Pomoc dla Cypru przerywa spadki, w grze Gant, BZ WBK i Ursus

Omawiane walory: , , ,

W poniedziałek rano udało się osiągnąć porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Cypru. Depozyty w bankach do 100 tys. euro pozostaną nietknięte, natomiast posiadacze większych kwot muszą liczyć się z dotkliwą stratą. Reakcja rynku jest pozytywna, ale cypryjski precedens może w niedalekiej przyszłości odbić się czkawką.

Zgodnie z warunkami najnowszego porozumienia Cypr otrzyma 10 mld euro międzynarodowego wsparcia. Środki mają uchronić kraj przed bankructwem. Kompromis zakłada natychmiastową likwidację drugiego co do wielkości banku na wyspie – Laiki. Straty z tego powodu poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Wkłady poniżej tej kwoty są gwarantowane przez prawo UE i zgodnie z zapewnieniami polityków pozostaną nietknięte. Największy cypryjski bank – Bank of Cyprus – zostanie zrestrukturyzowany i przejmie zdrowe aktywa po Laiki (w tym depozyty poniżej 100 tys. euro). Udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus również poniosą straty, ale ich skala nie jest jeszcze znana.

Podtrzymanie gwarancji dla środków poniżej 100 tys. euro to pozytywny sygnał, ale zmuszenie pozostałych dysponentów do poniesienia strat to precedens. Zwiększa to ryzyko odpływu środków z banków w innych krajach borykających się z problemami finansowymi w obawie przed podobnymi warunkami pomocy międzynarodowej. Pierwsza reakcja rynków finansowych jest pozytywna, ale dość niepewna. O ile indeksy giełdowe utrzymują się rano znacznie nad kreską, to eurodolar wrócił już do poziomów obserwowanych przed ogłoszeniem porozumienia.

W czołówce aktywności na dzisiejszej sesji znajdują się walory BZ WBK. W ubiegłym tygodniu KBC i Santander przeprowadziły wtórną ofertę akcji tego banku sięgającą blisko 4,9 mld zł. Wśród analityków pojawiły się głosy, że bank po zwiększeniu free-floatu może w tym roku wejść do indeksu WIG20.

>> Zapoznaj się z analizą techniczną spółki. >> Co dalej z kursami BZ WBK i Sfinksa – analiza techniczna.

Nadal gorąco jest również na walorach Ganta. W piątek spółka opublikowała słabe wyniki finansowe, a cena spadała o ponad 30 proc. Po południu odbyła się konferencja prasowa, podczas której zapowiedziano m.in. emisję akcji oraz stwierdzono, że jeżeli spółce uda się spłacić obligacje z 29 marca to przetrwa ona na rynku. Kurs zakończył sesję ponad 20 proc. pod kreską, a w poniedziałek kontynuuje odrabianie strat i zwyżkuje o 1,5 proc. >> Zapoznaj się z relacją z piątkowej konferencji.

Ciekawie wygląda również sytuacja techniczna bohatera dzisiejszego Wykresu dnia – Ursusa. W ubiegłą środę kurs na dużym wolumenie przełamał w dół linię 4-miesięcznego trendu wzrostowego. Na chwile obecną spadki wyhamowały na poziomie średniej EMA200, ale wskaźniki techniczne sprzyjają dalszej przecenie. >> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bzwbk, gant, ursus, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR