X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

PZU, Dino Polska i Unibep drożeją po wynikach, GetBack z gigantyczną stratą

Opublikowano: 2018-05-16 10:59:51

Omawiane walory: , , , ,

Początek środowej sesji na GPW upływa pod znakiem wyników spółek. Na drugim planie znalazła się sytuacja na rynku długu i dolar, czyli czynniki, które tak mocno wystraszyły inwestorów wczoraj. Ten układ sił może zmienić się w drugiej połowie dnia.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Najwyższe od 7 lat rentowności amerykańskiego długu i mocny dolar są obecnie tematem numer jeden na globalnych rynkach akcji. W tle są zaś spekulacje co do wyniku negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Na dalszych miejscach zaś doniesienia ze spółek, czy też zaniepokojenie sytuacją polityczną we Włoszech.

Globalne tematy i nastroje na światowych parkietach odciskają swe piętno również na zachowaniu giełdy w Warszawie. Przede wszystkim na notowaniach największych spółek. doskonale to było widać wczoraj. Ten wpływ ma miejsce jednak głównie wtedy, gdy na świecie robi się prawdziwie gorąco. Gdy sytuacja nieco się uspokaja, tak jak chociażby dziś rano, uwaga inwestorów skupia się na informacjach napływających ze spółek. Przede wszystkim na publikowanych przez nie raportach finansowych za I kwartał br.

Środowy poranek przynosi niewielkie wahania warszawskich indeksów, po tym jak wczoraj w większości mocno straciły one na wartości. Po godzinie handlu indeks WIG20 testował poziom 2.274,6 pkt., tracąc śladowe 0,08 proc. Reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 59741,8 pkt. (+0,02 proc.), mWIG40 4.598,9 pkt. (+0,22 proc.), a sWIG80 14.097,1 pkt. (+0,12 proc.). Wahania te idealnie wpisywały się w równie spokojny początek środowych notowań na większości europejskich giełd. W tej fazie handlu uwaga inwestorów koncentrowała się na informacjach ze spółek. Ten stan rzeczy powinien utrzymać się minimum do godziny 14:30. Wówczas poznamy pierwsze z serii danych makroekonomicznych z USA, które mogłyby wpłynąć na zachowanie tamtejszego rynku długu i dolara sprawiając, że uwaga rodzimych graczy ponownie skoncentruje się na tych tematach.

Japońska gospodarka cofa się pierwszy raz od dwóch lat >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Bez wpływu na sytuację na GPW pozostanie natomiast kończące się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która nie tylko nie zmieni stóp procentowych, pozostawiając je na rekordowo niskich poziomach, ale też nie zmieni swojej gołębiej retoryki. Na pierwszą podwyżkę przyjdzie nam zaczekać do ostatniego kwartału 2019 roku. To niewątpliwie jest zła wiadomość dla giełdowych banków, ale jest ona już dawno zdyskontowana.

Po pierwszej godzinie handlu w indeksie WIG20 równo po 10 spółek drożało i taniało. Liderem wzrostów było JSW, którego akcje szły w górę o 1,6 proc. do 82,08 zł. Grupie spadkowej przewodził PKO BP, spadając o 1,8 proc. do 40,80 zł.

W gronie spółek rosnących znalazło się PZU, odreagowując wczorajszy spadek i wyznaczenie nowego rocznego dołka. Akcje ubezpieczyciela drożeją o 1,3 proc. do 39,77 zł. Notowania wspierają wyniki. W I kwartale zysk netto wprawdzie spadł do 640 mln zł z 940 mln zł, ale okazał się on wyższy od prognoz (612,8 mln zł). Zarząd PZU ponadto rekomenduje przeznaczenie 2,16 mld zł zysku z 2017 roku na dywidendę, co daje 2,50 zł na jedną akcję. To więcej niż przed rokiem, gdy dywidenda wyniosła 1,40 zł na walor.

Lepsze od oczekiwanych wyniki windują dziś również notowania Dino Polska, wypychając je na nowe historyczne rekordy. Akcje sieci supermarketów drożeją o 4,3 proc. do 104,30 zł. Tym samym powoli zmierzają w kierunku poziomu 112,60 zł, czyli poziomu docelowego z upublicznionej wczoraj rekomendacji od analityków DM BOŚ.

W I kwartale br. Dino Polska wypracowało 55,9 mln zł zysku netto, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 47,6 mln zł i wobec 30,5 mln zł zysku w ostatnim kwartale 2017 roku. Przychody spółki wzrosły do 1,29 mld zł z 0,9 mld zł i też były wyższe od oczekiwań (1,26 mld zł). >> Czytaj więcej

>> 5 wskazówek, które pozwolą wprowadzić Twój handel na akcjach na wyższy poziom

W reakcji na wyniki drożeją też akcje Agory. Medialna spółka w pierwszych trzech miesiącach roku wypracowała 8,2 mln zł zysku netto, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 7 mln zł. Jej przychody zaś ukształtowały się na poziomie 278 mln zł, co było wynikiem zgodnym z konsensusem. Zarząd Agory rekomenduje wypłatę 0,50 zł dywidendy na jedna akcję. To mniej niż przed rokiem, gdy było to 0,75 zł. Wypłata dywidendy nastąpiłaby z kapitału zapasowego.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Inna firmą której raport został dziś dobrze przyjęty jest Unibep. Spółka pochwaliła się ponad trzykrotnym wzrostem zysku netto w I kwartale do 18,12 mln zł, przy wzroście przychodów o 40,2 proc. rok do roku do 371,57 mln zł. Unibep poinformował ponadto, że wartość jego portfela zleceń na 2018 roku sięgnęła 1,46 mld zł. Akcje budowlanej spółki, które od roku znajdują się w trendzie spadkowym, drożeją dziś o 5,2 proc. do 6,90 zł, kosztując już dziś 7,40 zł.

Raportu finansowego natomiast GetBack. Windykacyjna spółka, która początkowo miała opublikować wyniki za cały 2017 rok w dniu 30 kwietnia, a następnie 15 maja, obecnie obiecuje to zrobić 21 maja. Jednocześnie GetBack poinformował, że wstępnie szacuje wielkość skonsolidowanej straty netto w 2017 roku na poziomie… 1 mld zł.

>> GetBack mógł stracić nawet miliard złotych w 2017 r. Raport przełożony na 21 maja

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Agora, dinopl, getback, PZU, unibep)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku