Synektik: Robotyka medyczna to jeden z naszych priorytetów. Pracujemy nad rozszerzeniem oferty w tym obszarze

Omawiane walory:

Na środowym czacie inwestorskim z Cezarym Kozaneckim i Dariuszem Koreckim stawiło się blisko 550 inwestorów. Przedstawiciele biotechnologicznej firmy omówili najnowsze wyniki, osiągnięcia z ostatnich miesięcy oraz przedstawili plany na przyszłość.

synektik,czat,tobotyka,medyczna,wyniki

Cezary Kozanecki, prezes Synektik oraz Dariusz Korecki, wiceprezes spółki byli gośćmi na czacie inwestorskim w StockWatch.pl (Źródło: Spółka)

Synektik jest wiodącym producentem zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych oraz rozwiązań informatycznych, dostawcą usług serwisowo-pomiarowych oraz dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych, stosowanych w diagnostyce oraz terapii, w dziedzinach onkologii, kardiologii i neurologii.

– Nasza działalność jest zdywersyfikowana. Produkujemy radiofarmaceutyki, rozwijamy nowe produkty w tym obszarze, jesteśmy dystrybutorem innowacyjnych produktów medycznych, rozwijamy własne narzędzia informatyczne dedykowane dla branży medycznej. Wszystkie piony naszej działalności są dochodowe – powiedział na czacie w StockWatch.pl Cezary Kozanecki, prezes Synektik.

Perspektywicznym rynkiem dla spółki jest sektor robotyki medycznej, który w Polsce i na całym świecie wkracza w etap dynamicznego wzrostu.

– Zakładamy, że Polska będzie jednym z wyróżniających się, pod względem tempa rozwoju, rynków europejskich. Zgodnie z raportem PMR i Upper Finance wartość polskiego rynku wzrośnie do ponad 0,5 mld zł, a w Polsce użytkowanych będzie ok. 40 systemów da Vinci, wobec 12 obecnie. Dla Synektik rynek to nie tylko sprzedaż robotów, ale również instrumentów używanych w trakcie operacji, usług serwisowych, gwarancji. Na dojrzałych rynkach sprzedaż samych robotów da Vinci odpowiada za ok. 1/3 przychodów ich dystrybutorów, reszta to sprzedaż zużywalnych instrumentów. Zakładamy, że przy 40 działających systemach przychody z samej sprzedaży instrumentów powinny przekraczać 30 mln zł – mówił Cezary Kozanecki.

Uznajemy robotykę medyczną za jeden z priorytetowych kierunków rozwoju. Pracujemy nad rozszerzeniem oferty w tym obszarze, mamy nadzieję, że w nieodległej przyszłości będziemy mogli poinformować o nowych produktach – dodał Dariusz Korecki, wiceprezes spółki.

>> Zapis całego spotkania z Cezarym Kozaneckim, prezesem Synektik oraz Dariuszem Koreckim, wiceprezesem spółki znajdziesz tutaj

Spółka wprowadziła do sprzedaży przedmioty i usługi związane z pandemią koronawirusa we współpracy z firmą Genomtec. Jednak póki co, wpływ poszerzenia oferty o produkty związane z COVID na wyniki dopiero co zakończonego roku finansowego był minimalny. Prezes spółki liczy, że wkrótce to się zmieni.

– W dłuższej perspektywie czasu współpraca z Genomtec ma szansę pozytywnie wpłynąć na nasze wyniki finansowe. Oczywiście kluczowy wpływ na to będzie mieć sytuacja pandemiczna w kraju i zagranicą. Jeśli COVID-19 zagości w naszym życiu na dłużej, pośrednio wpływając m.in. na wzrost świadomości konieczności wzmocnienia systemu diagnostyki chorób zakaźnych w celu skuteczniejszego przeciwdziałania ich rozprzestrzeniania, biznes diagnostyki molekularnej będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów medycyny w najbliższych latach. Budowa kompetencji oraz rozwój oferty w tym obszarze jest jednym z możliwych kierunków rozwoju Grupy Synektik na najbliższe lata – powiedział Dariusz Korecki.

W najbliższych kwartałach spółka planuje wdrożenie pierwszego systemu ZAP-X. Według prognoz, nastąpi to w 2021 r. Jak zaznaczył Dariusz Korecki, z publicznych informacji wiadomo, że jeden z klientów ma już zabezpieczone środki na dostawę systemu tej klasy.

– ZAP-X to innowacyjny, pod wieloma względami nieporównywalny z żadnym innym produkt. Z racji niedługiej historii obecności na globalnych rynkach nie możemy się w snuciu rozważań nt. jego potencjału rynkowego podeprzeć się statystykami w jego komercjalizacji w innych krajach. Dziś mamy otwartych łącznie 5 projektów sprzedażowych na różnym stopniu zaawansowania. Zakładamy, że nie są to jedyne szanse sprzedażowe dla ZAP-X na polskim rynku do zrealizowania w perspektywie najbliższych kilku lat – powiedział Dariusz Korecki.

W przyszłym roku spółka nie wyklucza też zawarcia umowy na komercjalizację kardioznacznika, czyli strategicznego projektu Synektika.

Uważamy, że zawarcie umowy w przyszłym roku byłoby optymalne, ale nie zamierzamy zawierać umowy za wszelką cenę pod presją czasu. Kardioznacznik to projekt jedyny w swoim rodzaju, a umowę partneringową dla niego zawrzemy tylko raz. Zakładam, że wszyscy chcemy, by była to możliwie najlepsza umowa, która pozwoli Synektik stać się globalnym graczem. Gra toczy się o gigantyczną dla naszej spółki stawkę. Byłoby również nieodpowiedzialne z naszej strony pomijanie w naszych planach wpływu COVID na przebieg projektu – zaznaczył Dariusz Korecki.

Strategia Synektika została opublikowana w 2018 roku. Władze spółki zapowiadają ogłoszenie nowej w przeciągu 2 lat.

– Po zakończeniu horyzontu obecnej strategii, planujemy przyjąć i ogłosić nową strategię. Nastąpi to zapewne na przełomie 2021 i 2022 r., po tym jak m.in. podsumujemy owoce obecnej strategii – powiedział Korecki.

W tym roku spółka wypłaciła pierwszą w swojej historii dywidendę. Akcjonariusze otrzymali po 36 groszy na akcję (stopa 2,35 proc.). Inwestorzy byli więc zainteresowani polityką dywidendową Synektika.

– Dzisiaj nie ma decyzji w tej sprawie. Rekomendacja zarządu w sprawie dywidendy za 2019 rok nie została jeszcze wydana, a finalny głos w tej sprawie będą mieć nasi akcjonariusze. Za wypłatą dywidendy przemawia mocna sytuacja finansowa spółki, atrakcyjne przepływy pieniężne etc. Z drugiej strony należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenia dla całej gospodarki związane z sytuacją pandemiczną – powiedział prezes Synektika.

Grupa Synektik dostarcza rozwiązania informatyczne, nowoczesną technologię oraz pełen zakres usług i wsparcia dla placówek medycznych, w zakresie radiologii, onkologii, kardiologii i neurologii. Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o synektik)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR