Przecena na kursie ING Banku Śląskiego. W tle podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy

Omawiane walory:

Wyniki śledztwa prowadzonego przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, portal BuzzFeed i 110 redakcji z 88 krajów, w tym Gazetę Wyborczą, wskazują, że ING Bank Śląski mógł uczestniczyć w praniu pieniędzy pochodzących z Rosji i Ukrainy. W poniedziałek kurs akcji banku spada blisko 9 proc.

ingbsk,pranie,brudnych,pieniedzy,rosja,ukraina

(Fot. mat. prasowe ING Banku Śląskiego)

Dziennikarze przez 16 miesięcy przenalizowali ponad 2,6 tys. tajnych dokumentów pochodzących z Financial Crime Enforcement Network (FinCEN), czyli biura śledczego amerykańskiego Departamentu Skarbu. W śledztwie uczestniczyli także dziennikarze Gazety Wyborczej. Dziennik opublikował właśnie wyniki dochodzenia.

Według ustaleń, rosyjscy i ukraińscy oligarchowie wyprowadzali ze swoich krajów ogromne kwoty pieniędzy za pomocą Schildershoven Finance B.V., holenderskiej spółki pośrednictwa finansowego. Miliony dolarów przechodziły przez spółkę do firm na Cyprze i w rajach podatkowych, gdzie znikały z radaru organów skarbowych.

Według amerykańskich śledczych z FinCEN, Schildershoven Finance B.V. oraz Tristane Capital B.V. to spółki zajmujące się praniem pieniędzy ukraińskich i rosyjskich oligarchów oraz osób z najwyższych kręgów władzy na Kremlu.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, holenderskie spółki miały konta rozliczeniowe m.in. w polskim ING Banku Śląskim. Amerykańscy kontrolerzy finansowi doszli do wniosku, że właśnie z tych kont wychodziły podejrzane transakcje w latach 2013 i 2014. Ostatnia podejrzana operacja, której przyglądał się FinCEN, odbyła się w 2016 r.

ING Bank Śląski odmówił dziennikarzom komentarza na temat transakcji, zasłaniając się tajemnicą bankową.

>> Promocja na abonament do strefy Premium StockWatch.pl i zniżka na Portfel Cztery Fazy Rynku

To nie pierwszy raz gdy holenderskie spółki podpadły FinCEN-owi. W 2014 roku amerykański bank JP Morgan Chase przekazał organizacji co najmniej cztery raporty o mętnych transakcjach Schildershoven Finance B.V.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. W poniedziałek kurs akcji banku spada o 8,8 proc. do 120,40 zł. Przecenie towarzyszą niewielkie obroty. W dołku za jeden walor płacono 117 zł. To najniższy kurs od połowy 2016 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ingbsk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR