StockWatch.pl

Subiektywny ranking lokat i kont oszczędnościowych – czerwiec 2019 r.

Ile procent można zyskać przy minimalnym ryzyku? O tym w zestawieniu najlepszych lokat i kont oszczędnościowych w czerwcu 2019 r.

Czerwiec jest kolejnym miesiącem, w którym trzeba się zdrowo nagimnastykować, żeby osiągnąć zysk na lokacie bankowej.

Zarabianie na lokatach tylko w teorii jest proste i łatwe. W rzeczywistości, aby pokonać rosnącą inflację i po podatku Belki wyjść na plus, trzeba uważnie śledzić promocje banków i niemal zawsze mierzyć się z szeregiem warunków. Pod tym względem tegoroczny czerwiec jest dużo trudniejszy niż ubiegłoroczny, czy ten sprzed dwóch lat, gdy na rynku można było znaleźć aż 10 sensownych ofert, a najlepsze dawały 1 proc. ponad inflację.

W tym roku poprzeczka zawieszona jest wysoko. Według wstępnych szacunków GUS, w maju inflacja wyniosła aż 2,3 proc. Do tego musimy uwzględnić jeszcze jeden ważny czynnik – tzw. podatek Belki. Każdy zysk z inwestycji kapitałowych jest pomniejszany o 19-proc. stawkę podatku. To oznacza, że szukając bezpiecznej przystani dla naszego kapitału musimy szukać lokat i kont, których oprocentowanie przewyższa 2,85 proc. w skali roku.

Podstawowymi kryteriami w zestawieniu lokat i kont była realna stopa zwrotu z depozytu oraz podleganie depozytów pod gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Oferty nieobjęte gwarancją, nie były brane pod uwagę. Po odliczeniu podatku Belki oraz inflacji lokata lub konto oszczędnościowe musiały dawać zysk. W obliczeniu oprocentowania realnego uwzględniono podatek Belki (19 proc.) od zysku oraz majowy odczyt inflacji według wzoru:

Oprocentowanie nominalne x 0,81 (100% – 19% podatku Belki) – inflacja (2,3%) = Oprocentowanie realne

Subiektywny ranking kont oszczędnościowych – czerwiec 2019

Poz. Bank Nazwa produktu Okres Oproc. (nom.) Oproc. (realne) Max. kwota Wymagane konto? Uwagi
1. Citi Handlowy Konto Internetowe Citi Priority 4 m-ce 4% 0,94% 10.000 zł Tak Posiadanie konta osobistego i wpływy min. 2.000 zł miesięcznie. Oferta ważna do 27 czerwca
2. Alior Bank Konto oszczędnościowe Do końca 2019 r. 3% + 150 zł promocja 0,88% z promocją 20.000 zł Tak Konieczne jest spełnienie warunków promocji trwającej do 22 lipca
3. Getin Bank Konto oszczędnościowe Nowe środki przez 122 dni 3% 0,13% 400.000 zł Tak Saldo nowych środków z 14 maja 2019 promocja do 16 czerwca
4. T-Mobile Usługi Bankowe Konto oszczędnościowe Do trzech m-cy 3% 0,13% 50.000 zł Tak Tylko dla nowych klientów

Wśród kont oszczędnościowych tylko cztery z bankowych ofert pozwalają realnie zarobić. W wypadku wszystkich interesujących ofert niezbędne jest założenie konta osobistego w danym banku. Najwięcej, bo realnie 0,94 proc. w skali roku proponuje Citi Handlowy z swoim Kontem Internetowym Citi Priority. Aby skorzystać z tej oferty, oprócz posiadania konta osobistego, należy spełnić warunek wpływu wynagrodzenia na nie (minimum 2.000 zł). Niestety, promocyjne oprocentowanie dotyczy maksymalnie tylko kwoty 10.000 zł.

Uwzględniając dodatkową promocję, ciekawą alternatywą jest oferta Alior Banku. Aby zarobić w przeliczeniu realnie 0,88 proc. oprócz posiadania konta oszczędnościowego w tym banku, należy skorzystać z promocji do 22 lipca br. Najpierw należy jednak złożyć wniosek o założenie Konta Jakże Osobistego wraz z kartą debetową i wyrazić zgodę na zwolnienie banku z tajemnicy bankowej w zakresie promocji. Następnie trzeba zawrzeć w ciągu 30 dni umowę z bankiem o Konto Jakże Osobiste z kartą debetową. W ciągu 60 dni od zawarcia umowy klient musi aktywować aplikację mobilną Alior Banku, wybrać co najmniej jedną z korzyści do Konta Jakże Osobistego (w tym wypadku 3 proc. na koncie oszczędnościowym) oraz zapewnić wpływy na konto minimum 1.000 zł miesięcznie. Oprócz tego konieczne jest wykonanie trzech płatności BLIKIEM lub kartą debetową w placówkach handlowo-usługowych lub w Internecie. Bank poinformuje klienta o spełnieniu warunków promocji do końca listopada br. Po informacji od Alior Banku, będzie trzeba w ciągu 5 dni roboczych podać numer konta założonego w promocji, na które wpłynie premia w wysokości 150 zł.

Subiektywny ranking lokat – czerwiec 2019 r.

Poz. Bank Nazwa produktu Okres Oproc. (nom.) Oproc. (realne) Max. kwota Wymagane konto? Uwagi
1. Toyota Bank Roczna Lokata Standard na 2,5% z premią 150 zł 1 rok 6,2% (dla 5.000 zł) 2,72% 70.000 zł Nie Dla nowych klientów, konieczne utrzymanie lokaty przez 270 dni. Promocja do 23 czerwca
2. Idea Bank Lokata Happy 3 m-ce 4% 0,94% 20.000 zł Nie Tylko dla nowych klientów Idea Banku
3. Nest Bank Lokata Witaj 3-6 m-cy 4% 0,94% 10.000 zł Tak Dla nowych klientów, przelew wynagrodzenia min. 1.000 zł
4. Plus Bank Lokata na start 3 m-ce 4% 0,94% 10.000 zł Tak Konieczność posiadania Konta Plus, max. jedna lokata
5. Idea Bank Lokata Na Nowe Środki Plus 3 m-ce 3% 0,13% 1 mln zł Nie Nowe środki – saldo z 20 maja

Zdecydowanym liderem wśród ofert depozytów jest Toyota Bank z promocyjną ofertą Rocznej Lokaty Standard. Dzięki premii 150 zł, którą można otrzymać rejestrując się na stronie promocji, a następnie składając wniosek za pomocą wygenerowanego dla nas linku. Istotne, aby w trakcie wnioskowania wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych banku, podmiotów powiązanych oraz współpracujących z bankiem (drogą elektroniczną i telefoniczną). Trzeba również zaznaczyć zgodę na ujawnienie przez bank tajemnicy bankowej organizatorowi w celu realizacji promocji. Utrzymując lokatę przez 270 dni nowi klienci banku otrzymają premię, która dla depozytu o wysokości 5.000 zł (minimalna jego wielkość) oznacza stopę zwrotu na poziomie 6,2 proc. nominalnie (a 2,72 proc. realnie).

W wypadku ofert bez konieczności posiadania konta warto zwrócić uwagę na Idea Bank z Lokatą Happy i Lokatą Na Nowe Środki. Korzystając z lokaty Happy można realnie zyskać 0,94 proc. Klienci, których odstrasza zamieszanie wokół banków z grupy Leszka Czarneckiego identyczną stopę zwrotu mogą osiągnąć po skorzystaniu z ofert Nest Banku oraz Plus Banku dla depozytów trzymiesięcznych, te jednak wymagają również założenia konta w tych bankach. W Nest Banku możliwy jest również wybór lokaty na pół roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR