PKW przedstawiła dane z 99,97 proc. komisji. Przewaga Dudy rośnie

Dane Państwowej Komisji Wyborczej zebrane z 99,97 proc. obwodów wyborczych, wskazują, że w niedzielnej drugiej turze wyborów na prezydenta RP Andrzej Duda zajął pierwsze miejsce, uzyskując 51,21 proc. głosów, zaś Rafał Trzaskowski uzyskał 48,79 proc. poparcia, podał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Rynek najwyraźniej spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. W poniedziałek rano WIG20 rośnie o 0,6 proc.

wyniki wybory,2020,guelda

(Fot. PKW/mat własne)

– Na podstawie otrzymanych informacji o wynikach głosowania w 27.222 obwodach głosowania z ogólnej liczby 27 231 obwodów – czyli brakuje 9 obwodów – tj. liczba obwodów to 99,97 proc. – cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów w zakresie liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów wyniosły: pan Andrzej Sebastian Duda 10 413 094 głosy, tj. 51,21 proc.; pan Rafał Kazimierz Trzaskowski – 9 921 219 głosów, tj. 48,79 proc. – powiedział Marciniak podczas konferencji prasowej.

– Warto podkreślić, że frekwencja wyborcza według tych danych, które otrzymaliśmy […] wynosi 69,12 proc. – dodał.

Podkreślił, że liczba wyborców z nieuwzględnionych 9 obwodów „nie wpłynie w sposób znaczący na zmianę wyniku”.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według sondaży tzw. late polls z 90 proc. komisji ankietowanych przez Ipsos, Duda uzyskał 51 proc. głosów, a Trzaskowski – 49 proc. Expit polls – przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie TVP 1, TVN24 oraz Polsat News – wskazywały, że Duda otrzymał 50,4 proc. głosów, a Trzaskowski – 49,6 proc. głosów.

W pierwszej turze wyborów na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 30,46 proc. poparcia. Kolejne miejsce zajął Szymon Hołownia – z 13,87 proc. głosów.

GPW zaczęła tydzień na zielono

Rynek najwyraźniej spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. W poniedziałkową sesję wszystkie indeksy na GPW rozpoczęły na plusach. WIG20 na otwarciu rósł o 0,52 proc. do 1.806,55 pkt., mWIG40 zyskiwał 0,56 proc. do 3.616,80 pkt., a sWIG80 miał wartość 14.103,24 pkt.

Wśród największych i najpłynniejszych spółek najlepiej spisuje się KGHM, którego akcje po pierwszym kwadransie notowań rosną o 2,75 proc. do 104,80 zł. Ponad 2-proc. wzrosty notują też Santander Banku Polska i JSW. Po czerwonej stronie są tylko 3 spółki: Cyfrowy Polsat, Dino Polska i CD Projekt. Największą przecenę zalicza producent gier, gdzie kurs akcji – przy drugich najwyższych na rynku obrotach – spada o blisko 1 proc. do 376,50 zł.

mapa,rynku,wybory,2020

Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • PragmaGo wchodzi na Allegro. Kurs akcji wystrzelił PragmaGo podpisała umowę z Allegro. Giełdowa spółka dostała wyłączność na wdrożenie i obsługę faktoringu online dla klientów platformy. Po południu kurs akcji PragmaGo rośnie o ponad 20 proc.
 • Brokerzy, spready i szturmujący rynek początkujący inwestorzy. Na co należy uważać?

  Od dłuższego czasu, jeszcze przed pandemią, mówiło się o tym, że Polacy szukają alternatyw dla zbyt drogich inwestycji mieszkaniowych i miernie oprocentowanych lokat. Alternatywą stał się rynek terminowy, gdyż można grać na nim zarówno na wzrosty, jak i na spadki, a w trakcie pandemii miały miejsce incydenty, które bezprecedensowo podniosły zmienność, a tym samym możliwość zarobku. Pojawiły się m.in. problemy z płynnością na rynku złota czy krach na rynku ropy, co zmobilizowało niezdecydowanych do wejścia do świata inwestycji. Wielu z nich nie zdawało sobie sprawy z realiów handlu na rynkach finansowych. Na co należy uważać i co zrobić, by koszty transakcyjne były jak najniższe?

 • Polskie banki zaakceptowały ponad 1 mln wniosków o wakacje kredytowe. Zdecydowana większość to klienci indywidualni

  Do końca lipca polskie banki pozytywnie rozpatrzyły ponad 1 mln wniosków o odroczenie spłaty kredytów. Około 115 tys. z nich złożyli przedsiębiorcy, resztę w większości klienci indywidualni. Ci od 24 czerwca mają też możliwość wnioskowania o wakacje kredytowe także w trybie ustawowym, w ramach tarczy antykryzysowej 4.0. Jak informuje prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz – w skali całej Polski zgłoszono ich dotąd raptem kilkaset.

 • Amerykański DHS-CBP wybrał system DataWalk do poprawy bezpieczeństwa granic

  DataWalk, producent zaawansowanej platformy analityczno-wywiadowczej ogłosił, że stworzone przez spółkę oprogramowanie zostało wybrane przez U.S. Department of Homeland Security Customs and Border Protection (DHS-CBP), podała spółka. Platforma DataWalk zostanie wdrożona u zagranicznego partnera DHS-CBP w celu poprawy bezpieczeństwa granic kraju partnerskiego. Kurs akcji spółki rośnie w poniedziałek rano o 9,30 proc., a za jedna akcję zapłacimy 235 zł.

 • Forever Entertainment szacuje zysk netto na 13,4 mln zł w I połowie 2020 r.

  Forever Entertainment szacuje przychody netto ze sprzedaży na poziomie 15 mln zł, zysk z działalności operacyjnej (EBIT) na 6,7 mln zł, zysk netto w wysokości 13,4 mln zł w I półroczu 2020 roku. Kurs akcji producenta gier spada w poniedziałek rano o 6,42 proc., a za jedną akcję płacono 12,82 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR