Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

PGNiG proponuje miliard złotych dywidendy za 2018 r.

Opublikowano: 2019-05-21 10:01:41

Omawiane walory:

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie 1.040 mln zł z zysku netto za 2018 rok na wypłatę dywidendy. Proponowana stawka na akcję wynosi 0,18 zł, przy czym część z tej kwoty już trafiła na konta akcjonariuszy w formie zaliczki.

Fot. PGNiG

PGNiG najdłużej spośród blue chipów kazało czekać na decyzję w sprawie wysokości tegorocznej dywidendy. Ostatecznie zarząd spółki gazowej zaproponował wypłatę nieco ponad miliarda złotych z zysku za 2018 r. Tegoroczna wypłata będzie pomniejszona o zaliczkę z grudnia ub.r. w kwocie 404,48 mln zł (0,07 zł na akcję). Teoretycznie do podziału pozostanie jeszcze 635,61 mln zł. Jeśli akcjonariusze poprą uchwałę, otrzymają po 11 gorszy na akcję (DY = ok. 2 proc.). Proponowany dzień dywidendy to 26 lipca, a wypłaty – 7 sierpnia.

PGNiG – analiza techniczna na życzenie >>> KLIKNIJ

Rekomendacja PGNiG jest tylko nieznacznie niższa od oczekiwań rynkowych ekspertów. Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz DM mBanku prognozował, że w tym roku PGNiG dorzuci jeszcze 13 groszy na akcję (łącznie 20 groszy na akcję). W sumie gazowa spółka miałby wypłacić ok. 1.155 mln zł.

W całym 2018 r. PGNiG odnotowało 3.212 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2018 r. wobec 2.923 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 4.395 mln zł wobec 3.910 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 7.115 mln zł wobec 6.579 mln zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły r/r z 35,8 mld zł do 41,2 mld zł. W ujęciu jednostkowym zysk netto PGNiG w 2018 r. wyniósł 3.289 mln zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. We wtorek kurs akcji PGNiG rośnie o 0,9 proc. do 5,61 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o PGNiG)

 • PGNiG planuje realizacje 20 kolejnych odwiertów w obszarze złoża Przemyśl

  Spółka złożyła wniosek w sprawie odnowienia koncesji na największe w Polsce złoże gazu Przemyśl i spodziewa się pozytywnej decyzji "w krótkim czasie". Firma zapowiada również rozpoczęcie prac "w terenie" w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) we wrześniu tego roku.

 • PGE i czerwona Europa ciągną w dół GPW

  Przecena akcji spółek energetycznych oraz strach przed wojnami handlowymi, ściągają w dół warszawskie indeksy. Nastroje na GPW są słabe, co jest złą wróżba nie tylko na drugą połowę dnia, ale i na drugą połowę tygodnia.

 • Raport: Spółki z WIG20 wypłacą ponad 12 mld zł dywidend w 2019 r.

  Znamy już plany dywidendowe wszystkich największych firm z warszawskiej giełdy. W tym roku 13 z 20 spółek sklasyfikowanych w prestiżowym indeksie podzieli między akcjonariuszy 12,3 mld zł. Wśród nich są 4 propozycje o stopie przekraczającej 5 proc. 

 • Czerwono w Warszawie, CD Projekt tanieje przed wynikami

  To jest wyjątkowo zimny maj na giełdzie w Warszawie. Od początku miesiąca WIG20 stracił blisko 7 proc. i pomimo solidnego wyprzedania, ma problemy z wygenerowaniem odbicia. W poniedziałek w dół ciągnie go CD Projekt i PGNIG.

 • Podatkowej wyprzedaży ciąg dalszy, JSW rośnie po wynikach

  Akcje giełdowych detalistów kontynuują spadki wywołane wizją wprowadzenia podatku handlowego. Strach inwestorów dodatkowo potęguje pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Jedynym z nielicznych pozytywnych akcentów jest mocny wzrost JSW w reakcji na lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku