X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Prairie Mining chce 10 mld zł odszkodowania od Polski

Opublikowano: 2019-02-12 14:21:53

Omawiane walory:

Australijska spółka Prairie Mining poinformowała premiera i prezydenta, że pozwała Polskę w międzynarodowym arbitrażu, informuje Dziennik Gazeta Prawna. Według spółki, polski rząd utrudnia budowę dwóch kopalń - Jan Karski na Lubelszczyźnie i Dębieńsko na Śląsku. Firma domaga się odszkodowania w wysokości 8-10 mld zł.

Australijczycy już w ubiegłym roku ostrzegali, że podejmą wszelkie możliwe kroki w celu zabezpieczenia swoich praw koncesyjnych. Prairie Mining zarzuca stronie polskiej utrudnianie budowy dwóch kopalń: Jan Karski na Lubelszczyźnie w sąsiedztwie Bogdanki oraz Dębieńsko na Śląsku w sąsiedztwie kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do JSW.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2017 r. Prairie złożyło wniosek o umowę użytkowania górniczego dla kopalni Jan Karski. Spółce do 2 kwietnia 2018 r. przysługiwało wyłączne prawo do złożenia wniosku o koncesję. Jednak mimo upływu czasu Prairie nie doczekało się decyzji środowiskowej dla projektu – jedynego dokumentu brakującego jej do złożenia wniosku o koncesję. Po wygaśnięciu prawa wyłączności spółka na początku kwietnia 2018 r. wystąpiła na drogę sądową przeciw Ministerstwu Środowiska, skarżąc się na nieudzielenie w przewidzianym prawem terminie prawa do użytkowania górniczego.

Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył roszczenie Prairie i zakazał ministrowi środowiska udzielania innym podmiotom koncesji poszukiwawczych, rozpoznawczych lub wydobywczych i zawierania umów o ustanowienie użytkowania górniczego obejmujących złoże „Lublin” oraz historyczne złoża K-4-5, K-6-7, K-8 i K-9″ (teren planowanej kopalni Jan Karski) do czasu zakończenia postępowania sądowego.

Drugi z projektów – Dębieńsko – też utknął w Ministerstwie Środowiska. Resort w maju 2018 r. odrzucił wniosek o zmiany w koncesji, zakładające rozpoczęcie produkcji ze złoża w 2025 r. Prairie odwołało się od tej decyzji.

Równolegle toczyły się negocjacje z JSW ws. odkupienia projektów górniczych. Australijska spółka liczyła, że dzięki szybkiej sprzedaży odzyska zainwestowane środki. Proces przeciągnął się w, mimo iż JSW wielokrotnie zapewniało, ze jest zainteresowane transakcją.

– Koncesja Dębieńsko z potencjalnie dwoma etapami jest dla nas interesująca, bo umożliwi szybkie wejście w pokłady i produkcję w I fazie nawet do 0,5 mln ton węgla – mówił w czerwcu ub.r. prezes JSW, Daniel Ozon.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Póki co, z rozmów nic nie wynikło. JSW niemal co kwartał przekłada decyzję ws. aktywów Prairie.

DGP dodaje, że kwestii międzynarodowego arbitrażu nie chciały skomentować ani strona rządowa (KPRM i resort energii), ani też same spółki (Prairie Mining i JSW). W środę kurs akcji Prairie rośnie o 32 proc. do 1,03 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Prairie)

 • Analiza techniczna 4 gorących spółek z sektora górniczego

  W pierwszych miesiącach tego roku na akcjach giełdowych kopalń uaktywnili się inwestorzy z dużym kapitałem. Zdaniem Wojciecha Kręckiego, autora portfela Cztery Fazy Rynku, na wykresach KGHM-u, JSW, Bogdanki i PRAIRIE Mining lada dzień może dojść do ważnych rozstrzygnięć.

 • JSW zakłada wiążącą decyzję ws. aktywów Prairie w ciągu kilku miesięcy

  Jastrzębska Spółka Węglowa zakłada, że ogłoszenie wiążącej decyzji w sprawie aktywów PRAIRIE Mining Limited w Polsce jest kwestią kilku miesięcy, poinformował prezes Daniel Ozon.

 • Trzeszczy wsparcie na WIG20, w grze ING, Prairie Mining i Atrem

  Giełda w Warszawie pozostaje odporna na dobre nastroje w Europie. Inwestorzy bardziej obawiają się bowiem tego, że paliwo do zwyżek już się wyczerpało, a Wall Street jest o krok od mocnej realizacji zysków. W efekcie WIG20 naruszył dziś ważne wsparcie i grozi mu szybki spadek o jeszcze 50 pkt.

 • NSA odrzucił skargę Bogdanki w sprawie złoża K 6-7

  Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Lubelskiego Węgla Bogdanka w sprawie odrzucenia przez Ministerstwo Środowiska wniosku koncesyjnego na obszar K 6-7. PRAIRIE Mining Limited na tym obszarze realizuje projekt kopalni Jan Karski.

 • Strach przed spadkami na Wall Street, w grze CD Projekt i Alior Bank

  W czwartek giełdy na całym świecie notują spadki. Pretekstem do wyprzedaży akcji są obawy, że po 10-proc. odbiciu inwestorzy z Wall Street powiedzą dość i rozpoczną realizację zysków. W Warszawie tematem numer jeden są doniesienia na temat możliwej kary finansowej dla Alior Banku.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku