Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

PlayWay: Nie mamy strategii wyjścia z podmiotów, w których jesteśmy akcjonariuszem

Opublikowano: 2019-03-22 06:12:05

Omawiane walory:

Gościem trzeciego czatu inwestorskiego w ramach GAMING WEEK był Krzysztof Kostowski, prezes drugiej największej spółki gamingowej notowanej na GPW. Podczas spotkania, w którym udział wzięło blisko 900 inwestorów dyskutowano m.in. o planach rozwoju i szykowanych premierach gier. Prezes przedstawił też kilka ciekawostek dotyczących struktury firmy i nietypowych projektów.

Krzysztof Kostowski, prezes zarządu PlayWay (Fot. spółka)

PlayWay to druga po CD Projekcie największa spółka gamingowa na GPW. Jej obecna kapitalizacja wynosi nieco ponad 1,1 mld zł. PlayWay tworzy grupę kapitałową, w której skład wchodzi spółka PlayWay oraz ponad 40 podmiotów zależnych lub powiązanych, które produkują małe i średnie gry wideo na najpopularniejsze platformy sprzętowe PC, PS4, Xbox1, iOS czy Android. Według szacunków, w ubiegłym roku w strukturach spółki Krzysztofa Kostowskiego pracowało ok. 350 deweloperów.

Sam PlayWay bardziej niż na produkcji gier skupia się na budowie kolejnych zespołów i wspieraniu ich w sprzedaży i marketingu. Prezes Kostowski podkreślił, że celem spółki jest pozostawanie w ich akcjonariacie na długo.

– Nie jesteśmy i nie działamy jak fundusz PE/VC. Po pierwsze, fundusze działają z myślą sprzedaży akcji, a my nie. Fundusze przekazują środki oraz dają wsparcie mentorów. My powołujemy z reguły zespół do życia, wprowadzamy tam udane preprodukcje, marketingujemy, wydajemy, wprowadzamy na giełdę, jeśli taka jest wola zespołu i są ku temu podstawy, a potem pomagamy w kolejnej produkcji zostając w akcjonariacie. Nie mamy strategii wyjścia z podmiotów, w których jesteśmy akcjonariuszem – podkreślił w rozmowie na żywo Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay.

Obecnie na giełdzie notowane są 4 spółki, w których PlayWay ma udziały. Są to: CreativeForge Games (47,81 proc.), Ultimate Games (45,89 proc.), Movie Games (33,43 proc.) i ECC Games (27,15 proc.). Prezes dodał, że jeszcze w tym roku na warszawskim rynku mogą zadebiutować kolejne 3 studia.

– Mamy nadzieję, że w tym roku zobaczymy na giełdzie kilka podmiotów z grupy PlayWay, w tym Moonlit, Code Horizon czy Games Operators. Spółki posiadają swoich doradców i to oni będą przekazywać szczegóły odnośnie IPO w przyszłości – powiedział Krzysztof Kostowski.

W tym roku zespoły skupione wokół PlayWay pracują nad 60 grami na różne konsole. Jedno z pierwszych pytań, jakie padło podczas czwartkowego czatu, dotyczyło najbardziej wyczekiwanego tytułu przez Krzysztofa Kostowskiego.

– Nie mam jednej wyczekiwanej premiery, ale najbardziej liczę na Uboat, Bum Simulator, Cooking Sim, czy CMS X1/PS4 – przyznał prezes PlayWay.

>> Zapis całego spotkania z Krzysztofem Kostowskim, prezesem PlayWay znajdziesz tutaj

PlayWay cały czas rośnie. Obecnie spółka szuka talentów nie tylko w Polsce, ale także na Ukrainie. Prezes nie ukrywa, że wschodni kierunek zainteresował spółkę z powodu cen i stawek zbliżonych do polskich oraz dużego rynku developerskiego.

– Polska to podstawa dla naszych poszukiwań nowych zespołów. Obecnie zaczęliśmy z nowym podmiotem poszukiwania zespołów na Ukrainie, gdzie już powstają pierwsze prototypy. (…) Tu nie ma póki co powodów do otwierania szampana. Współpracujemy z kilkoma developerami. Spółka zależna dopiero buduje podstawy zespołów na przyszłość. Zapewne minie rok lub dłużej zanim zobaczmy pierwsze efekty – powiedział prezes PlayWay.

Podczas spotkania prezes Kostowski wspomniał o jeszcze dwóch ciekawych projektach. Pierwszy to ściślejsza współpraca ze społecznością w zakresie pomysłów na nowe gry.

– Gaming jest i będzie najważniejszy. Poszukiwania około growych możliwości zarobku na pewno będą. Obecnie pracujemy nad systemem płacenia pomysłodawcom nowych gier, aby wprowadzić nową falę kolejnych koncepcji dla naszych zespołów. – powiedział Kostowski.

Drugi ciekawy projekt to gry oparte o kryptowaluty. Prezes przyznał, że w grupie trwają prace nad wdrożeniem takiego rozwiązania.

– Działamy w tym kierunku, ale nie daję gwarancji, że powstanie produkt. To preprodukcyjne działania – dodał Krzysztof Kostowski.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o playway)

 • PlayWay nabył 61,5 proc. udziałów w Play2Chill za 211 tys. zł

  PLAYWAY zawarł z 3 osobami fizycznymi - wspólnikami Play2Chill - umowy nabycia udziałów, na mocy których spółka nabyła, za łączną kwotę 211 tys. zł, 2.777 udziałów w Play2Chill, tj. 61,51 proc. udziałów w kapitale zakładowym.

 • PlayWay ma umowę na dystrybucję 4 znanych gier na rynku chińskim

  Nawiązana jeszcze w lipcu ubiegłego roku współpraca z Tencentem przynosi kolejne efekty. Dziś spółka otrzymała podpisaną umowę na dystrybucję czterech hitów ze swojego portfolio: Car Mechanic Simulator 2018, House Flipper, Ultimate Fishing Simulator oraz WoodZone.

 • Energetyczny rollercoaster, WIG20 powyżej 2.200 pkt.

  Czwartkowa sesja jest dokładnym przeciwieństwem sesji wczorajszej. Sektor energetyczny i wzrosty w Europie ciągną warszawskie indeksy w górę. W WIG20 pierwsze skrzypce gra PGE, PKO BP i PZU. Na szerokim rynku gorąco jest na akcjach PLAYWAY i BoomBIT.

 • PlayWay miał 11,59 mln zł zysku netto, 12,45 mln zł EBITDA w I kw. 2019 r.

  PLAYWAY odnotował 11,59 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 14,81 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji producenta i wydawcy gier wideo rośnie o blisko 12 proc.

 • Zielona końcówka tygodnia, CD Projekt po wynikach atakuje nowe szczyty

  Lepsze od prognoz wyniki kwartalne, nadzieje związane z GOG Galaxy 2.0 oraz wieści odnośnie gry Cyberpunk2077 windują kurs akcji CD Projektu w stronę nowych historycznych szczytów. Po wynikach drożeje również Asseco Poland. Cała warszawska giełda natomiast odreagowuje czwartkową przecenę, podążając śladem innych europejskich parkietów.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku