X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Pechowy 13 listopada. Mocne spadki na XTB, CD Projekcie i Eurocashu

Opublikowano: 2017-11-13 12:55:13

Omawiane walory: , , , , ,

Trzynasty listopada, pomimo że to nie piątek, dla sporej grupy inwestorów jest pechowy. PGNiG rozczarował wynikami, kurs Eurocashu kolejny dzień szuka dna, CD Projekt leci w dół za sprawą kontrowersji wokół gry Cyberpunk 2077, a notowania XTB załamały się po ujawnieniu przez prasę informacji, że prokuratura bada sprawę oszustwa na szkodę klientów.

Marcin Kiepas

To nie jest udany dzień dla wielu inwestorów z warszawskiej giełdy. W południe na wartości traciła prawie połowa notowanych akcji, podczas gdy na plusie było 28 proc. z nich, a 24 proc. nie zmieniło swej wartości. Poniedziałek jest też czwartym z rzędu spadkowym dniem dla wszystkich indeksów z GPW. W południe WIG20 tracił 0,3 proc. i cofnął się do 2.449 pkt., WIG miał wartość 63.183,5 pkt. (-0,4 proc.), mWIG40 4.801,1 pkt. (-0,7 proc.), a sWIG80 13.741 pkt. (-0,6 proc) i znalazł się najniżej od sierpnia 2016 roku. Spadki te wprawdzie wpisują się w nastroje dominujące dziś na europejskich parkietach, ale w dużej mierze u ich źródeł znalazły się wyniki kwartalne i inne informacje ze spółek notowanych w Warszawie.

W III kwartale zysk netto PGNiG był o 2,5 proc. wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 367 mln zł, ale jednocześnie był aż o 22 proc. niższy niż zakładano. Niższe od prognoz były też przychody. Sięgnęły one 6,08 mld zł wobec 5,7 mld zł przed rokiem i wobec oczekiwanych 6,3 mld zł. W południe akcje PGNiG traciły 2,1 proc. i za jedną trzeba było zapłacić 6,43 zł. Był to najniższy ich kurs od trzech miesięcy.

W indeksie WIG20 słabiej niż PGNiG spisuje się tylko Eurocash. Notowania giganta z branży handlowej idą w dół o 4,4 proc. do 28,44 zł, co jest poziomem nieoglądanym od początku 2012 roku. Poniedziałkowa przecena jest kontynuacją negatywnej reakcji na opublikowane w miniony piątek słabe wyniki finansowe.

Sytuację indeksu WIG20 próbują ratować banki. Akcje Alior Banku drożeją o 2,5 proc. do 71,78 zł, mBanku o 2,3 proc. do 466,90 zł, a PKO BP o 1,2 proc. do 39,25 zł. W tym ostatnim przypadku wzrost jest reakcją na opublikowany przed sesją raport kwartalny. Państwowy bank zarobił w tym okresie 902 mln zł (769 mln zł rok wcześniej), przekraczając tym samym rynkowe prognozy na poziomie 870,3 mln zł.>> Zobacz także: PKO BP chce wypłacić dywidendę za 2017 rok

Co dalej z kursami akcji CD Projektu, 11 bit studios, CI Games i The Farm 51 >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Rano wyniki opublikowała też spółka GTC. W III kwartale wypracowany przez nią zysk netto wprawdzie spadł o 27,4 proc. rok do roku do 51,9 mln euro, ale był o 2,8 mln euro wyższy od prognoz analityków. Przychody GTC spadły o 1,5 proc. rok do roku i wyniosły 29,7 mln euro. W tym przypadku jednak były one niższe o 16,8 proc. od rynkowego konsensusu. Akcje GTC tanieją o 0,4 proc. do 9 zł.

Fatalnie nowy tydzień rozpoczął się dla akcjonariuszy CD Projektu. Walory producenta gier wideo tanieją o 6,8 proc. do 116,35 zł, po tym jak jeszcze w ubiegłym tygodniu wyznaczały one nowe historyczne rekordy. Przecena jest efektem pojawiających się spekulacji, że przygotowywana przez CD Projekt gra Cyberpunk 2077 może zadebiutować, i to w najlepszym scenariuszu, w 2020 roku, podczas gdy dotychczas jej debiut był oczekiwany w 2019 roku.

notowania

Prawdziwie czarnego poniedziałku doświadcza jednak X-Trade Dom Maklerski. Akcje forexowego brokera tanieją aż o 35,7 proc. do 3,40 zł i są najtańsze w historii. Źródłem wyprzedaży są doniesienia Pulsu Biznesu, że Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę o możliwości dopuszczenia się przez władze XTB oszustwa na szkodę klientów o wartości 8-23,5 mln zł. Na marginesie tych doniesień warto pamiętać, że we wtorek XTB opublikuje wyniki za III kwartał br.

notowania

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie nie wróży najlepiej na kolejne dni. Szczególnie, że podażowe impulsy płyną zarówno ze spółek, jak i rynków zagranicznych. W kolejnych dniach pierwszoplanową rolę będą odgrywać przede wszystkim publikowane raporty kwartalne:

Raportowy rozkład jazdy na szczyt sezonu wyników za III kwartał >>> CZYTAJ WIĘCEJ

 • Wtorek: CCC, KGHM, Boryszew, Braster, Cognor, Cormay, Dębica, Dino Polska, Drop, Erbud, Bank Handlowy, Lubawa, Marvipol, Miraculum, Mostostal-Warszawa, Play, Polnord, Prochem, Sanok, Stalprodukt, Trakcja, Ursus, Wirtualna Polska, XTB
 • Środa: PZU, Arteria, BOŚ, Elektrobudowa, Getin Noble, Gobarto, Unibet, Vistula
 • Czwartek: JSW, 11 bit studios, Apator, PCC Exol, Redan
 • Piątek: Comarch, Gino Rossi, Lentex, Mostostal-Zabrze i Wojas

Na drugim planie znajdą się rynki globalne, gdzie nastroje będą budować doniesienia nt. reformy podatkowej w USA, a także amerykańskie dane o inflacji konsumenckiej i producenckiej, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, a także serii raportów z Wielkiej Brytanii, Chin i Japonii. W kraju zostaną opublikowane dane nt. dynamiki PKB za III kwartał br., inflacji konsumenckiej, płacy i zatrudnieniu w październiku, co też może lekko wpływać na decyzje inwestorów.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, eurocash, gtc, PGNiG, pkobp, xtb)

 • Giełdowi faworyci DM mBanku na 2019 rok

  Grudzień to nie tylko czas podsumowań, ale także ostatni dzwonek na przygotowanie strategii inwestycyjnej na kolejny rok. W tym tygodniu garść wskazówek dał DM mBanku. Biuro w cyklicznym raporcie wytypowało blisko 30 spółek, które w przyszłym roku będą mocniejsze od szerokiego rynku. 

 • WIG20 zaciera wczorajszy niesmak

  Amerykańskie indeksy toczyły wczoraj kolejną walkę o uspokojenie nastrojów, w czym wspierał je na Twitterze Donald Trump i informacje o redukcji chińskich ceł na samochody z nałożonych w lipcu 40 proc. W drugą stronę działały zapowiedzi prezydenta, że nie obawia się government shutdown, ale jest to temat na tyle odległy, że nie ma szans poważnie zaniepokoić inwestorów.

 • XTB wprowadza do oferty 76 nowych ETF-ów

  Dom Maklerski X-Trade Brokers rozszerza ofertę o 76 nowych ETF-ów notowanych w Unii Europejskiej. W sumie w broker będzie miał już dostęp do 151 instrumentów tego typu. Wśród nowych pozycji znajdą się m.in. ETF-y na surowce: srebro oraz pallad.

 • Zwrot na Wall Street przywrócił nadzieję na rajd św. Mikołaja, mocny Orange i CD Projekt

  Czwartkowy zwrot na Wall Street ożywił nadzieję na zielony grudzień na globalnych rynkach, w tym na rajd św. Mikołaja w Warszawie. W piątek w WIG20 wyróżnia się Orange i CD Projekt, a na szerokim rynku Ursus.

 • Raport: Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r.

  Według szacunków StockWatch.pl, w przyszłym roku 13 spółek z prestiżowego indeksu GPW wypłaci łącznie 12,8 mld zł dywidend. Kwotami idącymi w miliardy złotych podzielą się reprezentanci sektora paliwowego, bankowego i ubezpieczeniowego.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku