X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ropa powraca do gry?

Opublikowano: 2019-01-10 18:12:43

Napięcia związane z government shutdown oraz brak konkretów wynikających z negocjacji amerykańsko-chińskich wywołały w czwartek zadyszkę na rynkach.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Na otwarciu WIG20 pojawiła się dość pokaźna luka spadkowa, którą w kolejnych godzinach sesji obóz byków zdołał w znacznym stopniu zmniejszyć. W ostatecznym rozrachunku, polski indeks blue chipów stracił 0,28 proc., mWIG40 0,05 proc., a sWIG80 0,13 proc. Wśród warszawskich large capów największą ujemną kontrybucję do indeksu wniosły akcje PKO BP, które straciły 2,03 proc. Na wczorajszej konferencji po posiedzeniu RPP Prezes NBP ocenił, że słuszne są opinie, że ewentualne zmiany polityki pieniężnej w przyszłości nie będą podwyżkami stóp, ale jej łagodzeniem – wydźwięk tej informacji niewątpliwie nie sprzyjał dziś polskiemu sektorowi bankowemu.

We wczorajszym komentarzu wspominaliśmy, że rynek najprawdopodobniej znajdzie w „minutkach” to czego szuka, by kontynuować ruch w górę. Tak też się stało – treść protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdziła stopniową zmianę kursu prowadzonej polityki monetarnej Fed. Co ciekawe, pomimo iż grudniowa podwyżka została przyjęta w sposób jednogłośny, część członków Komitetu sugerowała opcję pozostawienia stopy procentowej bez zmian. Dodajmy do tego wczorajsze słowa gołębiego R. Bostic’a z FED w Atlancie, który zasugerował, że stopy procentowe mogą zmienić się w „każdym kierunku”, co daje przepis na eurodolara powyżej 1,15 EUR/USD.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Ceny baryłki ropy WTI oraz Brent powróciły ponownie powyżej kluczowych barier na poziomie 50 USD oraz 60 USD. Ponadprzeciętna zmienność oraz skrajnie wysoka awersja do ryzyka w okresie świątecznym sprowadziły ceny surowca do najniższych poziomów od czerwca 2017 r. Jednak wraz z noworocznym odreagowaniem rynków, dość okazale zachowała się również cena „czarnego złota” – od Wigilii cena surowca wzrosła już o ok. 20 proc. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wraz z rozpoczęciem stycznia wchodzą w życie postanowienia o cięciu produkcji przez OPEC+ o 1,2 mln brk/d. Rzeczywiste przestrzeganie nałożonych limitów (pamiętajmy, że w przeszłości bywało z tym różnie) i wiążące się z tym bilansowanie rynku powinno wspierać notowania surowca w kolejnych miesiącach. Ponadto niskie poziomy cenowe powodują, że już w chwili obecnej możemy zaobserwować spadek aktywności w sektorze wydobycia łupkowego USA, który przejawia się wzrastającą liczbą niezakończonych oraz przyhamowaniem wzrostu gotowych odwiertów. W ogólnym rozrachunku, wpływ obu wymienionych czynników potencjalnie może ograniczyć w kolejnych kwartałach podaż ropy w większym stopniu, niż prognozowany nie tak dawno spadek popytu na skutek globalnego spowolnienia gospodarczego.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 10 stycznia 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Dzień wyczekiwania

  Dobra sesja azjatycka pozwoliła po części bezboleśnie przetrwać dzisiejszy „dzień wyczekiwania”. Przez większą część dnia polski indeks blue chipów notowany był nieznacznie powyżej kreski i wydawało się, że taki stan zostanie utrzymany do końca. Nikt nie oczekiwał wzmożonej aktywności inwestorów tuż przed kluczową decyzją, która zostanie dziś podjęta w brytyjskim parlamencie.

 • Ultimate Games planuje wydać 54 gry w 2019 roku

  Spółka z grupy PlayWay zapowiedziała 54 tytuły, w tym porty starszych gier na nowe platformy. Wydawca nie wyklucza, że do tej listy w 2019 roku mogą dołączyć kolejne produkcje. We wtorek kurs akcji Ultimate Games rośnie o ponad 12 proc.

 • Ważą się losy Brexitu. Na GPW Lotos bije nowe rekordy

  Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych jest zaplanowane na godzinę 20:00 czasu polskiego głosowanie umowy ws. brexitu w brytyjskim parlamencie. Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że wynegocjowana przez premier May umowa ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie odrzucona. A to rodzi nowe znaki zapytania i dużo niepewności. Konsekwencją odrzucenia umowy może być tzw. twardy brexit, ale też i jego brak.

 • PKP PLK unieważniły aukcję, w której oferta Torpolu była najwyżej oceniona

  PKP Polskie Linie Kolejowe unieważniły z powodów technicznych aukcję elektroniczną w ramach przetargu na prace na linii kolejowej E59, odcinku Choszczno - Stargard, podał Torpol, którego oferta, warta 546 mln zł brutto, otrzymała najwyższą liczbę punktów w tej aukcji.

 • Brand24 miał ponad 3 tys. aktywnych klientów na koniec 2018 r.

  Brand24 miał 3.096 aktywnych klientów na koniec 2018 r., co oznacza wzrost o 900 klientów r/r. Na koniec 2019 r. spółka chce mieć 4.364 klientów.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku