Piotr Krupa: Nigdy nie chciałem pozbyć się spółki i zawsze będę szukał najlepszego sposobu wzrostu dla Kruka

Omawiane walory:

W czwartek gościem czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Piotr Krupa, prezes największej polskiej spółki na rynku zarządzania wierzytelnościami. Podczas spotkania na gorąco omówiono wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019 roku oraz perspektywy rozwoju grupy Kruk.

kruk, czat, krupa, inwestorski

Piotr Krupa, prezes Kruka był gościem czatu inwestorskiego w StockWatch.pl (Fot. Kruk)

Wyniki Kruka za II kwartał nieco zaskoczyły rynek. Zysk netto wyniósł 69 mln zł wobec 99 mln zł przed rokiem. Był to również wynik słabszy od konsensusu PAP, który zakładał 91,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 315,9 mln zł, czyli spadły o 1,2 proc. rok do roku. Na słabszy od oczekiwań wynik wpłynęły wyższe koszty operacyjne, które wzrosły o 21,4 proc. r/r do kwoty 210,9 mln zł, na co największy wpływ miały wyższe wynagrodzenia i świadczenia pracownicze (wzrost o 17,8 mln zł r/r) oraz wyższe o 14,5 mln zł pozostałe koszty operacyjne.

Wynik finansowy windykacyjnej grupy obniżyły również aktualizacje wartości na rynkach rumuńskim (w wysokości -11,7 mln zł) oraz włoskim (-27,2 mln zł). Spółka dokonała również odpisu na kwotę 28 mln zł na rynku hiszpańskim w efekcie negatywnego odchylenia na spłatach w procesie polubownym wierzytelności zakupionych w 2018 r. Odpis na 17 mln zł na rynku słowackim to wynik uwzględnienia zaleceń pokontrolnych Narodowego Banku Słowacji i wstrzymania windykacji spraw nabytych od jednej z instytucji finansowych.

– Na wynik półrocza złożyły się zarówno aktualizacje negatywne, jak i pozytywne. Nie jest to nowość, dokonujemy przeglądu portfeli w każdym kwartale. W tym kwartale złożyło się kilka negatywnych aktualizacji na rynkach zagranicznych – na rynku włoskim, hiszpańskim, słowackim oraz na części zabezpieczonej rynku rumuńskiego. Równocześnie rozpoznaliśmy dodanie aktualizacje portfeli detalicznych na rynku polskim i rumuńskim – powiedział w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl prezes Kruka, Piotr Krupa.

>> Zapis całego spotkania z Piotrem Krupą, prezesem Kruka znajdziesz tutaj

Podczas czatu nie zabrakło pytań o sytuację w biznesie Kruka w drugim półroczu bieżącego roku. Padły pytania m.in. o wartość spłat z tytułu nabytych wierzytelności i o tempo ich wzrostu wobec kosztów obsługi portfeli wierzytelności.

– Nie chcę komentować wartości spłat w drugim półroczu, ale pracujemy by były jak najlepsze. Co do kosztów obsługi portfeli, to należy pamiętać o przesunięciu pomiędzy poniesionymi kosztami sądowymi a spłatami z tego źródła – dobrym przykładem mogą być Włochy, gdzie już ponosimy koszty związane z inicjacją procesu sądowego, a na wpłaty musimy poczekać – dodał prezes grupy Kruk.

Pod koniec ubiegłego roku Kruk prowadził przegląd opcji strategicznych. W grudniu 2018 roku została opracowana strategia na lata 2019-2024, której głównym celem jest m.in. osiągnięcie skonsolidowanego zysku netto grupy kapitałowej Kruk na poziomie 700 mln zł w 2024. Prezes windykacyjnej firmy po raz kolejny zapewnił, że nie zamierza się pozbywać kontroli nad spółką.

– Nigdy nie chciałem pozbyć się spółki i zawsze będę szukał najlepszego sposobu wzrostu dla Kruka, czy to w domenie publicznej, czy w prywatnej – sprecyzował Piotr Krupa.

Kruk notowany na GPW jest od 2011 roku. W tym czasie akcje największej firmy w branży windykacyjnej w Polsce zdążyły przeszło 4-krotnie zwiększyć swoją wartość. Od 2015 roku regularnie spółka również dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Mimo spadku dynamiki kursu w tym roku (od początku 2019 roku kapitalizacja grupy wzrosła o 3,79 proc.) Piotr Krupa nie uważa, iż Kruk przekształca się ze spółki wzrostowej w dywidendową „dojną krowę”.

Zawsze powtarzałem, że najlepsze spółki nie tylko rosną na wyniku, ale potrafią też wypłacać dywidendę. My chcemy być taką spółką w długim terminie. Cieszę się, że inwestorzy doceniają dywidendę. Była to piąta wypłata z rzędu, po raz pierwszy podzieliliśmy się z akcjonariuszami zyskiem za 2014 rok. Łącznie spółka wypłaciła już 287,6 mln zł. Przez cały ten okres spółka rosła – odpowiedział w rozmowie na żywo prezes windykacyjnej grupy.

>> Kosztowne włoskie wakacje – omówienie sprawozdania finansowego Kruka po II kw. 2019 r.

Zapytany o szanse i zagrożenia, przed jakimi stoi Kruk w kolejnych latach, prezes windykacyjnej firmy wskazał przede wszystkim na kluczowe znacznie rynku polskiego. Grupa zamierza również trzymać się swojej głównej działalności i zakresu kompetencji.

– Chcemy robić to, co robimy od 21 lat i umiemy najlepiej. W perspektywie pięciu lat, Kruk pozostanie, więc na rynkach, gdzie jest obecnie. Będziemy realizowali inwestycje w detal niezabezpieczony banków i instytucji finansowych. Motorem rentowności będzie Polska. Oczekuję, że ten rynek będzie rósł. Liczę również na Włochy i Hiszpanię, które stopniowo powinny kontrybuować do wyniku. Nie zamierzamy wejść w żadne egzotyczne dla Kruka biznesy i aktywa. Uważam, że w tym zakresie będziemy w stanie realizować wzrost firmy i silny cash flow. Uważam także, że w przyszłości wejdziemy na nowy rynek, wyciągając też wnioski z naszej dotychczasowej ekspansji geograficznej. Co do zagrożeń – w praktyce nie da się ich przewidzieć. Przykładem może tu być działanie nieuczciwej konkurencji, z czym zetknęliśmy się na rynku polskim. – dodał Piotr Krupa

W czwartek kurs akcji Kruka wzrósł o 0,51 proc. do 158,20 zł. Od początku roku walory windykacyjnej firmy z Wrocławia podrożały o blisko 4 proc. Kapitalizacja całej grupy wynosi obecnie prawie 3 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR