Strach przed korektą w USA blokuje wzrosty na GPW, w grze Mercator i Votum

Omawiane walory: , ,

Warszawska giełda jest sparaliżowana strachem przed korektą na Wall Street. Nie pomagają nawet ponad jednoprocentowe wzrosty indeksów we Frankfurcie i Paryżu. Nie jest wykluczone, że poranne plusy na zamknięciu zmienią się w minusy.

votum, mercator, cdprojekt, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Polski rynek akcji kolejny dzień negatywnie wyróżnia się na tle rynków światowych. Szczególnie dotyczy to indeksu WIG20. Podjęta rano próba powrotu powyżej 1.800 pkt. nie udała się, co skutkowało szybkim cofnięciem. O godzinie 12:00 WIG20 testował poziom 1.789 pkt. (dzienne maksimum to 1.805 pkt.), rosnąc zaledwie o 0,23 proc. Na tle europejskich parkietów, w tym indeksów giełd we Frankfurcie (DAX +1,2 proc.) i Paryżu (+1,72 proc.), wypada on bardzo słabo. I jedynie notowane na minusach kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy S&P500 (-0,36 proc.) i Nasdaq (-0,83 proc.), urzeczywistniające wizję realizacji zysków na Wall Street po ostatnim szaleńczym rajdzie w górę, uzasadniają strach rodzimych inwestorów przed kupnem akcji.

Zachowanie największych spółek niewiele odbiega od tego, co można obserwować na szerokim rynku. W południe indeksy WIG, mWIG40 i sWIG80 rosły w przedziale 0,28-0,43 proc., cofając się po nieudanej przedpołudniowej próbie wzrostu. Jeżeli przyjąć, że faktycznie strach przed „nadzianiem się” na korektę na Wall Street, powstrzymuje inwestorów przed kupnem akcji, to pogłębienie spadków przez amerykańskie kontrakty terminowe, może jeszcze bardziej popsuć nastroje na GPW, ściągając indeksy poniżej wczorajszego zamknięcia.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

To jakie nastroje będą dominować w pierwszych godzinach handlu w USA, jednocześnie determinując zachowanie rodzimych inwestorów w końcówce sesji, w pewnej części będzie uzależnione od publikowanych po południu amerykańskich danych makroekonomicznych. Kolejno będzie to raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (godz. 14:30; prognoza: 950 tys.), bilans handlowy (godz. 14:30; prognoza: -58 mld USD), indeks PMI dla usług (godz. 15:45; prognoza: 54,8 pkt.) i indeks ISM dla usług (godz. 16:00; prognoza: 57 pkt.). I to jest dobra wiadomość. Publikacje te powinny bowiem ukazać gospodarkę w pozytywnym świetle.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nie tylko strach przed korektą stoi za obecnym zachowaniem GPW. To też ogólna słabość polskiego rynku w ostatnich tygodniach, słabość sektora bankowego, niepewność co do losów sektora energetycznego, czy drożejący w tym tygodniu dolar.

Spółką dnia na GPW jest Votum. Jej notowania wystrzeliły aż o 27 proc. do 14,50 zł, przejściowo rosnąc już do 15,60 zł, po upublicznieniu rekomendacji. Analitycy DM BOŚ zalecają kupno akcji Votum z ceną docelową na poziomie aż 30,40 zł. Prognozują oni, że przez następne 3 lata średnioroczne przychody spółki będą rosły w tempie 19 proc., a zysk operacyjny będzie co roku zwiększał się po 27 proc.

W centrum uwagi kolejny dzień jest Mercator Medical. Akcje krakowskiego producenta rękawic medycznych i dystrybutora materiałów medycznych drożeją dziś o 8 proc. do 393 zł, zbliżając się do historycznego rekordu z lipca na poziomie 400 zł. Obroty na Mercatorze ustępują tylko tym na akcjach CD Projektu i PZU. Jako, że ze spółki nie napłynęły nowe cenotwórcze wieści, ten ruch do góry można wiązać z oczekiwaniem na poniedziałkową publikację raportu finansowego za I półrocze 2020 roku. Same wyniki nie będą oczywiście większym zaskoczeniem, bo już w lipcu Mercator ujawnił, że w II kwartale wypracował 209,2 mln zł zysku netto i miał 373,9 mln zł przychodów (według wstępnych szacunków), ale już prognozy odnośnie kolejnych kwartałów mogą zainteresować inwestorów.

Na publikację wyników czekają też akcjonariusze CD Projektu. Spółka dziś o 18:00 sesji opublikuje raport za cały I półrocze. Kurs CD Projektu rośnie dziś o 0,4 proc. do 441,60 zł, pozostając trzeci kolejny dzień blisko poziomu 440 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, mercator, Votum, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Statystyki covidowe psują nastroje na rynkach, w grze Allegro i Mercator Indeks WIG20 próbuje odrabiać poranne straty. Największym zagrożeniem dla niego jest niemiecki DAX i statystyki covidowe. Do kupna akcji zachęca natomiast bliskość dołka, dobre zachowanie Allegro i... wyniki Tesli. Na szerokim rynku karty rozdaje MERCATOR. Wizja skupu akcji to górnego limitu 1.000 zł okazała się kusząca.
 • Mercator Medical chce nabywać akcje własne za maksymalnie 1.000 zł za akcję

  Zarząd MERCATOR Medical zdecydował o rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu ceny 1.000 zł za akcję jako maksymalnej w procesie nabywania akcji własnych.

 • Czerwono na GPW, CD Projekt i Dino Polska pod presją

  Rekordowy wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem w Polsce i gorsze nastroje na europejskich parkietach ciągną w dół warszawską giełdę. Indeksowi WIG20 najmocniej ciążą spadające akcje CD Projektu, które są najtańsze od lipca.

 • DM BOŚ zaleca kupno akcji Mercator Medical

  Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ, w raporcie z 11 października rekomenduje kupno akcji MERCATOR Medical. 12-miesięczna cena docelowa dla akcji producenta rękawic wyniosła 653,10 zł za papier.

 • WIG20 i trzech muszkieterów, w grze m.in. LiveChat i Benefit Systems

  Nowa fala nadziei na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA, wsparła nastroje na globalnych rynkach akcji, przynosząc odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 odbija z 4,5-miesięcznych minimów, ciągnięty w górę przez Allegro, CD Projekt i Dino Polska. Dziś gorąco jest też na akcjach LPP, LiveChat i Benefit Systems.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR