Unimot porządkuje aktywa w segmencie gazu ziemnego

Omawiane walory:

Unimot podjął decyzję o częściowej dezinwestycji prowadzonej działalności w segmencie gazu ziemnego. W strukturach grupy pozostanie jedynie spółka Unimot System, której Unimot stanie się stuprocentowym właścicielem. Udziały w pozostałych dwóch spółkach gazowych z dotychczasowej grupy: Blue LNG (która przejęła w lipcu 2019 r. PPGW) i Blue Cold – przejdą na własność dotychczasowego partnera biznesowego. Transakcja będzie obejmowała także uporządkowanie struktury należności i zobowiązań oraz zabezpieczeń bankowych i w znaczącej mierze będzie bezgotówkowa. 

Unimot, akcje, oleje

Fot. fb/AVIA Polska

– Efektem procesu dezinwestycyjnego ma być przejęcie przez emitenta 100 proc. udziałów w spółce Unimot System oraz przejęcie przez BLE 100 proc. udziałów w pozostałych spółkach zależnych, tj. Blue Cold oraz Blue LNG, przy jednoczesnym uporządkowaniu struktury należności i zobowiązań w tych spółkach zależnych oraz zabezpieczeń bankowych w ramach grupy kapitałowej emitenta oraz grupy kapitałowej BLE, jak również zakończenie trwających inwestycji – czytamy w komunikacie.

>> Księgowe Sudoku – omówienie sprawozdania finansowego Unimot po I kw. 2019 r.

Decyzja została podjęta w związku z przyjętą strategią na lata 2018-2023, w której Unimot zakłada m.in. optymalizację aktywów gazowych i koncentrację na najwyżej marżowych biznesach. Grupa dalej będzie rozwijać sprzedaż i dystrybucję gazu ziemnego poprzez spółkę Unimot System, której sytuacja operacyjno-finansowa ulega od połowy 2018 r. stopniowej poprawie.

W ramach transakcji BLE przeniesie na rzecz Unimotu posiadane udziały w Unimot System wyliczonej na dzień zamknięcia transakcji w szacunkowej wartości 13,5 mln zł, a Unimot przeniesie na rzecz BLE posiadane udziały w Blue Cold, oraz Unimot System przeniesie na rzecz BLE posiadane udziały w spółce zależnej Blue LNG, przy czym szacunkowa łączna wartość udziałów przenoszonych z grupy kapitałowej Unimotu wyniesie 1,8 mln zł.

– Rozliczenie ceny za udziały w Unimot System oraz w Blue Cold nastąpi poprzez rozliczenie wzajemnych zobowiązań BLE oraz emitenta, w szacunkowej kwocie około 13,5 mln zł oraz ceny za udziały w Blue Cold – w szacunkowej kwocie 0,05 mln zł. Ceny za udziały zostaną wyliczone na dzień zamknięcia umów na podstawie aktualnych rozliczeń pomiędzy spółkami – czytamy.

Następnie BLE zapłaci do Unimot System pozostałą do zapłaty cenę za udziały w Blue LNG na kwotę 0,6 mln zł.

– Strony ustaliły, że transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy, pod warunkiem uzyskania wszelkich niezbędnych zgód na przeniesienie własności udziałów oraz zwolnienie zabezpieczeń ustanowionych na rzecz banków – podsumowano.

W lutym 2014 r. Unimot zawarł umowę w sprawie wspólnej z Blue Line Engineering inwestycji w grupę spółek zależnych prowadzących działalność w obszarze gazu ziemnego, tj. Unimot System, Blue Cold i Blue LNG. Spółka zależna od Unimot System, PPGW, została przejęta przez Blue LNG 31 lipca 2019 r.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 3,4 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zmiany w indeksach. Unimot, DataWalk i Selvita awansują

  W ramach kwartalnej korekty głównych indeksów giełdowych, jedna nowa spółka - Amrest dołączy do indeksów WIG30 i WIG30TR, a trzy nowe spółki - UNIMOT, Datawalk i Selvita do indeksów sWIG80 i sWIG80TR. Portfele indeksów WIG20 i mWIG40 pozostaną bez zmian.

 • Przychody Unimotu w październiku wzrosły wstępnie o 34 proc.

  UNIMOT ma za sobą udany początek IV kwartału. Według wstępnych danych, przychody w październiku wyniosły 485,68 mln zł w ujęciu jednostkowym, co oznacza wzrost o ponad 34 proc. r/r.

 • Unimot znów podniósł roczną prognozę wyników

  Importer paliw ciekłych i gazowych podwyższył prognozę finansową na rok 2019. Zaktualizowany cel zakłada osiągniecie skonsolidowanej EBITDA skorygowanej na poziomie 57,6 mln zł.

 • Unimot miał 24 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

  Importer paliw ciekłych i gazowych opublikował raport za III kw. 2019 r. Grupa wypracowała najwyższe historycznie kwartalne przychody w wysokości 1,3 mld zł i najwyższą w tym roku skonsolidowaną EBITDA skorygowaną: 18,3 mln zł. 

 • Unimot dolał paliwa do wzrostów

  Importer paliw zasygnalizował skokową poprawę wyników za III kwartał. Przychody w ujęciu r/r urosły o 50 proc., a skonsolidowana EBITDA uległa podwojeniu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR