Unimot miał 24 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

Importer paliw ciekłych i gazowych opublikował raport za III kw. 2019 r. Grupa wypracowała najwyższe historycznie kwartalne przychody w wysokości 1,3 mld zł i najwyższą w tym roku skonsolidowaną EBITDA skorygowaną: 18,3 mln zł. 

unimot,przychody,wyniki

Fot. fb/AVIA Polska

Unimot odnotował 23,96 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2019 r. wobec 11,68 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody grupy urosły r/r o 50 proc. do 1,3 mld zł. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 34,4 mln zł (+110 proc. r/r), a skonsolidowana EBITDA skorygowana (oczyszczona o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego, uzasadnione przesunięcia i zdarzenia jednorazowe) podskoczyła r/r o 124 proc. do 18,3 mln zł.

– Cieszymy się z kolejnego niezwykle udanego kwartału. Wciąż sprzyjało nam otoczenie zewnętrzne, przede wszystkim w biznesie oleju napędowego. Dużym wparciem dla wyników w III kw. 2019 była także, wyższa od założeń budżetowych, sprzedaż biopaliw w efekcie wygranych wcześniej, dużych przetargów. Dodatkowo, wyniki grupy wsparł biznes LPG, biznes energii elektrycznej, a także nowy segment, który obejmuje produkty asfaltowe oraz oleje – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Miniony kwartał był dla grupy okresem rozwoju nowych biznesów, w tym sprzedaż olejów w Chinach i rozwoju sieci stacji AVIA na Ukrainie. W sierpniu 2019 r. do Unimotu dołączył zespół specjalistów z obszaru importu i sprzedaży krajowej produktów asfaltowych, który przez ostatnie lata wypracował istotną pozycję w tym segmencie rynku w Polsce.

– Nie zwalniamy tempa, ale przed nami końcówka roku, czyli najsłabszy sezonowo kwartał. Na chwilę obecną jesteśmy zadowoleni z otoczenia rynkowego i poziomu efektywności naszych działań, ale wyznacznikiem na IV kw. nie jest dla nas wynik z zeszłego roku. Pamiętajmy, że końcówka 2018 r. była rekordowa dzięki nadzwyczaj wysokim poziomom premii lądowej. Tym razem, w IV kw. nie powinniśmy spodziewać się wyników lepszych niż w I kw. – wyjaśnia Marek Moroz, członek zarządu ds. finansowych Unimot.

Aktualna prognoza skonsolidowanej EBITDA skorygowanej grupy Unimot na cały 2019 r. to 46,2 mln zł, czyli niecałe 150 tys. więcej niż skumulowany wynik za pierwsze 9 miesięcy 2019 r.

– W związku z wyższymi od naszych oczekiwań wynikami za minione trzy kwartały tego roku, Zarząd pracuje nad aktualizacją prognozy. Gdy tylko będzie gotowa, podamy ją do publicznej wiadomości – dodaje Adam Sikorski.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. W środę na zamknięciu sesji za jeden walor spółki płacono równo 33 zł, czyli najwięcej od września 2017 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • DM BOŚ podwyższył cenę docelową akcji Unimotu

  Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, w raporcie z 6 czerwca podwyższył 12-miesięczną cenę docelową dla UNIMOTu do 45 zł za akcję. Jednocześnie obniżono długoterminową rekomendację z kupuj do trzymaj.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, UNIMOT, Neuca oraz PKN Orlen.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Unimot spodziewa się ‚niezłych wolumenów’ sprzedaży w II kwartale 2020 r.

  Po rekordowych wzrostach wolumenów sprzedaży we wszystkich segmentach w I kwartale 2020 roku, także w II kwartale roku UNIMOT spodziewa się "niezłych wyników" sprzedaży, choć zakłada, że będą one słabsze kw/kw, poinformował wiceprezes UNIMOTu ds. finansowych Marek Moroz.

 • Unimot wchodzi w rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar

  UNIMOT zelektryzował rynek informacją o wejściu w segment fotowoltaiki. Marcin Ludwicki, prezes UNIMOT Energia i Gaz szacuje, że do 2023 roku grupa osiągnie ok. 276 mln zł przychodów z tego tytułu. W środę akcje spółki rosną o ponad 5 proc. i są najwyżej od sierpnia 2017 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR