Subiektywnie o rynku

 • 25 lutego 2021
  Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki
  Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.

 • 12 lutego 2021
  Biotechnologia na giełdzie. Partner to podstawa
  Biotechnologia na giełdzie. Partner to podstawa Omawiane walory: , , ,

  W czwartej odsłonie cyklu biotechnologicznego serwujemy crème de la crème - to co najbardziej interesuje inwestorów, czyli komercjalizację projektów. To właśnie ten etap przynosi skokowy wzrost kapitalizacji spółki i olbrzymie zyski akcjonariuszom.

 • 05 lutego 2021
  Biotechnologia na giełdzie. Rozwój leku i prawdopodobieństwo sukcesu
  Biotechnologia na giełdzie. Rozwój leku i prawdopodobieństwo sukcesu Omawiane walory: , , , ,

  W trzeciej odsłonie cyklu biotechnologicznego skupiamy się na trudnej drodze, jaką musi przebyć kandydat na lek, aby nim zostać, uzyskać zgodę regulatorów i być dopuszczonym do sprzedaży. Prawdopodobieństwo to słowo klucz tego artykułu, które dodatkowo ma przełożenie na to, czym inwestorzy interesują się najbardziej, czyli wyceną spółek biotechnologicznych.

 • 29 stycznia 2021
  Biotechnologia na giełdzie. Jak giełdowe spółki zarabiają na lekach i patentach
  Biotechnologia na giełdzie. Jak giełdowe spółki zarabiają na lekach i patentach Omawiane walory: , , , ,

  W drugiej odsłonie cyklu biotechnologicznego skoncentruję się na podstawowych informacjach związanych z typami leków oraz ochroną prawną. W moim odczuciu zaznajomienie się z poniższymi tematami jest niezbędne, aby później świadomie analizować i oceniać spółki biotechnologiczne z segmentu leków innowacyjnych.

 • 30 grudnia 2020
  Giełda i psychologia, czyli behawioralne aspekty inwestowania na giełdzie
  Giełda i psychologia, czyli behawioralne aspekty inwestowania na giełdzie

  Giełda i psychologia to książka polskiego naukowca Piotra Zielonki, fachowca z zakresu ekonomii behawioralnej a także psychologii inwestowania. To już piąte wydanie tej książki, z czego można wnosić, że zainteresowanie tą tematyką jest całkiem spore.

 • 02 listopada 2020
  Biotechnologia na giełdzie. Czy drobni inwestorzy mają tu szansę na wielkie zyski?
  Biotechnologia na giełdzie. Czy drobni inwestorzy mają tu szansę na wielkie zyski?

  Spółki biotechnologiczne nie od dzisiaj rozpalają głowy giełdowych inwestorów, którzy inwestując 10 czy 20 tys. zł marzą o tym, aby za kilka lat stać się milionerami. Każdy wierzy, że znajdzie i kupi udziały w spółce, która podąży drogą Selvity, a nie Theranosa. Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl artykułów, który pokaże jak inwestor indywidualny powinien poruszać się na trudnym rynku spółek biotechnologicznych.

 • 06 października 2020
  Wiara przenosi góry, ale niekoniecznie przynosi pieniądze drobnym akcjonariuszom
  Wiara przenosi góry, ale niekoniecznie przynosi pieniądze drobnym akcjonariuszom Omawiane walory:

  Prezes AQT Water po sprzedaży pokaźnego pakietu akcji kilka miesięcy temu obiecywał, że działa w interesie firmy, która ma świetlaną przyszłość. Niecały tydzień przed WZA upłynnił resztę swoich akcji i udał się w nieznane, a kurs akcji w 5 dni zanotował spadek o 67 proc. Przysłowie "kto oszukał raz, oszuka kolejny" pasuje tutaj jak ulał. Jedyną nadzieją dla akcjonariuszy, którzy jeszcze pozostali w spółce, wydaje się być nowa rada nadzorcza, która być może zbada sytuację w spółce i oceni jak to naprawdę wygląda od środka.

 • 17 września 2020
  Quo Vadis – omówienie sprawozdania finansowego GK Mercator po II kw. 2020 r.
  Quo Vadis – omówienie sprawozdania finansowego GK Mercator po II kw. 2020 r. Omawiane walory:
 • 16 września 2020
  Ufaj, ufaj, ale kontroluj, czyli jak nie dać się uwieść pięknym oczom prezesa
  Ufaj, ufaj, ale kontroluj, czyli jak nie dać się uwieść pięknym oczom prezesa
  Nowe pieniądze i inwestorzy na giełdzie to szansa na pozyskanie kapitału, a dla niektórych okazja do sprzedaży sprzedaż akcji po atrakcyjnej cenie. Poniższy tekst ma pomóc inwestorom nie wpaść w pułapkę pięknych słów i obietnic prezesów, podczas gdy pozostałe znaki na niebie i ziemi mówią inaczej. Tak naprawdę na samym końcu najczęściej liczą się fakty i twarda rzeczywistość, a nie obietnice i wyrafinowane prezentacje.
 • 03 września 2020
  Superprognozowanie – tego można się nauczyć [RECENZJA]
  Superprognozowanie – tego można się nauczyć [RECENZJA]

  Przewidywanie jest bardzo trudne szczególnie, jeśli idzie o przyszłość - to słowa przypisywane Nielsowi Bohrowi, duńskiemu fizykowi, który 98 lat temu otrzymał Nagrodę Nobla za opracowanie badania struktury atomu. Autorzy książki „Superprognozowanie. Sztuka i nauka prognozowania” Philip Tetlock oraz Dan Gardner próbują nas przekonać, że można tę umiejętność nabyć, a nie jest to tylko i wyłącznie coś, z czymś się rodzimy.

 • 02 września 2020
  Rynek kapitałowy jest prosty, czyli recenzja książki Daniela Heliosza „Giełda Inwestycje Trading”
  Rynek kapitałowy jest prosty, czyli recenzja książki Daniela Heliosza „Giełda Inwestycje Trading”
  Daniel Heliosz, autor bloga "Pamiętnik Giełdowy" próbuje przekonać w szczególności początkujących inwestorów, że giełda jest prosta. Nie trzeba stosować skomplikowanych strategii czy wskaźników. Liczy się przede wszystkim trend oraz finanse spółki.
 • 30 lipca 2020
  Koronahossa łapie zadyszkę. Oto 6 wskazówek, jak chronić tegoroczne zyski
  Koronahossa łapie zadyszkę. Oto 6 wskazówek, jak chronić tegoroczne zyski Omawiane walory: , , , , ,

  Na rynku znów powiało grozą. Czwartkową sesję główne indeksy GPW zakończyły kilkuprocentowymi spadkami, a NCIndex tąpnął aż o 15 proc. Dla wielu inwestorów, którzy całkiem niedawno rozpoczęli przygodę z giełdą, dzisiejsze straty to prawdziwy szok. Podpowiadamy, jak poruszać się po rozchwianym rynku i jak chronić świeżo wypracowane zyski.

 • 21 lipca 2020
  Inwestujesz w value? Oto dlaczego powinieneś przeczytać „Moja droga do inwestowania w wartość” Guya Spiera [RECENZJA]
  Inwestujesz w value? Oto dlaczego powinieneś przeczytać „Moja droga do inwestowania w wartość” Guya Spiera [RECENZJA]
  Książka Guya Spiera, człowieka, który wydał 650 tys. dolarów za lunch w towarzystwie Warrena Buffetta, to coś, obok czego fani inwestowania w wartość nie mogą przejść obojętnie. Pozycja ta pokazuje ewolucję z bezwzględnego młodego bankstera do zawodowca inwestującego w value.
 • 13 maja 2020
  Racjonalny nieracjonalizm, czyli o ekonomii behawioralnej słów kilka [RECENZJA]
  Racjonalny nieracjonalizm, czyli o ekonomii behawioralnej słów kilka [RECENZJA]

  Punkt odniesienia to książka polskiego naukowca dr hab. Piotra Zielonki, fachowca z zakresu ekonomii behawioralnej i psychologii inwestowania. Możemy się z niej dowiedzieć jak u człowieka działa mechanizm odczuwania zysku i straty oraz dlaczego decydując się na niektóre inwestycje działamy nieracjonalnie.

 • wczoraj
  Analiza techniczna rynków finansowych Johna Murphyego, czyli biblia techników [RECENZJA]
  Analiza techniczna rynków finansowych Johna Murphyego, czyli biblia techników [RECENZJA]

  Analiza techniczna rynków finansowych Johna Murphyego to absolutny must read dla każdego inwestora analizującego trendy, świece i słupki wolumenów. Dlaczego? O tym opowiem w najnowszej recenzji książki.

 • 24 kwietnia 2020
  Rynek nie uczy się na błędach, czyli dwa lata po wybuchu afery GetBack
  Rynek nie uczy się na błędach, czyli dwa lata po wybuchu afery GetBack Omawiane walory:
  Od wybuchu afery GetBack minęły właśnie dwa lata. W tym czasie o sprawie media napisały tysiące artykułów, śledczy zatrzymali dziesiątki podejrzanych, a kilku przedstawicieli rynku nawet uderzyło się w pierś. Pytanie czy to wystarczy i czy po największej katastrofie w historii GPW wciągnięto wnioski?
 • 27 marca 2020
  6 koszmarnych błędów, jakie inwestorzy popełniają w czasach bessy
  6 koszmarnych błędów, jakie inwestorzy popełniają w czasach bessy

  Inwestowanie w czasach załamania rynku to igranie z ogniem. Tu przestają działać dotychczasowe reguły czy strategie, a akcje nawet najlepszych i najzdrowszych firm lecą w dół jak kamień w wodę. Podpowiadamy, jakich błędów unikać, by możliwie najlepiej przetrwać rynkową zawieruchę.

 • 20 marca 2020
  W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys
  W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys Omawiane walory: , , , , , , , , ,

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.

 • 28 lutego 2020
  Truskawka na torcie, czyli programy lojalnościowe dla akcjonariuszy – fakty i mity
  Truskawka na torcie, czyli programy lojalnościowe dla akcjonariuszy – fakty i mity Omawiane walory: , ,

  Obecnie funkcjonują zaledwie 3 programy lojalnościowe dla akcjonariuszy spółek notowanych na GPW. Czy polski rynek, z prawie 30-letnią historią, jeszcze nie dojrzał do tego, aby próbować związać ze sobą akcjonariuszy również poprzez stosowanie zachęt innych niż obiecana dywidenda czy wzrost kursu akcji?

 • 31 stycznia 2020
  5 sposobów na skuteczną walkę z inflacją
  5 sposobów na skuteczną walkę z inflacją

  Po grudniowym skoku inflacji jak bumerang wraca pytanie, jak chronić kapitał przed utratą wartości. Szczególnie, że w kraju kolejne miesiące będą stały pod znakiem wzrostów cen nawet o ponad 4 proc. w skali roku. StockWatch.pl przejrzał pod tym kątem 5 najpopularniejszych klas aktywów i sprawdził, które z nich najskuteczniej bronią przed spadkiem siły nabywczej pieniądza.

 • 15 stycznia 2020
  Zaufanie buduje się latami, a traci w sekundy. PPK – słuszna idea, ale wykonanie jak zwykle.
  Zaufanie buduje się latami, a traci w sekundy. PPK – słuszna idea, ale wykonanie jak zwykle.

  Gdy ogłoszono program PPK rządzący zakładali, że do programu przystąpi 75 proc. uprawnionych, czyli ok. 8,5 mln Polaków. Zdaniem ekspertów osiągnięcie pułapu 50 proc. byłoby sukcesem. Rzeczywiste wyniki okazały się jeszcze niższe, ponieważ w I etapie osiągnięto jedynie pułap 39 proc. Zastanówmy się więc dlaczego zaufanie Polaków do PPK jest tak niskie i co można było zrobić inaczej.

 • 27 listopada 2019
  Jak chronić kapitał przed niepotrzebnymi stratami
  Jak chronić kapitał przed niepotrzebnymi stratami

  Każdy inwestor doskonale musi sobie zdawać sprawę z faktu, iż giełda to nie tylko zyski, ale i również straty. Sztuka uniknięcia tych drugich w jak największym możliwym stopniu to jeden z filarów osiągnięcia zyskowności w długim terminie.

 • 05 listopada 2019
  Jak prawidłowo wycenić akcje spółek z branży gamingowej w oparciu o C/Z?
  Jak prawidłowo wycenić akcje spółek z branży gamingowej w oparciu o C/Z?

  Akcje wielu producentów gier znajdują się w długoterminowych trendach wzrostowych, a rzesza inwestorów zadaje sobie pytanie, ile tak naprawdę są one warte. Metod wyceny jest naprawdę dużo, ale wśród inwestorów indywidualnych najbardziej popularną jest wycena mnożnikowa (porównawcza) w oparciu o C/Z, która w klasycznym wykonaniu jest... bezużyteczna. W poniższym tekście podpowiemy, jak sobie z tym poradzić.

 • 22 października 2019
  Obligacje skarbowe, czyli patent na inflację i konkurencja dla lokat bankowych
  Obligacje skarbowe, czyli patent na inflację i konkurencja dla lokat bankowych

  W czasach hulającej inflacji obligacje skarbowe nieprzypadkowo zyskują na popularności. Tylko w sierpniu 2019 roku Ministerstwo Finansów sprzedało detaliczne papiery skarbowe za 1,74 mld zł. Sprawdzamy, czy warto zainteresować się państwową ofertą i jakie rodzaje papierów dłużnych faktycznie uchronią nasz kapitał przed stratami.

 • 15 października 2019
  Prima Moda ma na pieńku z audytorem. Biegły kwestionuje stan gotówki w spółce
  Prima Moda ma na pieńku z audytorem. Biegły kwestionuje stan gotówki w spółce Omawiane walory:

  Niecodzienna i alarmująca sytuacja u giełdowego dystrybutora obuwia. Biegły rewident wniósł zastrzeżenie, bo po trzech miesiącach od zamknięcia okresu rozliczeniowego nie może doliczyć się gotówki zadeklarowanej przez spółkę na koniec czerwca.

 • 04 marca 2019
  Mentalne pułapki inwestora, czyli jak twój mózg stara się, abyś tracił pieniądze
  Mentalne pułapki inwestora, czyli jak twój mózg stara się, abyś tracił pieniądze

  Giełda to miejsce, gdzie na inwestora czeka cała masa niebezpieczeństw, a najmniejsze potknięcie słono kosztuje. Paradoksalnie największym zagrożeniem dla naszego kapitału potrafimy być my sami.

 • 06 grudnia 2018
  Jakie szanse na odszkodowanie mają obligatariusze GetBack
  Jakie szanse na odszkodowanie mają obligatariusze GetBack Omawiane walory:

  Według obligatariuszy GetBack, sprawa odpowiedzialności audytora jest przesądzona, bo firma Deloitte nigdy nie ostrzegła ich przed katastrofą. Jednak poszkodowanym wcale nie będzie tak łatwo wywalczyć odszkodowanie. StockWatch.pl sprawdził, jaką odpowiedzialność ponosi audytor za wykonanie badania oraz jak szanse na uzyskanie rekompensaty od Deloitte oceniają przedstawiciele kilku znanych kancelarii prawnych. 

 • 15 listopada 2018
  Cała prawda o kontraktach terminowych na warszawskiej giełdzie
  Cała prawda o kontraktach terminowych na warszawskiej giełdzie

  Kontrakty terminowe to znakomite narzędzie inwestycyjne na każdą koniunkturę. Dają przecież możliwość zarobku zarówno na wzrostach jak i spadkach. Niestety, „futy” oferowane przez warszawską giełdę mają też swoją ciemną stronę.

 • 02 listopada 2018
  25 trudnych pytań do zarządu ABC Daty
  25 trudnych pytań do zarządu ABC Daty Omawiane walory:

  Dystrybutor elektroniki użytkowej mocno nadszarpnął zaufanie inwestorów, publikując bez ostrzeżenia dalekie od oczekiwań wyniki za II kwartał. Czy zarząd spodziewał się katastrofy w raporcie, dlaczego wcześniej nie przyznał, że zapłacił zaległy podatek? Te i wiele innych pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

 • 08 października 2018
  Co zrobili przedstawiciele Abrisu w radzie nadzorczej, żeby uniknąć katastrofy GetBacku?
  Co zrobili przedstawiciele Abrisu w radzie nadzorczej, żeby uniknąć katastrofy GetBacku? Omawiane walory:

  Niespotykana bierność Abrisu w radzie nadzorczej doprowadziła do wybuchu największej afery w historii polskiego rynku kapitałowego. Do dziś akcjonariusze GetBacku nie usłyszeli od członków nadzoru, co dokładnie zrobili by uniknąć katastrofy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR