Niespodzianka w CD Projekcie. Zarząd rekomenduje wypłatę 100 mln zł dywidendy

Omawiane walory:

Dywidenda CD Projektu to jedna z największych niespodzianek giełdowych tego roku. Producent gier wbrew wcześniejszym sygnałom i mimo rekordowych nakładów na prace rozwojowe związane m.in. z grą Cyberpunk 2077, postanowił rekomendować wypłatę drugiej w swojej historii dywidendy.

Adam Kiciński, prezes spółki i Piotr Nielubowicz, wiceprezes ds. finansowych CD Projektu

Zarząd CD Projektu na tegoroczną dywidendę chce przeznaczyć 100,92 mln zł, co w przeliczeniu na jedną akcję daje 1,05 zł. Stopa dywidendy jest w tym wypadku symboliczna (0,5 proc.), ale też drugorzędna. Akcjonariusze i bez wypłaty nie mają powodów do narzekań. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 31 maja, a wypłaty 13 czerwca.

Formalnie wniosek w sprawie dywidendy musi jeszcze zaopiniować rada nadzorcza, ale ostateczną decyzję i tak podejmie walne zgromadzenie, czyli akcjonariusze.

W uzasadnieniu wniosku zarząd podniósł, iż rok 2018 r. był kolejnym udanym rokiem sprzedaży Wiedźmina 3 i pozostałych produktów grupy.

– Poziom sprzedaży, pomimo rekordowych co do wielkości nakładów na prace rozwojowe oraz zrealizowanych w minionym roku inwestycji przełożył się na wzrost łącznej wartości środków pieniężnych i lokat grupy na przestrzeni 2018 roku. Uwzględniając obecne zasoby środków pieniężnych i lokat spółki, planowane dalsze zamierzenia inwestycyjne i jej bezpieczeństwo finansowe, zarząd zdecydował rekomendować zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu wypłatę części zgromadzonych środków na rzecz akcjonariuszy spółki – informuje spółka.

>> Odliczanie czas zacząć – omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za 2018 r.

CD Projekt oczywiście stać na wypłatę, ale każdy, kto śledzi spółkę wie, że jej podejście do kwestii dywidendy jest mocno konserwatywne. Na koniec 2018 roku w kasie firmy leżało blisko 660 mln zł. Mimo rekordowo wysokich nakładów na gry i technologie (ok. 100 mln zł w 2018 r.), saldo gotówki i lokat bankowych wzrosło r/r o ponad 11 mln zł.

Niespodzianka z rekomendacją wypłaty dywidendy jest tym większa, że jeszcze podczas marcowej konferencji wynikowej prezes Adam Kiciński podkreślał, że to nie jest dobry czas na dywidendę, ponieważ spółkę czeka wytężony okres prac i wydatków.

– Przed nami jest najbardziej wytężony okres prac i wydatków. Dywidenda powinna być raczej po sukcesie dużym, a nie przed. To jest moja opinia, to nie jest polityka dywidendowa, której nie mamy – powiedział pod koniec marca Adam Kiciński, prezes CD Projektu.

Wtórował mu Piotr Nielubowicz, wiceprezes ds. finansowych, który powtórzył, że w tej chwili najważniejszą kwestią jest premiera Cyberpunka.

Dotychczas CD Projekt tylko raz w swojej historii wypłacił dywidendę. Miało to miejsce w 2017 r., czyli dwa lata po premierze Wiedzmina 3. Producent gier wypłacił wówczas 1,05 zł na akcję, a stopa dywidendy wyniosła 1,4 proc. W sumie do podziału między akcjonariuszy trafiło 100,93 mln zł. Przy okazji tegorocznej rekomendacji zarząd podkreślił, że nie zamierza ustalać sztywnej polityki podziału zysków.

– Jednocześnie zarząd informuje, iż odstąpił od wprowadzenia stałej polityki dywidendowej z uwagi na fakt, iż jest przekonany, że dla spółki działającej w tak konkurencyjnej branży i chcącej dynamicznie się rozwijać, najbardziej właściwą strategią jest każdorazowa ocena bieżącej sytuacji, planów biznesowych, wyzwań stojących przed grupą i wynikających z nich potrzeb – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

We wtorek akcje CD Projektu podrożały o 2,5 proc. do 207 zł i były najmocniejszym ogniwem w indeksie WIG20. Kapitalizacja całej spółki wynosi obecnie 19,9 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR