Pandemia nadgryzła zyski Votum. Początek 2021 r. mocny dla segmentu frankowego

Omawiane walory:

W ubiegłym roku Grupa Votum zanotowała rekordowe przychody ze sprzedaży. Znacznie gorzej wypadły zyski, gdzie oprócz efektów pandemii ciążyły inwestycje w segment OZE, który nie zdążył jeszcze zbudować rentowności, ale przychodami zrównał się z segmentem frankowym. W najbliższych miesiącach uwaga akcjonariuszy będzie koncentrować się na procesach frankowiczów.

Grupa Votum podsumowała IV kwartał i cały ubiegły rok. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży za cztery kwartały wyniosły ponad 150 mln zł (+6 proc. r/r) i był to najwyższy przychód roczny w historii grupy. Słabiej w ujęciu rocznym wypadły zyski. Wynik operacyjny spadł r/r o 47 proc. do 11,97 mln zł, a netto o 52 proc. do 8,4 mln zł.

W samym IV kwartale spółka miała 45,1 mln zł przychodów, 3,6 mln zł zysku EBIT i 2,6 zysku netto. Zysk netto kancelarii odszkodowawczej Votum w minionym kwartale wyniósł 2,5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 4,4 mln zł.

– W IV kwartale 2020 r., dzięki nadzwyczajnemu zaangażowaniu pracowników i dalszej realizacji strategii dywersyfikacji, osiągnęliśmy najwyższy w historii kwartalny poziom przychodów w wysokości ponad 45 mln zł, a tym samym również najwyższy przychód roczny sięgający ponad 150 mln zł. Wynik jest wyraźnie niższy niż w roku wcześniejszym nie tylko przez uwarunkowania pandemiczne, ale również inwestycje w nowy segment, który jakkolwiek nie zdążył jeszcze zbudować rentowności, to przychodami zrównał się z segmentem frankowym. Warto również zwrócić uwagę na inwestycję w pozyskiwanie gruntów pod budowę farm fotowoltaicznych, choć w najbliższych miesiącach oczy naszych akcjonariuszy na pewno będą skupione na procesach frankowiczów – podsumował Bartłomiej Krupa, prezes Votum.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

W IV kwartale przychody grupy Votum w segmencie dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych wyniosły około 9 mln zł. Votum podpisało 2.362 umowy dotyczące roszczeń bankowych, podczas gdy rok wcześniej były to 3.524 umowy. W ocenie spółki, uchwała Sądu Najwyższego dotycząca kredytów walutowych powinna przełożyć się na wzrost zainteresowania ofertą grupy wśród kredytobiorców.

– W segmencie dochodzenia roszczeń od banków z tytułu kredytów indeksowanych i denominowanych w CHF w IV kwartale mieliśmy mocną tendencję wzrostową. Sądzimy, że wiąże się to z licznymi doniesieniami medialnymi i rosnącym przekonaniem, że z bankami można wygrać – powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezes Bartłomiej Krupa.

Prezes Votum dodał, że „sprzedażowo I kwartał 2021 r. ma pełne perspektywy żeby być jeszcze lepszym kwartałem niż IV kwartał ub.r.” Tylko w styczniu spółka wytoczyła 803 powództwa sądowe, a w lutym 1.020, czyli więcej niż w poprzednich miesiącach, kiedy było średnio ok. 400 powództw miesięcznie.

– Spodziewamy się, że sprzedażowo I kwartał 2021 roku ma pełne perspektywy również być lepszym kwartałem niż IV kwartał 2020 roku, pomimo wyobrażenia, z którym się teraz spotykamy, że w tej chwili perspektywa ugód odstręcza klientów od dochodzenia roszczeń. W praktyce jest wręcz odwrotnie – powiedział prezes Krupa.

Na koniec 2020 roku grupa kapitałowa na rynku polskim prowadziła 13,19 tys. spraw w postępowaniach przedprocesowych, co stanowi spadek o 3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Łączna wartość oszacowanych i zgłoszonych roszczeń do podmiotów zobowiązanych wynosiła 777,56 mln zł, co stanowi spadek o 4 proc. w stosunku III kwartału 2020 r. Kliknij, aby powiększyć. Źródło: Spółka

Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów walutowych wyznaczono na 25 marca.

Pandemia odbiła się na wynikach

W segmencie szkód osobowych w IV kwartale 2020 r. liczba umów spadła o 14 proc. w porównaniu do III kwartału 2020 roku. Jak zaznaczono, tendencja spadkowa jest pokłosiem panującej pandemii, w tym ograniczenia liczby bezpośrednich spotkań z klientami i spadku liczby wypadków drogowych. W segmencie szkód rzeczowych w IV kwartale 2020 r. liczba nowych umów spadła o 21 proc. w porównaniu do III kwartału 2020 roku. Spadek wynika z wprowadzonych działań w zakresie ograniczania nabywania cesji wierzytelności, które zostały przeprowadzone w celu zabezpieczenia poziomu środków pozwalających na niezakłóconą działalność operacyjną we wszystkich segmentach w przypadku ewentualnych opóźnień w płatnościach na skutek ewentualnego przedłużającego się zamrożenia gospodarki.

Źródło: Spółka

W segmencie OZE w IV kwartale 2020 r. liczba nowych kontraktów wyniosła 237, co stanowi wzrost o 33 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Przychody urosły kw/kw z 3,1 mln zł do 8,37 mln zł.

– Warto podkreślić, że segment odnawialnych źródle energii w drugim pełnym kwartale swojej działalności operacyjnej zrównał się przychodami z tym segmentem, który przynosi w tej chwili najwięcej, czyli pomocy kredytobiorcom frankowym. (…) Segment OZE w pierwszym roku jeszcze nie był rentowny, ale mamy ambicje, żeby bardzo szybko tę tendencję odwrócić – zaznaczył prezes Grupy Votum.

W środę kurs akcji spółki spadł o 2,2 proc. Na zamknięciu sesji za jeden walor płacono 13,35 zł. Od początku roku notowania spółki urosły o ponad 12 proc. Kapitalizacja spółki wynosi ok. 160 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Votum)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR