Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ursus sprzedaje segment pojazdów elektrycznych za 34 mln zł

Opublikowano: 2019-01-02 11:54:48

Omawiane walory:

Borykający się z kłopotami finansowymi Ursus sprzedaje część biznesu skupioną na produkcji elektrycznych autobusów i trolejbusów. Przejęciem Ursus Bus zainteresowany jest PG Energy Capital Management, a wartość umowy warunkowej wynosi 34-34,5 mln zł.

Fot. Ursus

Ursus prowadzi działalność w dwóch głównych segmentach: produkcji maszyn rolniczych i autobusów elektrycznych. Ta druga – z powodu fatalnej sytuacji finansowej lubelskiej spółki – trafiła na sprzedaż. Za pakiet 18,55 mln akcji Ursus Bus (77,3 proc.) giełdowy producent maszyn rolniczych chce minimum 34 mln zł. Przejęciem firmy zainteresowany jest PG Energy Capital Management, który w umowie warunkowej zobowiązał się zapłacić miedzy 34 a 34,5 mln zł, jeśli do końca marca br. spełnią się wszystkie poniższe warunki:

– przedłożenie przez Ursus prawomocnego postanowienia sędziego komisarza o wyrażeniu zgody na sprzedaż akcji na warunkach określonych w zawartej warunkowej umowie sprzedaży, wydanego w ramach przyspieszonego postępowania układowego;
– otrzymanie zgody mBanku na zawarcie umowy przejęcia długu, na podstawie której kupujący przejmie całe zadłużenie Ursusa wobec banku (czym zostanie rozliczona cena akcji);
– złożenie oświadczenia woli przez bank o zwolnieniu wszystkich zabezpieczeń ustanowionych na rzecz banku;
– pozyskanie przez kupującego finansowania działalności Ursus Bus w kwocie nie niższej niż 40 mln zł. – podała spółka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zgodnie z umową, zapłata nastąpi w dniu zawarcia umowy rozporządzającej, na mocy której cały dług Ursusa w mBanku (wysokość długu jest równa z ceną akcji) przejdzie na kupującego, a także po otrzymaniu przez spółkę zgody banku na zwolnienie wszystkich zabezpieczeń.

Ursus na ostrym zakręcie

Z produkcją własnych elektryków Ursus wiązał duże nadzieje. Oprócz autobusów i trolejbusów spółka chciała też wejść na rynek samochodów (Ursus opracował nawet prototyp samochodu dostawczego). Jednak na chwilę obecną, pod względem skali i wpływu na wyniki finansowe, sprzedaż pojazdów elektrycznych ma niewielkie znacznie, choć warto podkreślić, że w minionym roku nabrała ona większego rozpędu. Spółce udało się podpisać szereg kontraktów z polskimi miastami oraz uzyskać kontrakt z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

– Od połowy 2017 r. Ursus podpisał szereg kontraktów na dostawy autobusów, których rozliczanie coraz bardziej będzie wpływało na wyniki tego segmentu jak i całościowe. O ile jednak może mieć to duże przełożenie na przychody, to z generowaniem zysków może być już różnie, z uwagi na początkowy etap rozwoju tej działalności i znaczne nakłady na badania i rozwój. – sygnalizował jeszcze w czerwcowym omówieniu raportu Ursusa Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl.

Sprzedaż Ursus Bus była koniecznością. Jak podaje spółka, to część wstępnego planu restrukturyzacyjnego opracowanego na potrzeby przyspieszonego postępowania układowego, otwartego jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Zgodnie z nim Ursus przeprowadzi szereg dezinwestycji. Docelowo lubelska spółka chce poprawić rentowność produkowanych i sprzedawanych wyrobów poprzez obniżenie własnych kosztów wytworzenia, dostosować strukturę zatrudnienia do zmian zachodzących w spółce, zrestrukturyzować obecne zadłużenie oraz obniżyć koszty prowadzenia działalności.

Informacja o sprzedaży segmentu pojazdów elektrycznych spotkała się z chłodną reakcją inwestorów. W środę przed południem kurs akcji Ursusa spada o 12,7 proc. do 1,31 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ursus)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku