za akcję. Póki co na plusie utrzymują się mBank i Citi Handlowy. Ten pierwszy rośnie o 0,18 proc. do 219,80 zł za akcję, a drugi o 0,81 proc. do 43,55 zł a akcję.

O tym, że jest spore ryzyko, że KNF zmieni zdanie w kwestii tegorocznych dywidend, mówił niedawno Michał Konarski. Analityk BM mBanku na łamach StockWatch.pl sygnalizował, że taka sytuacja miała już miejsce w historii i z uwagi na epidemię może się powtórzyć.

– Kondycja kapitałowa sektora bankowego jest dobra, ale nadzór z uwagi na obawy w związku z epidemią koronawirusa może podjąć nadzwyczajne środki. Zmniejszenie bufora ryzyka systemowego wskazuje, że nadzór obawia się o sytuację kapitałową banków przez co może również ograniczyć strumień dywidend. Uważam, że finalna decyzja podjęta będzie, kiedy poznamy bardziej precyzyjny wpływ COVID-19 na kondycję gospodarki – komentował Michał Konarski.

Koronawirus zagraża dywidendom. Spółki z WIG20 już w tym roku przykręcą kurek z gotówką

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT handlowy, ingbsk, mBank, Pekao, pkobp, PZU, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR