X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

[OPINIA] MF popełniło błąd. Handel kryptowalutami nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Opublikowano: 2018-04-13 12:05:49

Ministerstwo Finansów w kwestii opodatkowania handlu bitcoinem i innymi walutami cyfrowym jest w błędzie. Zdaniem ekspertów, od handlu kryptowalutami nie trzeba płacić podatku ani składać druku PCC.

W środowisku kryptowaluciarzy wrze po publikacji Ministerstwa Finansów. Resort w komunikacie z 4 kwietnia przypomniał inwestorom o obowiązku zapłacenia podatku od handlu kryptowalutami i wskazał jak należy to zrobić. Problem w tym, że w wytycznych pojawił się szereg niejasności i kuriozalnych sytuacji, takich jak na przykład obowiązek zapłaty nieproporcjonalnie wysokiego podatku nawet w wypadku straty. >> O sprawie informowaliśmy tutaj: Podatkiem w kryptowaluty. Fiskus puści z torbami najaktywniejszych graczy

Pod presją krytyki MF szybko spuściło z tonu. Według zapewnień, interpretacja nie jest ostateczna, a w samym resorcie ruszyły prace nad nowymi, przyjaźniejszymi dla podatników rozwiązaniami.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Inwestorzy wciąż żyją w niepewności, a do rozliczenia się z dochodów za 2017 r. pozostało już niewiele ponad 2 tygodnie. Część z nich pojawi się 20 kwietnia pod gmachem Ministerstwa Finansów. Będzie to pierwszy w Polsce protest w sprawie kryptowalut. Podczas pikiety – w ramach autoironii – odbędzie się konkurs wypełniania deklaracji podatkowych na czas.

Czym są kryptowaluty?

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów, kryptowaluty to prawo majątkowe, a co za tym idzie, od każdej pojedynczej transakcji należy złożyć odpowiedni druk do Urzędu Skarbowego i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Tak jak to ma obecnie miejsce przy umowie np. kupna/sprzedaży używanego auta, umowy pożyczki czy darowizny. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w wypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia daniny – w wysokości 1 proc. wartości rynkowej – jest po stronie kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1 proc. wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności. Wyłączona z opodatkowania PCC, zdaniem MF, jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT, czyli w sytuacji gdy obrót cyfrowymi walutami odbywa się w ramach działalności gospodarczej.

Ministerstwo Finansów jest w błędzie

Na powyższym stanowisku resortu suchej nitki nie pozostawili eksperci. Kancelaria Prawna Kijewski Graś na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin sprawdziła, czym w świetle polskich regulacji prawnych są kryptowaluty. I tu ważna lekcja dla urzędników ministerstwa. Przede wszystkim obecnie nie istnieją regulacje podatkowe odnoszące się do realiów i specyfiki giełd kryptowalutowych. Mamy więc olbrzymią lukę w prawie. Dodatkowo zdaniem przedstawicieli doktryny, wirtualne waluty nie mają ani cech, ani właściwości prawa majątkowego. Kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym, nie spełniają także kryteriów pieniądza elektronicznego. Nie są też rzeczami czy papierami wartościowymi.

– Mając na uwadze rozważania doktryny i brak uregulowanego statusu kryptowalut w polskim systemie prawnym należy wskazać, ze umowy sprzedaży zakupu lub zamiany na kryptowalutach nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, że kryptowaluty nie mogą być traktowane jako prawo majątkowe. – czytamy w opinii Kancelarii Prawnej Kijewski Graś.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Jak zaznaczają eksperci, nawet gdyby przyjąć koncepcję kryptowaluty, jako prawa majątkowego w świetle komunikatu MF, rozliczanie się z podatku od transakcji w niektórych sytuacjach jest wręcz niemożliwe. Giełdy kryptowalutowe cechują się anonimowością, podmiotom dokonującym transakcji nie jest znana druga strona transakcji ani jej status. Podatnik nie posiada narzędzi pozwalających określić, czy druga strona transakcji sprzedaje kryptowalutę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie więc dochodzić do zdarzeń, w której jedna ze stron transakcji ujmuje ją dla celów VAT, druga zaś strona odprowadzi od transakcji PCC.

– Biorąc pod uwagę specyfikę giełd kryprowalutowych polegającą na możliwości dokonywania przez tradera nawet kilkudziesięciu transakcji dziennie. Mając to na uwadze należy wskazać, że jeden trader będzie obowiązany do przedłożenia właściwemu US od kilku do nawet kilkuset wypełnionych deklaracji PCC. Osoba fizyczna, która aktywnie handluje kryptowalutami będzie zobowiązana do druku PCC-3 od każdej z przeprowadzonych transakcji, można z pewnością wskazać, ze w przypadku handlu automatycznego będą tysiące deklaracji. Mając na uwadze obowiązki wynikające z ustawy, należy podkreślić, że obowiązek wypełnienia druku PCC-3 i uiszczenia podatku należy wykonać w ciągu 14 dni od zawarcia transakcji. Nie ma w chwili obecnej możliwości złożenia zgłoszenia zbiorczego do właściwego Urzędu Skarbowego. – wskazują eksperci z Kancelarii Prawnej Kijewski Graś.

Jak dodają eksperci, obecnie brakuje przepisów, które odnoszą się wprost do ktyptowalut, tokenów, a także technologii blockchain. Niezbędne jest więc podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wskazania jednolitej definicji legalnej ktyptowaluty, wypracowanie jednolitych rozwiązań prawnych dotyczących kwestii finansowo-podatkowych, obrotu kryptowalutami, a także emisji kryptowalut zgodnych z AML. Resort finansów już zareagował na te postulaty i obiecał rozwiązanie problemu. Niestety, na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy pojawią się nowe przepisy.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku