Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

To nie jest ten WIG20, który znamy

Opublikowano: 2018-12-05 18:11:15

Wtorkowa sesja w Nowym Jorku zakończyła się całkowitą masakrą kupujących, a indeksy z nawiązką wymazały olbrzymie wzrosty z poniedziałku – NASDAQ stracił 3,8 proc., a Dow Jones i S&P500 niewiele mniej. Zmienność na Wall Street jest w ostatnim czasie naprawdę szalona, jeżeli nie spadnie bardzo w grudniu, może być to najciekawszy IV kwartał od co najmniej ostatniego kryzysu. 

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Nawet bardziej interesujące jest jednak, w jakim stopniu świat uodpornił się już na zachowanie rynków w USA. Wprawdzie w nocy opublikowano dobry Caixin PMI z chińskiego sektora usługowego (53,8 pkt. vs. konsensus 50,7 pkt.), a azjatyckim giełdom sprzyjały także pozytywne wypowiedzi Państwa Środka o możliwości porozumienia w sprawie handlu i planach stymulacji fiskalnej, ale spadki nie przekraczające poza Hong Kongiem -1 proc. mogły być uznane za pewne zaskoczenie.

Tym bardziej ciekawe jest dzisiejsze zachowanie Europy. Brytyjski FTSE, niemiecki DAX i francuski CAC40 tracą solidarnie po około 1 proc., mimo wciąż gorącej sytuacji w Paryżu i coraz większej niepewności dotyczącej Brexitu. JP Morgan ogłosił właśnie, że szanse na pozostanie Brytyjczyków we Wspólnocie wynoszą 40 proc., a chaos informacyjny jest tak duży, że bez naprawdę dogłębnej znajomości sytuacji politycznej na Wyspach niezwykle trudno jest wykluczyć jakikolwiek dalszy rozwój sytuacji w grudniu. Banki inwestycyjne i wiele mediów wydają się uważać, że odrzucenie przez Izbę Gmin dość upokarzających warunków narzuconych Theresie May ostatecznie doprowadzi do unieważnienia referendum. Sądzimy, że ryzyko „twardego Brexitu” jest na tym etapie znacznie niedoszacowane.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

WIG20 zamknął się +0,4 proc. wyżej niż we wtorek, mWIG40 spadł o 0,2 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,1 proc. To, co wydarzyło się dzisiaj na dużych spółkach, jest sytuacją bez precedensu. Nawet biorąc pod uwagę, że dzisiejsze nastroje zostały być może nadmiernie uspokojone przez brak sesji w USA (żałoba po śmierci prezydenta George’a H.W. Bush’a), a jutro może ujawnić się nowa podaż, wzrostowa sesja po tak drastycznej przecenie w Stanach Zjednoczonych jest niemal surrealistyczna, szczególnie, że jeszcze rano indeks tracił 2 proc. Utwierdza nas to w formułowanym od jakiegoś czasu przekonaniu, że rok 2017 nie był na GPW wypadkiem przy pracy, ten w ujęciu relatywnym także ma szanse zakończyć się dobrze, a przyszły daje nadzieję na istotne wzrosty nawet, gdyby za oceanem miał miejsce trend boczny.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 5 grudnia 2018 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Nowy tydzień, te same problemy

  Początek tygodnia nie prezentował się na europejskich giełdach najlepiej, większość indeksów zniżkowała o ponad 1 proc. Największy spadek zaliczył włoski FTSE MIB, który w momencie pisania komentarza traci 2,8 proc.

 • CI Games chce pozyskać z emisji akcji blisko 11 mln zł

  Spółka planuje przeprowadzenie emisji w pierwszej połowie czerwca. W jej ramach CI Games zaoferuje 12 mln akcji, w cenie pomiędzy 0,90 zł a 1 zł za akcję. Celem jest pozyskanie ok. 11 mln zł.

 • Ubezpieczenie samochodu w leasingu. Czy to się opłaca?

  Podczas użytkowania leasingowanego auta obowiązkowe jest pełne ubezpieczenie OC, AC, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), a niekiedy i GAP, czyli ubezpieczenie od strat finansowych. Często mamy wybór ubezpieczyciela, nawet jeśli leasingodawca nie chwali się tym faktem. Może chce dzięki prowizji od sprzedanych polis odbić sobie tanie koszty leasingu? Zobacz, w jaki sposób możesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe w leasingu, czy to się opłaca i ile kosztuje ubezpieczenie samochodu.

 • Nationale-Nederlanden OFE zmniejszyło udział w Elektrobudowie poniżej 5 proc.

  Nationale-Nederlanden OFE zmniejszyło stan posiadania akcji Elektrobudowy poniżej 5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. 

 • E. Gatnar: Nie obawiam się spowolnienia gospodarczego, a stopy procentowe być może będzie trzeba podnieść w II połowie tego roku

  Przyspieszenie inflacji, zasygnalizowane przez Główny Urząd Statystyczny, może się okazać początkiem szybszego wzrostu cen, który skutkować będzie podniesieniem stóp procentowych jeszcze w tym roku. Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Eugeniusza Gatnara taki scenariusz był do przewidzenia. Polskiej gospodarce nie zagraża rzekome spowolnienie światowych gospodarek, a PKB w naszym kraju przekroczy 4 proc. także w tym roku.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku