Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

PGNiG miało 388 mln zł zysku netto, 1.574 mln zł EBITDA bez odpisów w IV kw. 2018 r.

Opublikowano: 2019-03-14 09:58:44

Omawiane walory:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odnotowało 388 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2018 r. wobec 457 mln zł zysku rok wcześniej.

Fot. PGNiG

Zysk operacyjny wyniósł 596 mln zł wobec 651 mln zł zysku rok wcześniej.

Wynik EBITDA wyniósł w IV kw. ub.r. 1.347 mln zł wobec 1.323 mln zł rok wcześniej, zaś EBITDA bez odpisów na rzecz aktywów trwałych sięgnęła odpowiednio: 1.574 mln zł wobec 1.872 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 12.753 mln zł w IV kw. 2018 r. wobec 10.908 mln zł rok wcześniej.

W IV kw. 2018 r. w Poszukiwaniu i Wydobyciu wzrost przychodów ze sprzedaży sięgnął: w przypadku gazu – o 294 mln zł (+28 proc. r/r), a ropy naftowej i kondensatu – o 169 mln zł (+34 proc. r/r); w Obrocie i Magazynowaniu wzrost przychodów ze sprzedaży gazu sięgnął 24 proc. r/r i kosztów paliwa gazowego 31 proc. r/r, głównie w wyniku wyższych cen ropy i gazu; w Dystrybucji wyższy był wolumen dystrybucji (o +4 proc. r/r) oraz niższe o 4 proc. r/r przychody z tytułu świadczenia usługi dystrybucyjnej w związku z niższą taryfą od 1 marca 2018 r.; w Wytwarzaniu odnotowano wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej o 31 proc. r/r, będące wynikiem wyższego wolumenu produkcji oraz wyższych notowań cen energii elektrycznej, podano w prezentacji wynikowej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W całym 2018 r. PGNiG odnotowało 3.212 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2018 r. wobec 2.923 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk operacyjny wyniósł 4.395 mln zł wobec 3.910 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 7.115 mln zł wobec 6.579 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 41.234 mln zł w 2018 r. wobec 35.857 mln zł rok wcześniej.

– Mamy za sobą bardzo dobry rok z satysfakcjonującymi nas wynikami. Rosnące ceny ropy naftowej i wzrost zapotrzebowania na ten surowiec pozwoliły nam zwiększyć przychody z jej sprzedaży. Do wzrostu przychodów ze sprzedaży gazu ziemnego przyczyniły się natomiast rosnące ceny na Towarowej Giełdzie Energii. W 2018 roku sprzedaliśmy o ponad 2,26 mld m3 gazu więcej niż rok wcześniej, co stanowi wzrost o 8 proc. – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Dzięki wzrostom cen ropy naftowej i gazu ziemnego przychody ze sprzedaży segmentu Poszukiwanie i Wydobycie zwiększyły się o 25 proc. do 7,67 mld zł, a EBITDA tego segmentu o 30 proc.

– Zwiększyliśmy nakłady na segment Poszukiwanie i Wydobycie. Zastosowanie nowoczesnych technologii rozpoznania węglowodorów pomogło nam osiągnąć wysoką trafność odwiertów. Poprzez intensyfikację prac poszukiwawczych, inwestycje w produkcję z eksploatowanych złóż i optymalizację czasu ich zagospodarowania możliwe było utrzymanie wydobycia gazu ziemnego w całej grupie kapitałowej (Polska, Norwegia, Pakistan) na poziomie 4,55 mld m³. Zwiększyliśmy krajowe wydobycie ropy naftowej o 4 proc. i o 12 proc. w Norwegii. Akwizycje na norweskim szelfie pozwolą nam na sukcesywny wzrost własnego wydobycia do poziomu założonego w strategii – dodał Woźniak.

Wolumen sprzedaży gazu w segmencie Obrót i Magazynowanie ogółem wzrósł o 8 proc. do 28,16 mld m3. Przychody ze sprzedaży w tym segmencie wzrosły o 19 proc. do 31,70 mld zł. O ile w przypadku segmentu Poszukiwanie i Wydobycie wyższe ceny ropy wpływają pozytywnie na jego wyniki, w przypadku Obrotu i Magazynowania wiążą się z wyższymi kosztami pozyskania gazu importowanego.

Przychody ze sprzedaży segmentu Dystrybucja, jak i wolumen dystrybuowanego gazu ziemnego utrzymały się na poziomach zbliżonych do 2017 roku, mimo obniżonej od marca taryfy dystrybucyjnej. W 2018 roku liczba nowych przyłączeń do sieci wyniosła 60.750, w porównaniu do 54.922 przyłączeń w 2017 roku, co stanowiło wzrost o 10,6 proc.

– W segmencie Wytwarzanie przychody, głównie ze sprzedaży ciepła i energii elektrycznej, wzrosły o 6 proc. do poziomu 2,39 mld zł. Na wynik segmentu pozytywny wpływ miały wyższe ceny prądu, zaś czynnikami niesprzyjającymi były wyższe temperatury w drugiej połowie 2018 roku oraz ceny węgla. W 2018 roku rozpoczęła się eksploatacja wielopaliwowego bloku energetycznego w Elektrociepłowni ‚Zofiówka’ o mocy 70 MWe i 120 MWt – wskazano także.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2018 r. wyniósł 3.289 mln zł wobec 2.034 mln zł zysku rok wcześniej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o PGNiG)

 • PGNiG proponuje miliard złotych dywidendy za 2018 r.

  Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie 1.040 mln zł z zysku netto za 2018 rok na wypłatę dywidendy. Proponowana stawka na akcję wynosi 0,18 zł, przy czym część z tej kwoty już trafiła na konta akcjonariuszy w formie zaliczki.

 • Czerwono w Warszawie, CD Projekt tanieje przed wynikami

  To jest wyjątkowo zimny maj na giełdzie w Warszawie. Od początku miesiąca WIG20 stracił blisko 7 proc. i pomimo solidnego wyprzedania, ma problemy z wygenerowaniem odbicia. W poniedziałek w dół ciągnie go CD Projekt i PGNIG.

 • Podatkowej wyprzedaży ciąg dalszy, JSW rośnie po wynikach

  Akcje giełdowych detalistów kontynuują spadki wywołane wizją wprowadzenia podatku handlowego. Strach inwestorów dodatkowo potęguje pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Jedynym z nielicznych pozytywnych akcentów jest mocny wzrost JSW w reakcji na lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

 • PGNiG miało 1.064 mln zł zysku netto, 2.165 mln zł EBITDA w I kw. 2019 r.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNIG) odnotowało 1.064 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 1.566 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Przedświąteczna wyprzedaż na GPW, w centrum uwagi KGHM i PCM

  Ostatnia przed świętami sesja na GPW upływa pod znakiem realizacji zysków. Indeksy w dół ciągną głównie akcje KGHM-u i Orlenu. W drugiej połowie dnia nastroje mogą dodatkowo się pogorszyć.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku