Unimot dolał paliwa do wzrostów

Omawiane walory:

Importer paliw zasygnalizował skokową poprawę wyników za III kwartał. Przychody w ujęciu r/r urosły o 50 proc., a skonsolidowana EBITDA uległa podwojeniu.

unimot, przychody, wyniki

Fot. fb/AVIA Polska


Według szacunkowych skonsolidowanych danych finansowych, Unimot w III kwartale br. wypracował 1.261 mln zł przychodów, czyli o 49,7 proc. więcej r/r. EBITDA wyniosła 34,4 mln zł (wzrost o 110,3 proc. r/r), a EBITDA skorygowana (oczyszczona o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego i uzasadnione przesunięcia) 18 mln zł, czyli 120,4 proc. więcej niż w III kwartale 2018 r.

Tak mocna poprawa wyników to zasługa sprzyjającego otoczenia zewnętrznego (wzrosły zarówno marże handlowe na oleju napędowym jak i zapotrzebowanie rynkowe na produkty ropopochodne), wyższych od zakładanych przez spółkę wolumenów sprzedaży biopaliw oraz większych wolumenów i marż wygenerowanych na sprzedaży gazu LPG. Cegiełkę do wyniku dołożyły też niższe koszty operacyjne uzyskane w efekcie przeprowadzonego programu optymalizacyjnego.

Na bazie danych szacunkowych, skonsolidowana EBITDA skorygowana za 9 miesięcy 2019 r. wynosi 45,8 mln zł, co oznacza wykonanie aktualnej prognozy na 2019 r. w wysokości 46,2 mln zł, w 99 proc.

– W związku z wyższymi od naszych oczekiwań wynikami za minione trzy kwartały tego roku, Zarząd przystąpi do analizy prognoz finansowych i w przypadku istotnej zmiany poinformujemy o tym rynek – zapewnia Adam Sikorski, prezes Unimot.

Szacunki dokonane zostały według najlepszej wiedzy zarządu na dzień ich sporządzania i mogą ulec zmianie. Ostateczne dane zostaną opublikowane 13 listopada 2019 r.

Raport spodobał się inwestorom. W poniedziałek kurs akcji Unimotu wzrósł o blisko 7 proc. do 30,90 zł. Od początku roku notowania importera paliw urosły o 285 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • DM BOŚ podwyższył cenę docelową akcji Unimotu

  Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, w raporcie z 6 czerwca podwyższył 12-miesięczną cenę docelową dla UNIMOTu do 45 zł za akcję. Jednocześnie obniżono długoterminową rekomendację z kupuj do trzymaj.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, UNIMOT, Neuca oraz PKN Orlen.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Unimot spodziewa się ‚niezłych wolumenów’ sprzedaży w II kwartale 2020 r.

  Po rekordowych wzrostach wolumenów sprzedaży we wszystkich segmentach w I kwartale 2020 roku, także w II kwartale roku UNIMOT spodziewa się "niezłych wyników" sprzedaży, choć zakłada, że będą one słabsze kw/kw, poinformował wiceprezes UNIMOTu ds. finansowych Marek Moroz.

 • Unimot wchodzi w rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar

  UNIMOT zelektryzował rynek informacją o wejściu w segment fotowoltaiki. Marcin Ludwicki, prezes UNIMOT Energia i Gaz szacuje, że do 2023 roku grupa osiągnie ok. 276 mln zł przychodów z tego tytułu. W środę akcje spółki rosną o ponad 5 proc. i są najwyżej od sierpnia 2017 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR