Unimot dolał paliwa do wzrostów

Omawiane walory:

Importer paliw zasygnalizował skokową poprawę wyników za III kwartał. Przychody w ujęciu r/r urosły o 50 proc., a skonsolidowana EBITDA uległa podwojeniu.

unimot, przychody, wyniki

Fot. fb/AVIA Polska


Według szacunkowych skonsolidowanych danych finansowych, Unimot w III kwartale br. wypracował 1.261 mln zł przychodów, czyli o 49,7 proc. więcej r/r. EBITDA wyniosła 34,4 mln zł (wzrost o 110,3 proc. r/r), a EBITDA skorygowana (oczyszczona o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego i uzasadnione przesunięcia) 18 mln zł, czyli 120,4 proc. więcej niż w III kwartale 2018 r.

Tak mocna poprawa wyników to zasługa sprzyjającego otoczenia zewnętrznego (wzrosły zarówno marże handlowe na oleju napędowym jak i zapotrzebowanie rynkowe na produkty ropopochodne), wyższych od zakładanych przez spółkę wolumenów sprzedaży biopaliw oraz większych wolumenów i marż wygenerowanych na sprzedaży gazu LPG. Cegiełkę do wyniku dołożyły też niższe koszty operacyjne uzyskane w efekcie przeprowadzonego programu optymalizacyjnego.

Na bazie danych szacunkowych, skonsolidowana EBITDA skorygowana za 9 miesięcy 2019 r. wynosi 45,8 mln zł, co oznacza wykonanie aktualnej prognozy na 2019 r. w wysokości 46,2 mln zł, w 99 proc.

– W związku z wyższymi od naszych oczekiwań wynikami za minione trzy kwartały tego roku, Zarząd przystąpi do analizy prognoz finansowych i w przypadku istotnej zmiany poinformujemy o tym rynek – zapewnia Adam Sikorski, prezes Unimot.

Szacunki dokonane zostały według najlepszej wiedzy zarządu na dzień ich sporządzania i mogą ulec zmianie. Ostateczne dane zostaną opublikowane 13 listopada 2019 r.

Raport spodobał się inwestorom. W poniedziałek kurs akcji Unimotu wzrósł o blisko 7 proc. do 30,90 zł. Od początku roku notowania importera paliw urosły o 285 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR