Sesja z grą do jednej bramki, gorąco na Allegro i Mercatorze

Omawiane walory: , , , , , ,

Strach przed spowolnieniem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa ściąga w dół giełdę w Warszawie. WIG20 spada 5. kolejną sesję i jest najniżej od prawie 7 miesięcy. Fakt, że w dół ciągną go akcje CD Projektu i Allegro doskonale pokazuje, jak duże są obawy inwestorów.

CDProjekt, allegro, ccc, tauronpe, lotos, unimot, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie, ostatnia w październiku, rozpoczęła się od wyprzedaży akcji. Po 2,5 godzinie notowań WIG20 tracił 1,87 proc., spadając do 1.513 pkt. i atakując poziomy nieoglądane od początku kwietnia. Równie mocne spadki były też udziałem pozostałych indeksów. Łącznie taniały akcje prawie 62 proc. spółek notowanych przy ulicy Książęcej, a drożały tylko 23 proc. z nich. Nic nie wskazuje na to, żeby strona popytowa miała jakiekolwiek szanse na odrobienie tych porannych strat.

Spadki na GPW to echo ogólnie słabych nastrojów na globalnych rynkach akcji i spadających rano kontraktów terminowych na główne amerykańskie indeksy. Aczkolwiek trudno przeoczyć fakt, że rodzime indeksy radzą sobie najgorzej w Europie. Kroku próbuje im dotrzymywać tylko turecka giełda.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spadek apetytu na ryzyko to niezmiennie efekt strachu przed pandemią i jej skutkami ekonomicznymi. Inwestorzy w ostatnim czasie zdali sobie sprawę, że już wprowadzone w Europie lockdowny (a za jakiś czas pewnie i w USA), z uwagi na dynamikę i potencjalnie długi czas trwania drugiej fali pandemii, mocno odbiją się nie tylko na wynikach gospodarki w IV kwartale br., ale i w 2021 roku. Stąd też publikowane wczoraj i dziś dane o PKB największych światowych gospodarek, które pokazują silniejsze od prognoz odbicie w III kwartale i w innych warunkach wspierałyby giełdy, są po prostu ignorowane. Bo to już dane historyczne. Teraz się liczy to, co będzie w następnych kwartałach i jak to przełoży się na wyniki spółek.

Większa niż europejska średnia skala porannej wyprzedaży na GPW nie zaskakuje w zestawieniu z najnowszymi danymi Ministerstwa Zdrowia nt. pandemii. Kolejny raz liczba nowych potwierdzonych przypadków bije rekordy i już drugi dzień przekracza pułap 20 tys. Rośnie też obciążenie systemu ochrony zdrowia, co już niebawem jeszcze mocniej przełoży się na niezadowolenie społeczne, ograniczając jednocześnie popyt konsumpcyjny, a w dalszej kolejności inwestycje prywatne. Przyrost zachorowań pokazuje, że strategia salami, czyli stopniowego wprowadzania ograniczeń, co w najmniejszym stopniu szkodzi gospodarce, nie przynosi rezultatów. Być może pomógłby całkowity lockdown. To jednak oznaczałoby gwałtowne tąpniecie gospodarki.

Powyższe rozważania doskonale pokazują, że nie ma dobrego rozwiązania. I inwestorzy najwyraźniej zdali sobie z tego sprawę, bo w piątek indeks WIG20 w dół prowadzą dwie spółki, teoretycznie najbardziej odporne na covidowy kryzys. Mianowicie CD Projekt, którego akcje tanieją o 2,9 proc. do 343,80 zł i Allegro spadające o 3,5 proc. do 83,17 zł. W odwrocie jest też Mercator, czyli jedna ze sztandarowych spółek covidowych. Notowania producenta jednorazowych rękawic medycznych tanieją dziś o blisko 12 proc. do 487 zł. Spadkom towarzyszą najwyższe na rynku obroty, które o godzinie 12:00 sięgały 90 mln zł.

>> Co dalej z kursem akcji Mercatora – analiza techniczna na życzenie

W gronie 20 blue chipów rano drożały akcje tylko 4 spółek. Najmocniej CCC. Kurs odreagowywał ostatnie spadki i rósł o 1,1 proc. do 37,98 zł. Najgorzej radził sobie Tauron. Jego notowania tąpnęły o 4,9 proc. do 1,709 zł, po tym jak wczoraj kurs przełamał dołek z września. Tauron tanieje dziś 5. kolejny dzień i testuje poziomy najniższe od pierwszej połowy czerwca.

Notowania Lotosu spadają o 1,4 proc. do 1,6 proc. do 26,95 zł. Spółka wczoraj po sesji opublikowała wyniki finansowe, potwierdzając wcześniejsze szacunki. w III kwartale oczyszczony zysk EBITDA LIFO spadł o 49 proc. w relacji rocznej do 433 mln zł, przychody natomiast zanotowały spadek o 32 proc. do 5,36 mld zł.

Na szerokim rynku mocno tanieje Unimot. Kurs spada o 6,9 proc. do 23,45 zł, testując półroczne minima. Spółce zaszkodzić mogło obniżenie ceny docelowej przez analityków DM BOŚ do 32 zł z szacowanych wcześniej 45 zł.

Do kiedy potrwają spadki na GPW? Jeżeli wyjść z założenia, że druga fala pandemii koronawirusa, z uwagi na swą dynamikę i czas trwania (jesień-zima), może okazać się dla gospodarki równie groźna co wiosenna, to naturalne byłoby oczekiwanie powrotu warszawskich indeksów WIG20 i WIG do marcowych dołków. Tyle tylko, że obecnie odpada element zaskoczenia, szybsza może być odpowiedź polityki fiskalnej, negatywne skutki będą rozłożone w czasie, a perspektywa pojawienia się szczepionki jest bliższa. Stąd też autor tego komentarza roboczo założył, że WIG20 nie spadnie w tym roku poniżej 1.400 pkt., a WIG poniżej 40.000 pkt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT allegro, ccc, CDPROJEKT, Lotos, mercator, TAURONPE, UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR