WIG20 wraca na ziemię, a sWIG80 testuje poziomy z 2007 r., w grze JSW i Kernel

Omawiane walory: , , ,

Wtorkowa sesja przynosi zimny prysznic dla dużych spółek. WIG20 spada o ponad 1,2 proc i pod tym względem jest najsłabszy w Europie. Udaną sesję zaliczają za to rynkowe maluchy, a sWIG80 testuje poziomy najwyższe od listopada 2007 r.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pod nieobecność Amerykanów warszawska giełda urządziła sobie mały rajd. W poniedziałek indeks WIG20 wzrósł o 1,9 proc. i wrócił powyżej 2.000 pkt. We wtorek z szampańskich nastrojów już niewiele pozostało. Około 13:00 indeks największych polskich spółek spada o 1,2 proc. i znów schodzi poniżej 2.000 pkt. Pod tym względem WIG20 wypada słabo na tle europejskich odpowiedników, gdzie zdecydowana większość notuje dziś umiarkowane wzrosty, a także polskich misiów. Indeks mWIG40 rośnie o 0,5 proc., a sWIG80 o 0,4 proc. Dla parkietowych maluchów dzisiejsza sesja jest czwartą z rzędu na plusie. Na dodatek kurs sWIG-u testuje poziomy najwyższe od listopada 2007 r.

Kliknij, aby powiększyć.

W drugiej połowie sesji uwaga inwestorów skupi się na kolejnej porcji wyników spółek z Wall Street. Jeszcze przed sesją raportami za IV kwartał podzielą się Bank of America, Goldman Sachs i Halliburton. Po sesji wyniki opublikuje Netflix.

W centrum uwagi pozostaje JSW, którego kurs akcji wczoraj wystrzelił o 18 proc., a dziś momentami rósł o kolejne 11 proc. do 37,40 zł. Dynamiczne wzrosty szybko zostały wykorzystane do realizacji zysków, bo jeszcze rano notowania spadały o 4 proc. do 32,15 zł. Jednak ten spadek można potraktować jako „korektę w locie”. W południe kurs akcji JSW rośnie o 4 proc. do 35 zł. Od strony technicznej notowania węglowej spółki wciąż mają przestrzeń do wzrostów.

>> Co dalej z kursem akcji JSW – analiza techniczna na życzenie

Hamulcowymi w WIG20 są Allegro, PGE i CD Projekt. Od strony technicznej najsłabiej wypada producent gier, który wczoraj był jedyną spółką w całym WIG20, która zakończyła dzień na minusie, a dzisiaj traci blisko 2 proc. i z trudem broni wparcia na 250 zł. Losy notowań CD Projektu najprawdopodobniej wyjaśnią się po południu, gdy do gry wejdą Amerykanie. Trwałe przełamanie 250 zł otworzy drogę do dalszych spadków, nawet w okolice 220 zł lub nawet 205 zł.

>> Co dalej z kursem akcji CD Projektu – analiza techniczna na życzenie

Na fali pozostają producenci żywności. We wtorek WIG-Spożywczy rośnie o 2,7 proc. i jest najwyżej od września 2017 r. Dobra passa to zasługa przede wszystkim rajdu na akcjach Kernel Holdingu, którego kurs rośnie o 5 proc. do 56 zł. Od początku roku notowania ukraińskiego holdingu rolno-spożywczego urosły o 20 proc. Styczniowy rajd to zasługa hossy na rynku towarów rolnych. Kursy m.in. soi, pszenicy czy kukurydzy są najwyższe od lat.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na szerokim rynku skalą wzrostów wyróżnia się m.in. Votum. Notowania spółki rosną o ponad 6 proc. do 13,70 zł, czyli najwyższego poziomu od września ub.r. Prezes spółki w wywiadzie dla PAP powiedział, że spodziewa się w 2021 r. zdecydowanie wyższej dynamiki wzrostu przychodów. Spółka liczy na większą liczbę prawomocnych rozstrzygnięć sądowych w sprawach CHF od II połowy roku, wtedy też przychody ze spraw bankowych będą wyższe niż realizowane obecnie, wzrośnie bowiem znaczenie przychodów z success fee. W 2021 r. spółka planuje pozyskać w tym segmencie 8 tys. klientów i wytoczyć tyle samo pozwów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT, jsw, kernel, Votum)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR