Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Roman Karkosik planuje wezwanie na brakujący pakiet akcji Alchemii. Chce wycofać spółkę z GPW

Opublikowano: 2019-01-11 09:18:35

Omawiane walory:

Roman Karkosik, Grażyna Karkosik, Impexmetal oraz spółka Eastside-Bis zawarli porozumienie akcjonariuszy, którego celem jest ogłoszenie wezwania na brakujący pakiet akcji Alchemii. Znany inwestor giełdowy dokładnie rok temu zapowiedział, że ograniczy swoją działalność inwestycyjną na warszawskiej giełdzie i wycofa część kontrolowanych przez siebie spółek z obrotu.

Roman Karkosik planuje całkowicie ograniczyć działalność inwestycyjną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i wycofać część kontrolowanych przez siebie spółek z obrotu.

Członkowie porozumienia kontrolują łącznie 66,24 proc. akcji Alchemii. Przy obecnym kursie akcji (4,80 zł) wartość rynkowa brakującego pakietu to 324 mln zł. Warto dodać, że pakiet 13,275 proc. akcji (warty 127,44 mln zł) kontroluje sama spółka – nabyła je w ramach przeprowadzonych w latach ubiegłych buy backów.

– Zgodnie z postanowieniami porozumienia strony zobowiązały się do wspólnego działania w celu ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Alchemia innych niż akcje posiadane przez strony. W przypadku nieosiągnięcia w ramach wezwania ogłoszonego zgodnie ze zdaniem poprzednim łącznie 90 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Alchemia, strony rozważą ogłoszenie wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Alchemia zgodnie z art. 91 ust. 6 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych – czytamy w komunikacie.

Akcjonariat Alchemii.

Jeśli w wyniku wezwania porozumienie przekroczy próg 90 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Alchemii, strony przeprowadzą przymusowy wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych. Porozumienie zostało zawarte na czas określony, do momentu zniesienia dematerializacji akcji Alchemii.

Karkosik wychodzi z giełdy

Dokładnie rok temu Roman Karkosik ogłosił, że chce całkowicie ograniczyć swoją działalność inwestycyjną na warszawskiej giełdzie. Inwestor zapowiedział, że wycofa część kontrolowanych przez siebie spółek z obrotu. To efekt oskarżeń o manipulację akcjami Krezusa z 2012 r. Zdaniem prokuratury, inwestor i jego żona składali zlecenia i zawierali transakcje wprowadzając w błąd innych uczestników obrotu co do rzeczywistego popytu, podaży oraz ceny akcji, powodując nienaturalne ustalenie się ceny akcji.

– Pragnę zauważyć, że trwa exodus spółek z warszawskiej giełdy. […] W porównaniu z rynkami zagranicznymi niskie są też obroty. Inwestorzy boją się bowiem zawierać transakcje w obawie o ewentualne oskarżenia o manipulację czy inne wykroczenie. Poprzez represyjne działania rośnie ryzyko inwestycyjne. Dlatego też, jako jeden z pierwszych dużych prywatnych inwestorów na warszawskiej giełdzie i orędowników rozwoju polskiego rynku kapitałowego całkowicie ograniczę swoją działalność inwestycyjną na GPW w 2018 r. i wycofam część spółek, które kontroluję, z obrotu – mówił w 2018 r. Roman Karkosik.

Roman Karkosik jest większościowym akcjonariuszem Alchemii, Boryszewa i Impexmetalu.

Grupa Alchemia koncentruje się na produkcji stali. Działalność operacyjna jest skupiona w spółkach zależnych. Spółka-matka zajmuje się handlem. W piątek rano kurs akcji Alchemii rośnie o 5 proc. do 5,04 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o alchemia)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku