Poradnik inwestora
- >> Jak działa giełda, jak inwestować i gdzie szukać informacji? >> Sprawdź! REKLAMA
-
-
12 lutego 2021
W czwartej odsłonie cyklu biotechnologicznego serwujemy crème de la crème - to co najbardziej interesuje inwestorów, czyli komercjalizację projektów. To właśnie ten etap przynosi skokowy wzrost kapitalizacji spółki i olbrzymie zyski akcjonariuszom.
-
08 lutego 2021
Coraz więcej osób z zainteresowaniem obserwuje wydarzenia giełdowe i próbuje swoich sił na rynku. Niestety brak odpowiedniej wiedzy może prowadzić do szybkich i dużych strat. W tym tekście postaram się zmierzyć z kilkoma mitami, opisać w skrócie jak działa giełda, jak inwestować i gdzie szukać informacji. Większość danych i informacji potrzebnych inwestorowi udostępniamy za darmo w StockWatch.pl
-
05 lutego 2021
W trzeciej odsłonie cyklu biotechnologicznego skupiamy się na trudnej drodze, jaką musi przebyć kandydat na lek, aby nim zostać, uzyskać zgodę regulatorów i być dopuszczonym do sprzedaży. Prawdopodobieństwo to słowo klucz tego artykułu, które dodatkowo ma przełożenie na to, czym inwestorzy interesują się najbardziej, czyli wyceną spółek biotechnologicznych.
-
29 stycznia 2021
W drugiej odsłonie cyklu biotechnologicznego skoncentruję się na podstawowych informacjach związanych z typami leków oraz ochroną prawną. W moim odczuciu zaznajomienie się z poniższymi tematami jest niezbędne, aby później świadomie analizować i oceniać spółki biotechnologiczne z segmentu leków innowacyjnych.
-
16 grudnia 2020
W dwunastej, ostatniej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu podsumowujemy poruszane w nim zagadnienia i pokazujemy jak formułować wnioski z analizy fundamentalnej. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
09 grudnia 2020
Akcje producentów gier komputerowych już od kilku lat przynoszą indywidualnym inwestorom krociowe zyski, ale i znaczną zmienność, co generuje wielkie emocje. Inwestując w spółki z tego sektora warto znać podstawowe prawidła, jakimi rządzi się gamedev, aby nie stracić w prosty sposób pieniędzy.
-
08 grudnia 2020
Temat wyceny przepływowej, nazywanej DCF (ang. Discounted Cash Flow) należy do zaawansowanych zagadnień analizy papierów wartościowych. Z uwagi na jej popularność wśród maklerów i zawodowych inwestorów, w tym cyklu postanowiliśmy postawić wspólnie pierwsze kroki w jej kierunku. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
24 listopada 2020
Dotarliśmy do najmniej fundamentalnej części zagadnienia, która jest jednak nie do pominięcia w analizie papierów wartościowych. W dziesiątej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zagadnienie wyceny mnożnikowej, czyli porównawczej. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
wczoraj
Wysokość zysków osiąganych przez spółkę oraz potencjał ich wzrostu najmocniej kształtują wartość akcji w długim terminie. W dziewiątej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zagadnienie wyceny dochodowej. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
02 listopada 2020
Spółki biotechnologiczne nie od dzisiaj rozpalają głowy giełdowych inwestorów, którzy inwestując 10 czy 20 tys. zł marzą o tym, aby za kilka lat stać się milionerami. Każdy wierzy, że znajdzie i kupi udziały w spółce, która podąży drogą Selvity, a nie Theranosa. Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl artykułów, który pokaże jak inwestor indywidualny powinien poruszać się na trudnym rynku spółek biotechnologicznych.
-
28 października 2020
Niskie C/WK ma świadczyć o niedowartościowaniu, a to z kolei sugerować okazję. Jednak jest to po pierwsze uproszczenie, a po drugie najczęściej nieprawda. W ósmej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zagadnienie wyceny majątkowej i podpowiemy jak poprawnie używać wskaźników. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
20 października 2020
W siódmej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zagadnienie oceny rentowności działania spółki. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
09 października 2020
W szóstej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zagadnienie efektywności działania spółki. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
29 września 2020
W piątej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zagadnienie oceny ryzyka instrumentu finansowego i emitenta, a także rodzaje i miary tego ryzyka. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
23 września 2020
W czwartej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zagadnienie rzetelności raportów finansowych publikowanych przez spółki. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
18 września 2020
W trzeciej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zasady rachunkowości w tym m.in. kapitalizowanie kosztów i ceny transferowe. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
16 września 2020Nowe pieniądze i inwestorzy na giełdzie to szansa na pozyskanie kapitału, a dla niektórych okazja do sprzedaży sprzedaż akcji po atrakcyjnej cenie. Poniższy tekst ma pomóc inwestorom nie wpaść w pułapkę pięknych słów i obietnic prezesów, podczas gdy pozostałe znaki na niebie i ziemi mówią inaczej. Tak naprawdę na samym końcu najczęściej liczą się fakty i twarda rzeczywistość, a nie obietnice i wyrafinowane prezentacje.
-
07 września 2020
W drugiej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy m.in. rodzaje sprawozdań finansowych i ich budowę oraz standardy sprawozdawcze. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
20 sierpnia 2020
W pierwszej części kursu Fundamentalnie o inwestowaniu omówimy zagadnienie analizy sektorowej. Artykuł powstał we współpracy z PKN Orlen w ramach programu Orlen w portfelu.
-
30 lipca 2020
Na rynku znów powiało grozą. Czwartkową sesję główne indeksy GPW zakończyły kilkuprocentowymi spadkami, a NCIndex tąpnął aż o 15 proc. Dla wielu inwestorów, którzy całkiem niedawno rozpoczęli przygodę z giełdą, dzisiejsze straty to prawdziwy szok. Podpowiadamy, jak poruszać się po rozchwianym rynku i jak chronić świeżo wypracowane zyski.
-
24 kwietnia 2020Od wybuchu afery GetBack minęły właśnie dwa lata. W tym czasie o sprawie media napisały tysiące artykułów, śledczy zatrzymali dziesiątki podejrzanych, a kilku przedstawicieli rynku nawet uderzyło się w pierś. Pytanie czy to wystarczy i czy po największej katastrofie w historii GPW wciągnięto wnioski?
-
27 marca 2020
Inwestowanie w czasach załamania rynku to igranie z ogniem. Tu przestają działać dotychczasowe reguły czy strategie, a akcje nawet najlepszych i najzdrowszych firm lecą w dół jak kamień w wodę. Podpowiadamy, jakich błędów unikać, by możliwie najlepiej przetrwać rynkową zawieruchę.
-
20 marca 2020
Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.
-
31 stycznia 2020
Po grudniowym skoku inflacji jak bumerang wraca pytanie, jak chronić kapitał przed utratą wartości. Szczególnie, że w kraju kolejne miesiące będą stały pod znakiem wzrostów cen nawet o ponad 4 proc. w skali roku. StockWatch.pl przejrzał pod tym kątem 5 najpopularniejszych klas aktywów i sprawdził, które z nich najskuteczniej bronią przed spadkiem siły nabywczej pieniądza.
-
17 grudnia 2019
Koniec roku to nie tylko czas podsumowań i refleksji. To także okazja do porządków w portfelu. Pogodzenie się ze stratą i zamknięcie niektórych stratnych pozycji utrzymywanych w nadziei na odbicie może zmniejszyć skalę podatku i przynieść wymierne oszczędności.
-
27 listopada 2019
Każdy inwestor doskonale musi sobie zdawać sprawę z faktu, iż giełda to nie tylko zyski, ale i również straty. Sztuka uniknięcia tych drugich w jak największym możliwym stopniu to jeden z filarów osiągnięcia zyskowności w długim terminie.
-
05 listopada 2019
Akcje wielu producentów gier znajdują się w długoterminowych trendach wzrostowych, a rzesza inwestorów zadaje sobie pytanie, ile tak naprawdę są one warte. Metod wyceny jest naprawdę dużo, ale wśród inwestorów indywidualnych najbardziej popularną jest wycena mnożnikowa (porównawcza) w oparciu o C/Z, która w klasycznym wykonaniu jest... bezużyteczna. W poniższym tekście podpowiemy, jak sobie z tym poradzić.
-
22 października 2019
W czasach hulającej inflacji obligacje skarbowe nieprzypadkowo zyskują na popularności. Tylko w sierpniu 2019 roku Ministerstwo Finansów sprzedało detaliczne papiery skarbowe za 1,74 mld zł. Sprawdzamy, czy warto zainteresować się państwową ofertą i jakie rodzaje papierów dłużnych faktycznie uchronią nasz kapitał przed stratami.
-
14 marca 2019
W tym roku rozliczenie i złożenie PIT-38 jest proste jak nigdy dotąd. Ministerstwo finansów uruchomiło usługę e-PIT w serwisie epit.podatki.gov.pl. Siedząc wygodnie w fotelu możemy w dowolnej chwili zalogować się do systemu, gdzie znajdziemy gotową deklarację PIT.
-
04 marca 2019
Giełda to miejsce, gdzie na inwestora czeka cała masa niebezpieczeństw, a najmniejsze potknięcie słono kosztuje. Paradoksalnie największym zagrożeniem dla naszego kapitału potrafimy być my sami.