X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

PKN Orlen zaangażuje się w restrukturyzację Ruchu

Opublikowano: 2018-12-17 08:18:57

Omawiane walory: , , ,

Rada Wierzycieli Ruch SA, wśród których są wydawcy największych polskich tytułów prasowych, zaakceptowała plan restrukturyzacji, który przedstawił Alior Bank. Jego realizacją zajmie się największy wierzyciel Ruchu, czyli właśnie Alior Bank, przy współpracy PZU oraz zaangażowaniu PKN Orlen, dowiedziało się ISBnews.

(Fot. mat. prasowe/PKN Orlen)


Z informacji, do których dotarło ISBnews wynika, że współautorami koncepcji biznesowej mającej na celu wprowadzenia programu naprawczego spółki Ruch jest prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i zarządzający spółkami z Grupy PZU. Strony porozumienia zgodziły się, źe warunkiem koniecznym wdrożenia docelowej struktury restrukturyzacji biznesowej Ruchu jest uzgodnienie planu oddłużenia.

– Dzięki włączeniu się w proces restrukturyzacji Orlenu i współpracy zaangażowanych podmiotów, Ruch będzie w stanie odbudować płynność. To z kolei umożliwi bieżące regulowanie zobowiązań wobec wydawców wynikających z ustaleń podjętych w ramach przyspieszonego postępowania układowego – poinformowało ISBnews źródło.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

PKN Orlen będzie wspierał Ruch w restrukturyzacji w bieżącej działalności operacyjnej. Zaangażowanie spółki paliwowej będzie polegało na wykorzystaniu całej sieci dystrybucyjnej Ruchu do sprzedaży swoich towarów z kategorii FMCG. Docelowo PKN Orlen – jeśli to będzie opłacać się biznesowo – może przeprowadzić restrukturyzację działalności detalicznej Ruchu, wykorzystując synergie z własną działalnością.

– Formalne porozumienie między oboma podmiotami ma zostać zawarte na początku tygodnia – wyjaśniło źródło.

W efekcie współpracy Ruch będzie w stanie zwiększyć obroty, co doprowadzi do odbudowy płynności spółki oraz poprawy jej ogólnej sytuacji finansowej. To z kolei umożliwi bieżące regulowanie zobowiązań wobec wydawców wynikających z ustaleń podjętych w ramach przyspieszonego postępowania układowego.

– Niewykluczone, że w przyszłości PKN Orlen mógłby zdecydować się na przejęcie ok. 1.800 punktów sprzedaży należących do Ruchu – zaznaczyło źródło.

Z informacji ISBnews wynika, że warunkiem koniecznym wdrożenia docelowej struktury jest uzgodnienie planu poprawy płynności finansowej spółki umożliwiającej przygotowanie szczegółowych planów restrukturyzacji.

Dla Orlenu byłaby to dobra okazja do dalszego rozwoju obszaru detalicznego, ale na pewno nie konieczność. Posiada już bowiem własny format sprzedaży pozapaliwowej O!shop oraz niezbędny do dalszego organicznego rozwoju detalicznego know how. Warto przypomnieć, że w segment ten ma być, według strategii prezesa Obajtka, jednym z filarów dalszego rozwoju spółki w najbliższych latach, a jego EBITDA w III kwartale 2018 r. wyniosła prawie 800 mln zł.

Sieć własna Ruchu składa się z 1 800 punktów zapewniających roczny obrót w wysokości ok. 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera do ok. 20 tys. punktów i generuje roczny obrót o wartości ok. 500 mln zł. Spółka posiada dziś 13 centrów logistycznych i 1 magazyn centralny.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, PKNOrlen, PZU, ruch)

 • PKN Orlen wybrał doradcę ds. wdrożenia PPK

  PKN Orlen jest na zaawansowanym etapie wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w grupie. Dziś spółka wybrała doradcę, który udzieli wsparcia w tej kwestii.

 • Udany początek stycznia

  Udana sesja w Azji nie pomogła w piątek parkietom na Starym Kontynencie. Gorszym nastrojom uległ również WIG20 – polski indeks blue chipów zanotował dodatnie otwarcie, jednak wraz z upływem kolejnych godzin rosła przewaga obozu niedźwiedzi.

 • Wzrosty w Warszawie, gorąco na PGNiG, Orange Polska i Medicalgorithmics

  Złagodzenie retoryki ze strony amerykańskich bankierów centralnych oraz informacje o planowanej kontynuacji negocjacji handlowych zaostrzyło inwestorom apetyt na akcje. W piątek rosną wszystkie warszawskie indeksy, a języczkiem u wagi jest wątek w aferze szpiegowskiej z udziałem byłego pracownika Orange Polska.

 • Strach przed spadkami na Wall Street, w grze CD Projekt i Alior Bank

  W czwartek giełdy na całym świecie notują spadki. Pretekstem do wyprzedaży akcji są obawy, że po 10-proc. odbiciu inwestorzy z Wall Street powiedzą dość i rozpoczną realizację zysków. W Warszawie tematem numer jeden są doniesienia na temat możliwej kary finansowej dla ALIOR Banku.

 • Alior Bank: Przejęcie Ruchu wyłącznie na potrzeby restrukturyzacji

  ALIOR Bank, który złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad RUCHem zakłada, że ewentualna koncentracja będzie czasowa i dokonana wyłącznie na potrzeby wsparcia procesu restrukturyzacji tej spółki, poinformował wiceprezes kierujący pracami zarządu ALIOR Banku Krzysztof Bachta. W I kwartale zostanie przedstawiony szczegółowy plan restrukturyzacji RUCHu. Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku