X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Surowce: Prognozy wzrostu produkcji ropy w USA do 12 mln baryłek dziennie

Opublikowano: 2018-07-11 11:44:13

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej nie przynosi dynamicznych zmian. Podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji dominowała strona popytowa, która doprowadziła notowania ropy naftowej do okolic tegorocznych maksimów, jednak nie do ich przekroczenia.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Tymczasem dzisiaj rano prym na tym rynku wiedzie strona podażowa: notowania amerykańskiej ropy WTI zeszły z powrotem poniżej poziomu 74 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent przekroczyła w dół poziom 78 USD za baryłkę.

Inwestorzy na globalnym rynku ropy naftowej obawiają się rozwoju sytuacji gospodarczo-politycznej na świecie w kontekście postępującego protekcjonizmu w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Donald Trump ogłosił, że USA rozważają wprowadzenie wysokich ceł na kolejne dobra importowane z Chin, o wartości 200 miliardów USD. Komunikat taki pojawił się zaledwie kilka dni po oficjalnym wprowadzeniu pierwszej dużej rundy ceł na chińskie towary (6 lipca). Nowe cła raczej nie zostaną wprowadzone szybko, jednak perspektywa eskalacji wojny handlowej na linii USA-Chiny budzi uzasadnione obawy o kondycję całej globalnej gospodarki.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Stronie podażowej sprzyjają także prognozy dotyczące dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj w swoim miesięcznym raporcie Energy Information Administration (EIA, będąca częścią Departamentu Energii) podała, że oczekuje zwyżki produkcji ropy w USA do poziomu 12 mln baryłek dziennie już w przyszłym roku po raz pierwszy w historii.

Stany Zjednoczone zwiększają wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych już od dwóch dekad, jednak w ostatnich latach dynamika zmian przyspieszyła. W 2017 roku produkcja ropy w USA wzrosła o 5,6 proc., a w bieżącym roku prognozowany jest wzrost o 15,4 proc. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to Stany Zjednoczone staną się największym producentem ropy naftowej na świecie jeszcze do końca bieżącego roku. EIA prognozuje, że w bieżącym kwartale średnia produkcja ropy w USA wyniesie 10,91 mln baryłek dziennie, a w IV kw. br. aż 11,29 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Raport przygotowała: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku