Prezes Unimotu zapowiada przyspieszenie rozwoju sieci Avia i wejście na nowe rynki

Omawiane walory:

W 2019 r. Unimotowi nie udało się otworzyć zakładanej liczby stacji paliw Avia, ale prezes liczy na przyspieszenie w bieżącym roku. Zapowiada również rozwój oferty na rynkach azjatyckich.

unimot, avia, ukraina, stacje, wyniki

Fot. twitter/Adam Sikorski

Unimot zakończył 2019 rok z 10 stacjami paliw Avia uruchomionymi na Ukrainie, w porównaniu do wcześniej zakładanych 15. W 2020 roku liczy jednak na co najmniej dwukrotne przyspieszenie.

– Opóźnienie wynika między innymi z jeszcze dłuższych niż w Polsce uzgodnień administracyjnych, związanych z uruchamianiem stacji. Liczę jednak na wyraźne przyspieszenie oddawania nowych stacji Avia na Ukrainie w tym roku. Mamy już konkretne lokalizacje nowych obiektów, w tym wzdłuż kluczowej trasy z Kijowa na lotnisko – powiedział Sikorski w rozmowie z ISBnews.

Spółka zakłada, że na koniec 2020 roku liczba stacji Avia na Ukrainie wyniesie co najmniej 30 placówek.

– Jesteśmy zadowoleni z dynamiki sprzedaży na już istniejących ukraińskich stacjach Avia i generalnie patrzymy na ten rynek z optymizmem, tym bardziej że tam również prowadzona jest obecnie walka z szarą strefą, szczególnie z plagą nielegalnych stacji paliw – podkreślił Sikorski.

Prezes Unimotu zaznaczył, że docelowo spółka wciąż chciałaby zarządzać na Ukrainie siecią co najmniej 100 stacji Avia.

– Przy takiej liczbie placówek w grę wchodziłyby już własne dostawy paliw na Ukrainę. Zresztą robimy już do tego pewne przymiarki, na przykład dostarczamy do tego kraju paliwa lotnicze Jet – dodał Sikorski.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przechodząc do tematu rynku azjatyckiego prezes Sikorski powiedział, że Unimot planuje sprzedaż minimum 450 ton olejów silnikowych Avia w Chinach w 2020 roku, czyli kilkukrotny wzrost wyniku z 2019 roku. Zapowiedział także, że prawdopodobnie jeszcze w I kwartale obecnego roku spółka będzie mogła ogłosić wejście na dwa kolejne, znaczące azjatyckie rynki z produktami Avia.

– Nasz biznes w Chinach rozwija się bardzo dobrze, w 2019 roku dostarczyliśmy na tamten rynek, zgodnie z planem, 120 ton olejów smarowych Avia. Plan na rok 2020 zakłada 450 ton (…) Poza tym mam nadzieję, że jeszcze w I kwartale 2020 roku będziemy mogli ogłosić wejście z dystrybucją olejów do dwóch kolejnych azjatyckich krajów, przy czym mówimy tu o poważnych rynkach tego regionu – powiedział Sikorski w rozmowie z ISBnews.

Szef Unimotu nie wyklucza, że w dalszej perspektywie spółka będzie chciała wejść na rynek chiński także ze stacjami paliw Avia.

– Są prognozy, że do 2025 roku liczba stacji paliw w Chinach wzrośnie z obecnych 100 tys. do ok. 130 tys. Trudno nie przyglądać się z zainteresowaniem rynkowi z takim potencjałem. Postawiłem sobie za cel, żeby w tym roku podjąć jakąś decyzję w tej kwestii, być może nawiązać współpracę z menedżerem znającym ten rynek, tak abyśmy w 2021 roku mogli się ewentualnie przymierzyć do wejścia w ten segment rynku – podsumował Sikorski.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 3,4 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR