StockWatch.pl

Ubezpieczenie samochodu w leasingu. Czy to się opłaca?

Podczas użytkowania leasingowanego auta obowiązkowe jest pełne ubezpieczenie OC, AC, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), a niekiedy i GAP, czyli ubezpieczenie od strat finansowych. Często mamy wybór ubezpieczyciela, nawet jeśli leasingodawca nie chwali się tym faktem. Może chce dzięki prowizji od sprzedanych polis odbić sobie tanie koszty leasingu? Zobacz, w jaki sposób możesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe w leasingu, czy to się opłaca i ile kosztuje ubezpieczenie samochodu.

 

źródło: pixabay.com

Jak ubezpieczyć samochód w leasingu

Prawdopodobnie umowę ubezpieczenia dostaniemy do podpisu razem z umową leasingu – w takim przypadku formalności załatwi za nas leasingujący. Składki będa opłacane w systemie ratalnym lub jednorazowo.

Zdarza się, że leasingodawca wymaga ubezpieczenia w konkretnym towarzystwie, lub podaje zaledwie kilka możliwych ubezpieczycieli do wyboru. Nie jest to jednak zasada, warto zatem sprawdzić które ubezpieczenie jest korzystne i czy można jakoś na nim zaoszczędzić. Można to zrobić przez porównywarkę ubezpieczeń, taką jak na przykład https://ocenapolis.pl/.

Do rozpoczęcia negocjacji ubezpieczeniowych konieczne jest zazwyczaj dostarczenie konkretnej oferty z podpisem agenta ubezpieczeniowego lub brokera. Jeśli leasingodawca nie pozwalają na samodzielny wybór ubezpieczenia, to być może warto odrzucić go jeszcze na etapie wyboru leasingu.

Leasingodawcy wymagają, aby ubezpieczenie było pełne, bo musi dobrze zabezpieczać leasingującego przed stratą. Często wymagane jest, aby nowa, zewnętrzna polisa została wykupiona w całości 14 dni przed końcem obecnej, albo nawet 30 dni wcześniej. Przeoczenie tego wymogu będzie skutkowało oczywiście automatycznym przedłużeniem domyślnej polisy. Niezbyt uczciwym wybiegiem niektórych leasingodawców jest oferowanie taniej polisy w pierwszym roku, by w kolejnych latach nagle podnieść jej koszt. Bezpieczniej jest wybrać ubezpieczenie o stałym koszcie w całym okresie leasingowania, albo zadbać o możliwość jego zmiany.

Koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu

Składki ubezpieczenia w leasingu wliczają się do kosztów prowadzenia działalności, z czego OC w całości, a AC do pewnego limitu. Stawka VAT pozostaje jednolita dla kosztów leasingu i ubezpieczenia przy wykupie ubezpieczenia u leasingodawcy. Ubezpieczenie stałe (na niezmienną wartość pojazdu), jest dużo tańsze w leasingu, niż indywidualne.

Wybranie zewnętrznego ubezpieczyciela zazwyczaj wiąże się z dodatkową opłatą manipulacyjną. Wynosi ona około 100 – 200 zł. Opłata ma nie tylko zniechęcić do wzięcia polisy innej niż rekomendowana, ale też pokryć koszty związane z większymi nakładami na obsługę nierekomendowanego ubezpieczyciela. To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu tak naprawdę zależy bardziej od leasingodawcy, niż od nas – to on ostatecznie podpisuje umowę ubezpieczenia.

Przy wyborze leasingodawcy należy zwrócić uwagę na koszt ubezpieczenia i opłaty za zmianę tegoż. Być może atrakcyjna oferta leasingowa ‘odkuwa’ się na ubezpieczeniach. Leasing to złożony produkt i trzeba na niego patrzeć całościowo. Być może samo poruszenie tematu i przedstawienie ofert konkurencyjnych polis zmotywuje leasingującego do obniżenia stawki za ubezpieczenie.

Co bardziej się opłaca – ubezpieczenie w leasingu czy indywidualne

W każdym przypadku będzie inaczej. Niekiedy leasingodawca wynegocjuje ubezpieczenie grupowe na lepszych warunkach, niż moglibyśmy to zrobić sami, a innym razem stawka domyślnego ubezpieczenia będzie zawyżona w stosunku do cen rynkowych.

Ubezpieczenie grupowe ma swoje zalety – leasingodawca bez problemu pozwoli wliczyć je do rat leasingowych, przez co poniekąd za darmo dostaniemy pożyczkę ratalną na ubezpieczenie.

Dobrych, doświadczonych kierowców z pewnością od domyślnego ubezpieczenia w leasingu odstraszy brak zniżek za bezszkodową jazdę. W dodatku bezwypadkowe użytkowanie pojazdu przez okres trwania leasingu nie przełoży się na obniżenie stawek w ubezpieczeniu prywatnym. Ma to też swoją zaletę – jeśli jesteśmy słabymi kierowcami to leasing niejako ‘anuluje’ podwyższone koszty ubezpieczenia samochodu.

Co się dzieje kiedy auto w leasingu ulegnie wypadkowi

Jeśli szkoda częściowa powstała z winy leasingującego to koszty naprawy pokrywa ubezpieczenie AC. Klient jest upoważniony do samodzielnej likwidacji szkody, czyli naprawy pojazdu i odebrania pieniędzy za naprawę. Leasingowane auta są obowiązkowo serwisowane w autoryzowanych warsztatach producenta pojazdu.

Jeśli wystąpiła szkoda całkowita, czyli samochód nie do naprawy, bądź skradziony to następuje rozwiązanie umowy leasingu. Koszt samochodu pokrywa ubezpieczenie, a ewentualna nadpłata trafia na konto leasingującego. Niestety, jeśli ubezpieczenie auta w leasingu nie pokryje szkody całkowitej to resztę trzeba dopłacić samemu. W takich sytuacjach przyda się ubezpieczenie GAP, czyli ubezpieczenie od straty finansowej. Takie ubezpieczenie dopłaci różnicę powstałą na wskutek utraty wartości przez samochód, a sumą zobowiązania leasingowego.

Zalety i wady ubezpieczenia auta w leasingu

Ostatecznie to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i czy opłaca się podpisać domyślną umowę ubezpieczenia w leasingu, czy starać się o ubezpieczenie indywidualne zależy od danego leasingodawcy. Można jednak wymienić kilka wad i zalet takiego rozwiązania.

Zalety:

 • Umowa gotowa do podpisu – oszczędność czasu.
 • Zazwyczaj ubezpieczenie jest stałe, bez uwzględnienia utraty wartości pojazdu w czasie.
 • Możliwe, że leasingodawca wynegocjował niższe niż rynkowe stawki za ubezpieczenie.
 • Spłata ubezpieczenia razem z ratami leasingowymi.

Wady:

 • Ubezpieczenie indywidualne może być znacznie tańsze.
 • Z roku na rok stawka za ubezpieczenie może wzrosnąć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.

 • Obniżka podatku PIT nie obciąża budżetu państwa tak bardzo jak program Rodzina 500 plus

  Obniżony od października o punkt procentowy podatek od osób fizycznych objął osoby pracujące na etatach, umowach-zleceniach, umowach o dzieło, prowadzących działalność gospodarczą oraz emerytów i rencistów. Zdaniem ekspertów, o ile państwo ma możliwości zrekompensowania ubytku poprzez emisję długu czy nowelizację budżetu, o tyle duże miasta odczują mniejsze wpływy z podatków bardziej dotkliwie. Choć w przypadku nisko zarabiających różnice będą symboliczne, to w skali kraju obniżka będzie napędzać konsumpcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR