X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

To nie jest ten WIG20, który znamy

Opublikowano: 2018-12-05 18:11:15

Wtorkowa sesja w Nowym Jorku zakończyła się całkowitą masakrą kupujących, a indeksy z nawiązką wymazały olbrzymie wzrosty z poniedziałku – NASDAQ stracił 3,8 proc., a Dow Jones i S&P500 niewiele mniej. Zmienność na Wall Street jest w ostatnim czasie naprawdę szalona, jeżeli nie spadnie bardzo w grudniu, może być to najciekawszy IV kwartał od co najmniej ostatniego kryzysu. 

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Nawet bardziej interesujące jest jednak, w jakim stopniu świat uodpornił się już na zachowanie rynków w USA. Wprawdzie w nocy opublikowano dobry Caixin PMI z chińskiego sektora usługowego (53,8 pkt. vs. konsensus 50,7 pkt.), a azjatyckim giełdom sprzyjały także pozytywne wypowiedzi Państwa Środka o możliwości porozumienia w sprawie handlu i planach stymulacji fiskalnej, ale spadki nie przekraczające poza Hong Kongiem -1 proc. mogły być uznane za pewne zaskoczenie.

Tym bardziej ciekawe jest dzisiejsze zachowanie Europy. Brytyjski FTSE, niemiecki DAX i francuski CAC40 tracą solidarnie po około 1 proc., mimo wciąż gorącej sytuacji w Paryżu i coraz większej niepewności dotyczącej Brexitu. JP Morgan ogłosił właśnie, że szanse na pozostanie Brytyjczyków we Wspólnocie wynoszą 40 proc., a chaos informacyjny jest tak duży, że bez naprawdę dogłębnej znajomości sytuacji politycznej na Wyspach niezwykle trudno jest wykluczyć jakikolwiek dalszy rozwój sytuacji w grudniu. Banki inwestycyjne i wiele mediów wydają się uważać, że odrzucenie przez Izbę Gmin dość upokarzających warunków narzuconych Theresie May ostatecznie doprowadzi do unieważnienia referendum. Sądzimy, że ryzyko „twardego Brexitu” jest na tym etapie znacznie niedoszacowane.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

WIG20 zamknął się +0,4 proc. wyżej niż we wtorek, mWIG40 spadł o 0,2 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,1 proc. To, co wydarzyło się dzisiaj na dużych spółkach, jest sytuacją bez precedensu. Nawet biorąc pod uwagę, że dzisiejsze nastroje zostały być może nadmiernie uspokojone przez brak sesji w USA (żałoba po śmierci prezydenta George’a H.W. Bush’a), a jutro może ujawnić się nowa podaż, wzrostowa sesja po tak drastycznej przecenie w Stanach Zjednoczonych jest niemal surrealistyczna, szczególnie, że jeszcze rano indeks tracił 2 proc. Utwierdza nas to w formułowanym od jakiegoś czasu przekonaniu, że rok 2017 nie był na GPW wypadkiem przy pracy, ten w ujęciu relatywnym także ma szanse zakończyć się dobrze, a przyszły daje nadzieję na istotne wzrosty nawet, gdyby za oceanem miał miejsce trend boczny.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 5 grudnia 2018 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Kapitulacja blue chips

  Środowa niespodzianka w postaci 2-proc. wzrostu indeksu WIG20 okazała się być jednorazowa. Przez większą część sesji polski indeks dużych spółek oscylował wokół poziomu neutralnego, jednak na najgorsze przyszło nam poczekać do godziny piętnastej. W okolicach otwarcia notowań za oceanem, podaż na GPW przejęła silnie inicjatywę, spychając WIG20 ponownie poniżej 2.350 pkt.

 • Ciech: Odwrócenie odpisu na 260 mln zł powiększy jednostkowy wynik netto za 2018

  Ciech w ramach prac nad sprawozdaniem jednostkowym za 2018 r. przeprowadził testy na utratę wartości zaangażowania spółki w spółkach zależnych. Na podstawie przeprowadzonych analiz zarząd podjął decyzję o odwróceniu w całości dokonanych historycznie odpisów aktualizujących wartość udziałów w SDC GmbH w kwocie ok. 260 mln zł. Kwota odwrócenia odpisu powiększy wysokość jednostkowego wyniku finansowego netto za ub.r.

 • Orbis piąty rok z rzędu poprawia wyniki operacyjne

  Operator największej w Europie Środkowo-Wschodniej sieci hoteli w 2018 r. zwiększył zyski i przychody w ujęciu like-for-like. Na poziomie zysku EBITDA spółka wywiązała się z rocznej prognozy, a osiągnięty wynik był tylko minimalnie niższy od górnych widełek. 

 • Zapraszamy na Expo Invest Cuffs 2019 – Kraków na dwa dni zmieni się w europejskie centrum inwestycyjne

  Już 22-23 marca 2019 roku, ICE KRAKÓW Congress Centre stanie się gospodarzem najważniejszego wydarzenia rynku inwestycyjnego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Piąta edycja Konferencji, Targów oraz Gali Invest Cuffs przyciągnie 5 tysięcy uczestników, światowej sławy prelegentów oraz najważniejszych przedstawicieli branży. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego. Udział jest całkowicie bezpłatny! StockWatch.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

 • 20 marca to ostatni dzień zapisów na konferencję Narzędzia Analityczne w Naukach Ekonomicznych

  Wygłoś swój 10-minutowy referat na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i zdobądź cenne nagrody! Do wygrania voucher dla dwóch osób w sieci polskich hoteli oraz pakiet wspaniałych nagród od organizatorów konferencji! Wystąpienie jest gwarancją uzyskania punktów do stypendium naukowego oraz darmową publikacją referatu! StockWatch.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku