Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

WIG20 walczy o powrót na 2.200 pkt., w centrum uwagi Bank Millennium i Krezus

Opublikowano: 2018-11-05 11:00:11

Omawiane walory: , ,

Początek poniedziałkowej sesji na GPW przyniósł kontynuację ubiegłotygodniowej wzrostowej passy, a tematem dnia jest szykowane przejęcie Euro Banku przez Bank Millennium. Kolejne dni zapowiadają się bardzo ciekawie. Wyniki spółek, seria ważnych odczytów makro, sygnały z FED-u czy wybory do amerykańskiego Kongresu to główne czynniki, które zdecydują o losach polskiej giełdy. 

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Od niewielkich wzrostów indeksów rozpoczął się nowy tydzień na giełdzie w Warszawie. Tym samym kontynuowane jest ubiegłotygodniowe silne odreagowanie wcześniejszych spadków. O godzinie 10:30 indeks WIG20 miał wartość 2.202,2 pkt. i zyskiwał 0,21 proc. Wpierały go głównie drożejące o 1 proc. akcje PKO BP i o 1,6 proc. akcje CD Projektu. Ciężarem były natomiast walory Santander Bank Polska (-1,1 proc.) i KGHM-u (-1,2 proc.).

Na plusach notowane były też pozostałe indeksy. WIG testował poziom 56.438 pkt. (+0,21 proc), mWIG40 3.875,1 pkt. (+0,15 proc.), a sWIG80 11.077,7 pkt. (+0,34 proc.). Te początkowe zmiany plasowały rodzime indeksy w górnej połowie europejskiej stawki, gdzie panowały mieszane nastroje, po tym jak w poprzednim tygodniu indeksy mocno ruszyły do góry.

Pierwsza godzina handlu na GPW upłynęła pod znakiem zwiększonej aktywności na akcjach Banku Millennium. Rozpoczęły one dzień od zwyżki do 9,10 zł z 8,85 zł, żeby następnie szybko się cofnąć. O godzinie 10:30 za jedną płacono 8,81 zł, czyli o 0,45 proc. mniej niż w piątek. Pod względem obrotów bank był 8 najchętniej handlowaną spółką.

Wzmożone zainteresowanie to efekt przejęcia Euro Banku za 1,83 mld zł. Cała transakcja ma być domknięta w II kwartale przyszłego roku. W ciągu kolejnych 5 lat oczekiwane skumulowane synergie mają wynieść około 650 mln zł, a koszt integracji obu podmiotów sięgnąć około 350 mln zł.

Pierwsza reakcja na kupno Euro Banku była pozytywna, ale później przeważyły opinie, że transakcja do najtańszych nie należy.

Na gruncie analizy technicznej wahania notowań Banku Millennium nie prowadzą do zmiany układu sił. To wciąż wahania w ramach 4-tygodniowego trendu bocznego w przedziale 8,49 – 9,12 zł. Dlatego kontynuacja ruchu w bok w kolejnych dniach, a nawet tygodniach, jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

W gronie dziesięciu najbardziej handlowanych firm, obok stale tam obecnych warszawskich blue chipów i wspomnianego Banku Millennium, znalazła się też spółka LiveChat, której akcje drożeją o 1,7 proc. do 27 zł, kontynuując zapoczątkowaną pod koniec października wzrostową korektę. Aktualnie akcje te są najdroższe od 2 miesięcy, po tym jak od początku roku potaniały one o 27 proc., a w rok o 31 proc. Niestety obserwowane wzrosty, jakkolwiek wspierane przez ostatnie informacje o rosnącej liczbie klientów, póki co są tylko korektą wcześniejszych spadków. Na chwilę obecną brak mocnych sygnałów zmiany trendu na wzrostowy.

Na szerokim rynku skalą spadków wyróżnia się Krezus. Rano notowania spółki, o której w ostatnich miesiącach głośno głównie za sprawą skandalu insider tradingu z udziałem byłego już prezesa i głównych akcjonariuszy, tracą ponad 17 proc. i pogrążają się w strefie „groszowej”. O godzinie 10:30 za jeden walor płacono 0,73 zł, natomiast w porannym dołku zaledwie 0,68 zł. Przed weekendem toruńska spółka poinformowała o wypowiedzeniu ze skutkiem natychmiastowym umowy z KGHM Metraco. Jak się okazało, Krezus od września nie realizował dostaw złomu miedzi. Równolegle spółka zwołała na 30 listopada walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym zamierza przedstawić wynik audytu prawno-gospodarczego.

W kolejnych dniach uwaga inwestorów powinna skoncentrować się na raportach kwartalnych: PKO BP, Taurona (wtorek), ING Banku Śląskiego, Pekao (środa), Alior Banku, Cyfrowego Polsatu, Energi, Grupy Azoty, Dino Polska, Puławach (czwartek), CCC, Eurocashu i Agory (piątek). Jednak o losach GPW i tak najprawdopodobniej zdecydują nastroje i impulsy globalne. Szczególne, że tych nie będzie brakować.

I tak we wtorek pierwszoplanową rolę odegrają wybory do amerykańskiego Kongresu. Inwestorzy będą je analizować w kontekście przyszłej polityki Białego Domu. W tym w kontekście rozszerzenia lub zakończenia wojen handlowych.

Wojny handlowe, a dokładniej szansa na zakończenie sporu handlowego pomiędzy USA a Chinami, co w ubiegłym tygodniu dało przysłowiowego kopa rynkom akcji na świecie, będą drugim ważnym tematem rozpalającym wyobraźnię w najbliższych dniach. W tym kontekście będą również analizowane czwartkowe dane nt. bilansu handlowego Chin i piątkowy raport o inflacji. To będzie trzeci ważny temat.

Czwartym tematem będzie czwartkowe posiedzenie Fed-u. Wprawdzie nie przyniesie ono zmiany stóp procentowych (ich podwyżka oczekiwana jest dopiero w grudniu), ale razem z publikowanymi w piątek październikowymi danymi o inflacji PPI, będzie ważnym czynnikiem budującym oczekiwania co do zmian polityki monetarnej w 2019 roku.

W to wszystko mogą jeszcze się „wplątać” doniesienia z Włoch (spór z KE wokół budżetu na 2019) i ewentualny temat sankcji nałożonych na Iran przez USA.

Abstrahując od tych wszystkich czynników i skupiając się tylko na analizie sytuacji na wykresach warszawskich indeksów, to o ile ostatnie wzrosty mWIG40 i sWIG80 ponad wszelką wątpliwość są jedynie odreagowaniem spadków, to już w przypadku WIG20 jest spora szansa na nieco dłuższą poprawę sytuacji. W optymistycznym scenariuszu, który musi zakładać dalszą poprawę nastrojów na Wall Street, WIG20 mógłby w listopadzie przetestować nawet okolice 2.300 pkt.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o krezus, Livechat, Millennium)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku