X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

PGE zaprosiła kilkunastu partnerów do rozmów nt. farm wiatrowych na Bałtyku

Opublikowano: 2018-12-06 10:09:39

Omawiane walory:

Polska Grupa Energetyczna (PGE) zaprosiła kilkunastu potencjalnych partnerów do rozmów na temat budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Planowany pierwszy etap programu offshore grupy zakłada budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2.545 MW.

Fot. Pexels

– W środę, 5 grudnia, Grupa PGE zaprosiła do rozmów kilkunastu potencjalnych partnerów biznesowych, posiadających doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. Planowany pierwszy etap programu offshore grupy zakłada budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2.545 MW (1.500 MW mocy na obszarze koncesji będącej w posiadaniu spółki Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 i 1.045 MW mocy na obszarze Elektrowni Wiatrowej Baltica-3), zlokalizowanych w odległości około 25-30 km od brzegu, na wysokości Łeby – czytamy w komunikacie.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Zgodnie z wymaganiami, partner PGE powinien posiadać odpowiednie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji na europejskim rynku, być w stanie wesprzeć projekty w aspektach technicznych i kontraktowaniu wykonawców, a także dzielić się know-how w tym zakresie z PGE.

Morskie farmy wiatrowe stanowią jedną z opcji strategicznych rozwoju Grupy PGE po 2020 r. Przedsięwzięcie jest obecnie na etapie pozyskiwania niezbędnych zgód środowiskowych, prowadzone są badania wietrzności, prace w zakresie wyprowadzenia mocy i inne działania techniczne. Trwają przygotowania do przeprowadzenia wstępnych badań geologicznych, podkreślono w komunikacie.

– Od stycznia 2018 r. trwają pomiary warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim w rejonie planowanej inwestycji. Dotychczasowe wyniki potwierdzają bardzo dobre warunki wietrzności badanych obszarów. Szacowana obecnie prędkość wiatru w naszych lokalizacjach może przekraczać 9 m/s – powiedział prezes PGE Henryk Baranowski.

W przyszłym roku PGE spodziewa się pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla farmy wiatrowej. Zgodnie z przyjętym harmonogramem wyprowadzenie energii z pierwszej morskiej farmy Grupy PGE mogłoby nastąpić ok. 2025 r., a rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji w 2026 r.

– Program budowy morskich farm wiatrowych wpisuje się w przedstawiony niedawno do konsultacji projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., w której offshore wskazywany jest jako jedno z głównych narzędzi osiągania celów OZE – wskazano dalej w komunikacie.

PGE podkreśla, że realizacja projektu offshore wpłynie pozytywnie na całą polską gospodarkę, stworzenie nowych miejsc pracy i rozwój przemysłu (m.in. stoczniowego i stalowego). Według cytowanych przez spółkę wyliczeń McKinsey & Company wykorzystanie potencjału rynku offshore w Polsce (ok. 6.000 MW w perspektywie do 2030 r.) mogłoby wpłynąć na zwiększenie PKB o ok. 60 mld zł w latach 2020-2030.

– Grupa PGE weszła na drogę dywersyfikowania źródeł wytwórczych, którego celem jest zmniejszenie emisyjności CO2. Realizacja każdego 1.000 MW mocy wiatrowych na morzu oznacza zmniejszenie emisji CO2 przez polską gospodarkę o ok. 4 mln ton rocznie, czyli około 100 mln ton w całym 25-letnim okresie eksploatacji farmy wiatrowej – podsumowano w materiale.

Obecnie grupa kapitałowa PGE jest największym producentem „zielonej” energii Polsce. Posiada ona 14 farm wiatrowych na lądzie, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2.188,9 MW.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o PGE)

 • DM mBanku podtrzymał rekomendację kupuj dla 4 największych spółek energetycznych

  DM mBanku zaktualizował rekomendacje dla Enei, Energi, PGE oraz Tauronu. Analitycy podtrzymali zalecenie kupuj dla wszystkich czterech spółek oraz podwyższyli ceny docelowe dla trzech z nich.

 • Spadki w ślad za Wall Street, w grze spółki energetyczne i Kruk

  Giełda w Warszawie próbuje odrabiać straty po porannym ciosie zadanym przez Wall Street. Nie ma pewności, czy to się uda. Jednak stosunkowo ograniczona skala spadów pokazuje, że rodzimi inwestorzy nie tracą nadziei na udany grudzień na giełdzie.

 • WIG20 zalicza szybką korektę, tanieją akcje Orlenu i banków

  Przecena Orlenu i banków, pomimo dobrego zachowania koncernów energetycznych, ściąga WIG20 poniżej 2.300 pkt. Perspektywy na grudzień wciąż pozostają dobre. Na szerokim rynku gorąco jest na Ursusie i Feerum.

 • Kwestia atomu kładzie się cieniem na ratingu kredytowym PGE

  Agencja ratingowa EuroRating obniżyła perspektywę ratingu kredytowego PGE ze stabilnej na negatywną. Sam rating został utrzymany na dotychczasowym poziomie A-.

 • Pokaz siły WIG20

  Środowa sesja była na świecie jedną z najnudniejszych w ostatnich tygodniach. O ile giełdy azjatyckie zyskiwały (Nikkei +1 proc., Hang Seng +1,3 proc.), większość parkietów europejskich otworzyła się na minimalnych plusach i pozostawała na nich przez cały dzień, by spaść lekko pod kreskę po godzinie 16:00. Podobnie na chwilę obecną wygląda sytuacja w USA, gdzie S&P500 zaczyna być poddawane presji.



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku