X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Polnord ruszył z publiczną ofertą obligacji o wartości do 50 mln zł

Opublikowano: 2015-06-08 14:04:39

Omawiane walory:

Do 19 czerwca trwają zapisy na obligacje w ramach oferty publicznej adresowanej do inwestorów indywidualnych. Deweloper sprzedaje 3-letnie papiery dłużne z oprocentowaniem WIBOR 3M plus marżę 3,5 proc.

Polnord rozpoczyna ofertę obligacji o wartości do 50 mln zł. To pierwsza emisja w ramach programu o wartości 100 mln zł. Oferta dotyczy 3-letnich papierów dłużnych i jest skierowana głównie do inwestorów detalicznych. Wartość nominalna pojedynczej obligacji to 100 zł – tyle samo wynosi minimalny próg udziału w emisji. Organizatorem i oferującym emisji jest DM mBanku i mBank SA, doradcą prawnym Allen & Overy, A. Pędzich sp. k.

Oprocentowanie obligacji Polnordu jest oparte o trzymiesięczny WIBOR powiększony o 3,5-proc. marżę. Przy obecnym poziomie WIBOR oznacza to oprocentowanie obligacji powyżej 5 proc. w skali roku. Odsetki od obligacji będą wypłacane w okresach kwartalnych.>> Prospekt i szczegóły oferty znajdziesz tutaj

Środki z emisji obligacji będą przeznaczone na dalszy rozwój spółki, w szczególności na zmianę struktury finansowania grupy oraz zakup nowych gruntów. W najbliższym czasie Polnord zamierza zakupić nieruchomości położone głównie w Warszawie, pod realizację nowych projektów deweloperskich. Zapisy na obligacje w ramach prowadzonej oferty publicznej potrwają do 19 czerwca 2015 r. Przydział papierów przewidziano na 22 czerwca, a planowany dzień emisji to 2 lipca 2015 roku. Przewidywany termin wprowadzenia obligacji do obrotu to 14 lipca. Papiery są niezabezpieczone i denominowane w złotych.

– Nasza strategia zakłada koncentrację na projektach mieszkaniowych. Tylko do końca 2015 roku planujemy rozpocząć 17 inwestycji, z czego 10 to kolejne etapy projektów już prowadzonych, a 7 zupełnie nowe projekty w atrakcyjnych lokalizacjach w Warszawie, Trójmieście, Szczecinie, Olsztynie i Wrocławiu. Kapitał, który planujemy pozyskać od inwestorów zostanie więc dobrze spożytkowany. – powiedział Piotr Wesołowski, prezes zarządu Polnordu.

Szef deweloperskiej spółki dodał, że celem jest sprzedaż 1,5 tys. mieszkań rocznie i utrzymanie się w ścisłej czołówce krajowych deweloperów. W 2014 roku Polnord zawarł umowy sprzedaży 1.252 mieszkań. W I kwartale 2015 r. sprzedał 346 lokali. Projekty planowane do uruchomienia do końca 2015 roku stwarzają potencjał do rozszerzenia oferty Polnordu o 2.197 lokali o łącznej powierzchni użytkowej mieszkań wynoszącej ponad 115 tys. m2. Polnord najwięcej projektów realizuje w obrębie aglomeracji warszawskiej i trójmiejskiej, czyli na bardzo chłonnych i dynamicznie rozwijających się rynkach.

Polnord pracuje też nad redukcją zadłużenia. W 2014 roku grupa wykonała plan zmniejszenia długu netto do poziomu 425 mln zł. Plan na 2015 rok to spadek zadłużenia o kolejne 50 mln zł. Sytuację w spółce uważnie śledzi Tomasz Nawrocki, który w omówieniu raportu za I kwartał 2015 roku obok zdolności do obsługi zadłużenia sprawdził m.in. sytuację w obszarze poziomu zadłużenia.

– W obszarze poziomu zadłużenia sytuacja GK Polnord nie uległa zasadniczym zmianom utrzymując pozytywną wymowę. Aktywa finansowane były kapitałem obcym w 39 proc., a kapitał własny przeważał wyraźnie nad zobowiązaniami (zadłużenie kapitału własnego rzędu 0,64). Jednocześnie jednak trzeba odnotować, że zdecydowana większość zadłużenia grupy (ok. 72 proc.) ma charakter oprocentowany (głównie długoterminowy), co ma wymierny wpływ na koszty finansowe. Jednocześnie w zakresie relacji dług netto oproc. do kapitału własnego, będącej jednym z warunków wcześniejszego wykupu obligacji emitenta na żądanie obligatariuszy, mamy bezpieczną przestrzeń do wartości granicznej (wskaźnik wynosi 0,46 przy wartości granicznej na poziomie 0,7). – zwraca uwagę nasz analityk.>> Analizę sprawozdania Polnordu znajdziesz tutaj

Obecnie na Catalyst są notowane dwie serie obligacji Polnordu. Oprocentowanie obu jest wyższe niż w obecnie trwającej ofercie: PND0116 – WIBOR 3M plus marża 4,85 proc., a PND0217 – WIBOR 3M plus 4,35 proc.>> Parametry obligacji Polnordu sprawdzisz tutaj

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o polnord)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku