X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Walka o zatrzymanie korekty. W centrum uwagi CD Projekt, Kruk i GetBack

Opublikowano: 2018-01-11 12:20:20

Omawiane walory: , , , , ,

Obserwowana od dwóch dni realizacja zysków na GPW zatrzymała się. Dzień jednak nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Czwartkowa sesja zapewne do końca będzie sesją walki. W tym przypadku sukcesem popytu będą nawet niewielkie spadki indeksów. 

Dwie poprzednie sesje na warszawskiej giełdzie upłynęły pod znakiem realizacji ponad miesięcznych zysków. Gdyby nie fakt, że WIG20, WIG i mWIG40 dokonały zwrotu z poziomu jesiennych szczytów, wówczas w ciemno można by zakwalifikować te spadki jako zwykłą korektę w trendzie wzrostowym, która prędzej lub później zakończy się, a giełda w Warszawie wróci do wzrostów, a my już wkrótce będziemy świętować nowy historyczny rekord indeksu WIG. Tymczasem przy optymistycznym scenariuszu pojawił się mały znak zapytania.

Po trzech godzinach handlu indeks WIG20 lekko spadał, a w praktyce od początku notowań krążył wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia. O godzinie 12:00 miał wartość 2.509 (-0,24 proc.). Słabiej zachowuje się indeks mWIG40, który traci blisko 0,5 proc. (4.865 pkt.). Na tym tle lekko wyróżniał się sWIG80, który rósł o 0,3 proc. do 14.950 pkt. Ten fakt warto podkreślić, gdyż wciąż powszechne pozostaje przekonanie, że ten grupujący małe spółki indeks, będzie liderem wzrostów w 2018 roku.

Vestor DM: Top picks wśród banków to Pekao, Alior i BZ WBK >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Duże spółki dziś podzieliły się na lepiej spisujące się banki (wyjątkiem jest Alior Bank) i energetykę oraz słabiej radząca sobie całą resztę. Najmocniej traciły akcje wspomnianego już Alior Banku (75,50 zł -1,6 proc.), a liderem wzrostów był mBank (492,40 zł +1,3 proc.). Po dwóch dniach przeceny, w tym wczorajszym tąpnięciu o ponad 5 proc., w miejscu stał kurs LPP. Za jedną akcję trzeba było zapłacić 9.360 zł, czyli o 0,4 proc. mniej niż w środę.

Akcje windykatorów w odwrocie

W dalszym ciągu za to taniały akcje windykacyjnego Kruka, co kolejny już dzień ciąży indeksowi mWIG40. Jedna akcja kosztuje 218,80 zł, czyli o 5,3 proc. mniej niż w środę, gdy kurs spadł o 8,3 proc. Kruk jest też najtańszy od grudnia 2016 roku. Niezmiennie pretekstem do spadków są opublikowane w środę wstępne wyniki finansowe, które pokazały bardzo słaby IV kwartał 2017 roku dla tej spółki.

Przecena na kursie Kruka rykoszetem odbija się na notowaniach GetBack. Akcje windykatora tanieją o 2,8 proc. (do 18,18 zł), co jest jednym z najgorszych wyników w indeksie sWIG80. Gorzej zachowuje się tylko Lentex, którego akcje tanieją o 2,9 proc. Zdecydowanie liczniejsza jest grupa spółek drożejących. Warto zauważyć, że w tym przypadku nie ma jednego lidera ciągnącego sWIG80 w górę. Wystarczy wspomnieć kilka z tych o najwyższych dziennych stopach zwrotu. To: MLP Group (+7,3 proc.), Braster (+5,1 proc.), Monnari (+3,3 proc.), Echo (+3,1 proc.), Rainbow (+3 proc.) i Bank Śląski (+3 proc.).

Cyberpunk 2077 odżył na Twitterze, a jego małe „beep” obiegło świat >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Internet oszalał na punkcie „beep” Cyberpunka

Pozytywnym akcentem w gronie średniaków jest CD Projekt. W środę hitem w sieci był pierwszy od kilku lat wpis na twitterowym profilu gry Cyberpunk 2077. Krótkie, ale wymowne „beep”, fani i akcjonariusze CD Projektu odczytali, jako sygnał rozpoczęcia komunikacji na temat postępów w powstawaniu gry. W czwartek akcje branżowego lidera rosną o 2 proc. i wracają powyżej poziomu 100 zł.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Auto Partner poinformował, że w grudniu przychody spółki wzrosły o 20,2 proc. rok do roku do 69,4 mln zł, zaś w całym 2017 roku o 30,1 proc. do 917,5 mln zł. Akcje tego dystrybutora części samochodowych dziś tanieją o 0,8 proc. do 4,86 zł, co jest już 4. kolejną sesją ich powolnego osuwania w dół, po tym jak nieco podrożały na przełomie roku.

Z pozytywną reakcją inwestorów spotkała się natomiast informacja, że oferta konsorcjum Ursus Bus opiewająca na sumę 10,3 mln zł, okazała się najkorzystniejsza w przetargu zorganizowanym w Katowicach na dostawę 5 autobusów miejskich. Akcje Ursusa drożeją o 1,4 proc. do 4,22 zł, odrabiając prawie połowę wczorajszy strat.

Liderem wzrostów są dziś akcje wrocławskiej spółki INDATA, która jest holdingiem spółek informatycznych. Drożeją one o 12 proc. do 2,80 zł, po tym jak wczoraj kurs wzrósł aż o 28,9 proc. W tym przypadku zwraca uwagę układ sił na wykresie dziennym. Otóż po po ostatnich wzrostach została wyrysowana formacja odwróconej głowy z ramionami, która jeżeli nawet nie zakończy 3-letniej bessy na tych akcjach, to ma szansę stać się impulsem do kontynuacji ruchu korekcyjnego, dla którego celem będą okolice 3,50 zł.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Zwrot na rynku amerykańskich obligacji

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

W drugiej połowie dnia nastroje na warszawskim parkiecie będą w głównej mierze kształtowane przez zachowanie Wall Street. To zaś będzie z jednej strony determinowane zachowaniem amerykańskiego rynku długu. Głównie tym, czy wczorajszy zwrot rentowności 10-letnich obligacji, a obecny jej spadek, znajdzie kontynuację, co stanowiłoby wsparcie dla rynku akcji. Drugim czynnikiem mogącym decydować o nastrojach, aczkolwiek niejako powiązanym z rynkiem długu, będą popołudniowe dane z USA. Inwestorzy poznają tygodniowy raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 245 tys.), a przede wszystkim grudniowe dane o inflacji producenckiej (prognoza: 3 proc. r/r). Dane te będą analizowane w kontekście przyszłych decyzji Fed. Stąd też lepsza sytuacja na rynku pracy i wyższa inflacja będą psuć nastroje na rynkach akcji. >> Zobacz także: Rajd obligacji rynków wschodzących, wersja 2.0

Dziś inwestorzy poznali już inne ważne dane. Mianowicie pierwszy szacunek dynamiki niemieckiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za cały 2017 roku. Gospodarka przyspieszyła w tym okresie do 2,2 proc. z 1,9 proc. w 2016 roku. I wprawdzie był to wynik poniżej prognoz (2,4 proc.), ale jednocześnie był to najwyższy odczyt od 6 lat. To lekkie rozczarowanie danymi nieznacznie popchnęło w dół niemieckiego DAX-a, ale pozostało bez wpływu na inne europejskie giełdy.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o AUTOPARTN, CDPROJEKT, getback, indata, Kruk, ursus)

 • Powrót spadków na giełdach, czerwony PGNIG, Lotos i Orbis

  Silne spadki wróciły na Wall Street, na rynkach ponownie pojawił się strach o Włochy, a wzrost gospodarczy w Chinach okazał się niższy od prognoz. W takich warunkach spadki na GPW nie mogą dziwić. W WIG20 mocno traci PGNIG i Lotos, a na szerokim rynku negatywnie wyróżnia się Orbis oraz spółki Leszka Czarneckiego.

 • Obligatariusze GetBacku idą na spotkanie z przedstawicielami Kancelarii Premiera

  Na piątek zaplanowano dwugodzinne spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GETBACK i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Inwestorzy chcą rozmawiać m.in. o kwestii odpowiedzialności pośredników zaangażowanych w proces sprzedaży obligacji wrocławskiej spółki oraz zaostrzenia przepisów karnych.

 • Quercus TFI: 26,8 mln zł straty netto w III kw. Wynikom ciąży ekspozycja na obligacje GetBack

  Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zanotowało 26,8 mln zł jednostkowej straty netto w III kw. br., ze względu na negatywny wpływ ekspozycji na obligacje GETBACK. Bez zdarzeń jednorazowych zysk netto za III kw. wynosi 4,5 mln zł zysku wobec 7,7 mln zł zysku rok wcześniej.

 • 9 znanych spółek giełdowych z biznesem na przeglądzie

  Przegląd opcji strategicznych to dla jednych szansa na awans do wyższej ligi, a dla drugich ostatnia deska ratunku. StockWatch.pl sprawdził, o co walczą znane spółki z GPW i co skłoniło je do weryfikacji długoterminowych strategii.

 • GPW na zielono, mocna enrgetyka, CCC, KGHM i CD Projekt

  Poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, wspierane nadziejami na wzrosty na Wall Street, pomaga giełdzie w Warszawie. Rosną wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się przede wszystkim akcje CCC, PGE, CD Projekt, PKO BP i KGHM.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku