WIG20 wraca na 2.000 pkt., w grze KGHM i PGE

Omawiane walory: , , ,

Mocny WIG20, mWIG40 balansujący na granicy wtorkowego zamknięcia i drugi dzień realizacji zysków na sWIG80 po wczorajszym teście 14-letnich maksimów - tak w skrócie przedstawia się sytuacja na GPW w środowe południe. W centrum uwagi jest m.in. KGHM, PGE, Atende i debiutujące Legimi.

atende, kghm, legimi, PGE, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa sesji w Warszawie upłynęła pod znakiem mieszanych nastrojów. W południe prawie 52 proc. wszystkich notowanych tu spółek traciło na wartości, podczas gdy akcje 33,7 proc. drożały.

Dobrze radziły sobie zwłaszcza blue chipy. Kurs 18 z 20 dużych firm rosło, co przekładało się na wzrost indeksu WIG20 o 1,14 proc. do 1.997 pkt. Względna równowaga panowała na spółkach średnich, co zakotwiczyło mWIG40 blisko poziomów z wtorkowego zamknięcia.

Najsłabiej spisywały się spółki małe. W połowie dnie sWIG80 spadał o 0,68 proc. do 1.9271 pkt. Wbrew pozorom jest to optymistyczna informacja. Spadki to drugi kolejny dzień realizacji zysków, po tym jak wczoraj sWIG80 znalazł się na najwyższych poziomach od 2007 roku. Indeks też dalej utrzymuje świetną stopę zwrotu. Tylko w ostatnich 30 dniach wzrósł on o 5,7 proc., a od początku roku zyskał 19,7 proc. Na tę chwilę trend wzrostowy na sWIG80 jest niezagrożony, a sama korekta nie powinna być głęboka.

Te mieszane nastroje na GPW spisują się w to co obserwujemy na innych europejskich parkietach, gdzie nastroje również są niejednoznaczne. Aczkolwiek większość tamtejszych indeksów świeci na zielono. Na niewielki plusach są również notowane kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie. W ich jednak przypadku kluczowe będą dziś wyniki jakie zaraportują amerykańskie banki, bo właśnie startuje sezon publikacji wyników za I kwartał br. Przed sesją na Wall Street pochwalą się nimi Goldman Sachs, JP Morgan i Wells Fargo. I to głównie ten czynnik zdecyduje o nastrojach na giełdach w drugiej połowie dnia. W tym właśnie na GPW.

Przedpołudniowe ponad jednoprocentowe wzrosty WIG20 to głównie zasługa drożejących akcji KGHM-u, których notowania rosną o 2,8 proc. do 191,75 zł, podejmując kolejną próbę powrotu najpierw do 200 zł, a później prawdopodobnie próbę wybicia wyżej. Spory wkład ma również kontynuując odreagowanie styczniowo-marcowych spadków Allegro. Kurs rośnie o 2,25 proc. do 58,67 zł. Pomaga też PKO BP, którego akcje drożeją o 1,4 proc. do 32,62 zł.

W dalszym ciągu gorąco jest wokół spółek energetycznych, gdzie emocje rozgrzewa przyszłe wydzielenie z nich aktywów węglowych. Rano notowania PGE wyskoczyły do 8,686 zł, testując najwyższe poziomy od grudnia 2019 i próbując przełamać opory z czerwca (8,50 zł) i lipca 2020 (8,55 zł). Finalnie to się nie udało i w południe kurs cofnął się do 8,29 zł, rosnąc tylko o 0,53 proc. To może zapowiadać cofnięcie nieco poniżej 8 zł, ale prawdopodobnie to jeszcze nie nie koniec wzrostów cen akcji.

Na szerokim roku o 8 proc. do 6,22 zł drożeją akcje Atende. Spółka pochwaliła się, że w 2020 roku jej zysk netto wzrósł do 38,23 mln zł z 12,13 mln zł rok wcześniej, pomimo spadku przychodów do 260,1 mln zł z 295,29 mln zł. Zamierza też wypłacić dywidendę z zysku w wysokości 1 zł na akcję. Dniem dywidendy, według rekomendacji zarządu, będzie 27 maja, a dniem wypłaty 8 czerwca br.

Dobry debiut na NewConnect zaliczyły akcje Legimi. W południe drożały one o 22,5 proc. do 29,40 zł, kosztując już dziś 31,95 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o atende, kghm, legimi, PGE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR