Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Spadki w ślad za Wall Street, w grze spółki energetyczne i Kruk

Opublikowano: 2018-12-05 12:32:07

Omawiane walory: , , , , ,

Giełda w Warszawie próbuje odrabiać straty po porannym ciosie zadanym przez Wall Street. Nie ma pewności, czy to się uda. Jednak stosunkowo ograniczona skala spadów pokazuje, że rodzimi inwestorzy nie tracą nadziei na udany grudzień na giełdzie.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

We wtorek na Wall Street polała się krew: indeks DJIA spadł o 3,1 proc., S&P500 o 3,24 proc. a Nasdaq Composite stracił aż 3,8 proc. Wczorajsza wyprzedaż okazała przysłowiowym kubłem zimniej wody wylanym na rozgrzane (w ostatnich dniach) głowy rodzimych inwestorów. Kubłem wody, który może wyjść im tylko na dobre. Wprowadza bowiem element niepewności, przez co giełda uniknie szybkiej szarży byków i grudniowe wzrosty (bo to wciąż najbardziej prawdopodobny scenariusz na ten miesiąc) będą miały bardziej racjonalny i stabilny charakter.

O godzinie 11:40 indeks WIG20 miał wartość 2.324,47 pkt., cofając się o 0,87 proc. wobec wtorkowego zamknięcia. Rano te spadki były znacznie większe, sprowadzając indeks do 2.296 pkt. Podobną próbę odrabiania strat z pierwszych minut notowań można też zaobserwować w wypadku pozostałych indeksów. Po prawie trzech godzinach handlu WIG testował poziom 59.093 pkt. (-0,78 proc.), mWIG40 cofnął się do 4.037 pkt. (-0,55 proc.), a sWIG80 do 10.980 pkt. (-0,16 proc.).

Ta wstrzemięźliwość inwestorów z GPW w gwałtownym wyprzedawaniu akcji nie zaskakuje. Tak naprawdę wczoraj nie wydarzyło się nic, co istotnie podważyło by nadzieje na grudniowe wzrosty.

Raport: Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Widmo eskalacji wojen handlowych po ustaleniach prezydentów USA i Chin w Argentynie pozostaje odsunięte. Co więcej, rozpoczęły się nawet rozmowy handlowe, co może dawać dodatkową nadzieję na przyszłe porozumienie. Retoryka Fed stała się mniej jastrzębia. Październikowo-listopadowy spadek cen ropy nie tylko obniży inflację, ale też zapewne lekko wesprze światową gospodarkę. Dalej też można mieć nadzieję na analogiczne zachowanie Wall Street, jak po spadkach z przełomu stycznia i lutego. No i sama końcówka roku również sprzyja wzrostom cen akcji.

Mając to wszystko na uwadze, nie można wykluczać, że do końca sesji warszawskie indeksy zdołają jeszcze odrobić część strat. Szczególnie, że dziś już nic istotnego się nie wydarzy. Po tym jak rano została opublikowana seria usługowych indeksów PMI dla wybranych europejskich gospodarek, popołudniowy kalendarz jest praktycznie pusty. Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne z USA zostały przeniesione na czwartek w związku z żałobą po śmierci prezydenta Busha. Nie ma też sesji na Wall Street. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) tradycyjnie natomiast nie wzbudzi emocji, bo nie tylko nie przyniesie ono zmiany stóp procentowych (główna stopa w Polsce kształtuje się na poziomie 1,5 proc.), ale i retoryki Rady. Stąd nie zmienią się rynkowe oczekiwania odnośnie ścieżki zmian stóp w przyszłości. A dopiero to mogłoby mieć jakiś wpływ chociażby na sektor bankowy.

Dziś indeksowi WIG20 w największym stopniu ciąży właśnie wspomniany sektor bankowy. To spadek PKO BP i Pekao po 1,1 proc., wsparte przeceną PZU o 1,4 proc. (humory psuje kara nałożona przez KNF) i CD Projektu o 3,4 proc. (korekta mocnej zwyżki z poniedziałku), w głównej mierze ciągnie indeks w dół.

Tanieją również akcje Orlenu. Za jedną trzeba zapłacić 108,65 zł, czyli o 0,2 proc. mniej niż wczoraj. Inwestorzy tym samym zignorowali ostatnie dobre wiadomości ze spółki o wzroście marż w listopadzie. Modelowa marża downstream wyniosła 14 dolarów na baryłce i była o 25 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 22 proc. wyższa niż w listopadzie 2017 roku. Modelowa marża rafineryjna z dyferencjałem wyniosła 7,1 dolara, co oznacza wzrost o 39 proc. w relacji miesięcznej i o prawie 5 proc. w relacji rocznej. Modelowa marża petrochemiczna ukształtowała się w listopadzie na poziomie 970 euro za tonę, czyli była o 14,5 proc. wyższa niż w październiku i o 10,8 proc. wyższa niż przed rokiem.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Przed południem na plusach notowane były tylko cztery spółki z WIG20. W tym trzy koncerny energetyczne. Była to Energa (+1,9 proc.), PGE (+0,8 proc.), Tauron (+1,6 proc.) i Orange (+2,3 proc.).

Kruk zostaje na GPW z nową strategią do 2024 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Dalekosiężne, bo 6-letnie plany spółki Kruk, zakładające m.in. wypracowanie 700 mln zł zysku netto w 2024 roku (w 2017 było to 295 mln zł, a w tym roku może to być 366 mln zł), a także dalsze pozostanie na giełdzie, nie wzbudziły entuzjazmu wśród inwestorów. Kruk, jak większość spółek, spada dziś pod ciężarem pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych. Za jedną akcję trzeba zapłacić 172,80 zł. To o 2,4 proc. mniej niż wczoraj. Rano akcje te były jeszcze tańsze i kosztowały 168,20 zł, czyli były zaledwie o 3 zł tańsze niż w dołu w listopadzie, gdy ich notowania znalazły się najniżej od ponad 2,5 roku. Od początku roku Kruk potaniał o prawie 1/3.

Pewnym zaskoczeniem może za to być zachowanie Work Service. Kurs akcji rośnie o 6,6 proc. do 0,97 zł pomimo, że spółka poinformowała, iż nie wykupiła obligacji serii T o wartości 12,85 mln zł. Być może za dobrą monetę inwestorzy wzięli to, że spółka rozmawia z obligatariuszami odnośnie przesunięcia terminu wykupu zarówno wspomnianej serii obligacji, jak jeszcze dwóch innych. Rozmowy mają zakończyć się do 14 grudnia.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o energa, Kruk, PGE, PKNOrlen, TAURONPE, Workserv)

 • PGE Energia Odnawialna zbuduje z Grupą Azoty Siarkopol farmę fotowoltaiczną

  Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol podpisała dzisiaj list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej przez PGE Energia Odnawialna. Instalacja o mocy 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh w najbardziej prawdopodobnym wariancie będzie produkowała czystą energię na własne potrzeby Grupy Azoty Siarkopol, a partnerzy nie wykluczają dalszego znaczącego rozwoju projektu, w formule wspólnego przedsięwzięcia.

 • Podatek handlowy wraca, Dino i inni detaliści tanieją na GPW

  Akcje Dino Polska tanieją o 5,7 proc., CCC o 5,1 proc., LPP o 4 proc., a Eurocash o 4,5 proc. po decyzji Sądu UE, że podatek handlowy w Polsce był zgodny z unijnym prawem. Nastroje na całym rynku są natomiast mieszane, a warszawski parkiet jest jednym ze słabszych w Europie. Dobrze radzą sobie za to spółki paliwowe.

 • Dwóch członków zarządu Kruka sprzedało akcje, by zrealizować prywatne cele

  Ostatnie transakcje sprzedaży akcji KRUKa przez prezesa Piotra Krupę oraz członka zarządu Michała Zasępę wynikały z ich prywatnych potrzeb, poinformowała spółka. 

 • Europejskie giełdy boją się uwikłania w wojnę handlową, w grze Kruk i Mirbud

  Eskalacja wojen handlowych, w tym ryzyko rozszerzenia ich o Unię Europejską, to obecnie największe zagrożenie dla rynku w Warszawie. Uwagi od tego tematu nie odciągnie nawet wchodzący w decydującą fazę sezon publikacji wyników przez spółki z GPW. 

 • Dzień wyczekiwania

  Obawy związane z wojną handlową między dwiema największymi gospodarkami świata zostały podsycone przez komentarze prezydenta Donalda Trumpa, który powiedział w środę wieczorem, że Chiny zerwały warunki umowy. Jak widać, sytuacja jest bardzo dynamiczna, ponieważ jeszcze wczoraj z twitterowego konta amerykańskiego prezydenta wybrzmiewały o wiele bardziej łagodne komentarze. Na chwilę obecną pozostaje nam czekać i monitorować ewentualne przecieki z toczących się rozmów w Waszyngtonie. Ich rezultat jest niewątpliwie na tyle istotny, że może nadać kierunek rynkowym nastrojom na kolejne miesiące.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku