WIG20 wraca powyżej 1.600 pkt., w grze Cyfrowy Polsat i CCC

Omawiane walory: , , , ,

Wyniki spółek zaczynają odgrywać pierwszoplanową rolę nie tylko na Wall Street i głównych europejskich parkietach, ale również w Warszawie. Przed sesją raport za pierwszy kwartał opublikował m.in. Santander Bank Polska i Budimex.

 santander, bank, polska, Budimex, orange, cyfrowy, polsat, ccc, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa wtorkowych notowań na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem przewagi rosnących spółek i indeksów, co się wpisuje w podobną tendencję obserwowaną na większości europejskich parkietów. Podobnie jak dzień wcześniej, poprawa nastrojów to w głównej mierze efekt oczekiwań związanych z kolejnymi decyzjami rządów o odmrożeniu gospodarek, co w opinii inwestorów złagodzi szok wywołany pandemią koronawirusa.

To już ostatnie chwile gdy uwaga inwestorów koncentruje się na statystykach koronawirusowych i nadziejach związanych z odmrażaniem gospodarek. Już dziś w sposób zdecydowany przesunie się ona w kierunku globalnych koncernów publikujących wyniki kwartalne.

Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street raporty finansowe opublikuje jeszcze m.in. 3M, Caterpillar, Merck, Pepsi, Pfizer i UPS. Po sesji zrobi to Alphabet, co będzie wydarzeniem dzisiejszego dnia na giełdach, a także Ford i Starbucks. W następnych dniach wynikami, ale przede wszystkim też prognozami na kolejne kwartały 2020 roku, pochwali się jeszcze kilka bardzo ważnych światowych koncernów. Zrobi to Boeing, Facebook, GE, Microsoft, Tesla, Amazon, Apple, Chevron i Exxon Mobil.

To właśnie te raporty, razem z danymi nt. wzrostu gospodarczego w USA i Strefie Euro, a także sygnałami wysłanymi przez Fed i ECB, zdecydują o tym w jakich nastrojach zamknie się ten tydzień na giełdach.

W Warszawie w południe indeks WIG20 rósł o 1,77 proc. do 1.620 pkt., podnosząc się z 1.579 pkt. krótko po otwarciu do 1.606 pkt. około godziny 10:00. W tym samym czasie WIG miał wartość 45.206 pkt. (+1 proc.), mWIG40 3.210 pkt. (0,4 proc.), a sWIG80 11.590 pkt. (+0,35 proc.).

Ciekawie prezentuje się sytuacja na sWIG80. Indeks maluchów jest najwyżej od 8 marca i próbuje domknąć lukę bessy 11.450-11.807 pkt. Lukę, będącą w tej chwili kluczową barierą odgradzającą giełdowe byki od możliwości późniejszego powrotu do lutowych maksimów na 13.192 pkt. Niestety, w tym miejscu optymizm się kończy. Słabnąca w ostatnich dniach dynamika wzrostów, przy jednoczesnym zauważalnym spadku obrotów powodują, że szanse na domknięcie luki są bardzo małe. A to zapowiada przyszłe spadki. Póki co najpierw w rejon 11.000 pkt. Nie jest jednak wykluczone, że w dalszej perspektywie indeks wróci do marcowych minimów. Sytuacja na wykresie jeszcze tego nie sygnalizuje tak mocno, ale skala oczekiwanej recesji i związanego z tym pogorszenia sytuacji ekonomicznej spółek, każe na taki scenariusz się przygotować.

Wyniki spółek zaczynają odgrywać pierwszoplanową rolę nie tylko na Wall Street i głównych europejskich parkietach, ale również w Warszawie. Przed sesją raport za pierwszy kwartał opublikował m.in. Santander Bank Polska i Budimex.

Santander zanotował spadek zysku netto do 170,9 mln zł z 339 mln zł rok wcześniej, co okazało się wynikiem o 30 proc. gorszym od prognoz analityków. Prezes banku poinformował jednocześnie, że w z powodu niepewności panującej w gospodarce bank nie podaje prognoz na 2020 rok. Bank nie jest też zainteresowany przejęciem mBanku.

Dziś akcje Santander Bank Polska rosną wprawdzie o 1,2 proc. do 147 zł, co jest dopiero trzecią wzrostową sesją w ciągu ostatnich 2 tygodniach, ale nie sposób traktować tej zwyżki inaczej niż tylko odreagowanie w trendzie spadkowym.

Relatywnie udany kwartał ma za sobą Budimex. W pierwszych trzech miesiącach roku spółka wypracowała 24 mln zł zysku netto wobec 28,8 mln zł przed rokiem, a jej przychody wzrosły do 1,475 mld zł z 1,38 mld zł rok wcześniej. Inwestorzy obawiając się jednak, że kolejne kwartały będą gorsze, realizują zyski. Szczególnie, że kurs znajduje się tuż poniżej ważnej psychologicznej bariery 200 zł. Akcje spółki tanieją o 2,6 proc. do 193,80 zł.

Po zamknięciu sesji raport kwartalny opublikuje Orange Polska. Rynek oczekuje 18 mln zł straty w I kwartale wobec 2 mln zł straty rok wcześniej o 186 mln zł straty w ostatnim kwartale 2019 roku. Przychody mają natomiast ukształtować się na poziomie prawie 2,75 mld zł wobec 2,78 mld zł przed rokiem. Akcje Orange Polska drożeją o 2 proc. do 7,265 zł.

Dobrze radzą sobie również akcje Cyfrowego Polsatu. Drożeją one o 4,3 proc. do 25,68 zł, aczkolwiek wciąż pozostają w ponad miesięcznym trendzie bocznym. Impulsem do ich wzrostu była wiadomość, że spółka wydłużyła spłatę kredytów o łącznej wartości 12,5 mld zł o 2 lata do września 2024 roku.

Tyle szczęścia nie mają akcjonariusze CCC. Kurs obuwniczej spółki ugina się pod ciężarem emisji nowych akcji, spadając o 3,8 proc. do 40,22 zł. Spółka rozpoczęła budowę księgi popytu w emisji do 13,7 mln nowych akcji oraz sprzedaży do 2,06 mln akcji. Cena emisyjna akcji nowych emisji nie może być niższa niż 30 zł.

Oprócz wspomnianych spółek cały czas gorąco jest na gwiazdach poprzednich dni, czyli na akacjach XTB (+25,9 proc.), Global Cosmed (+18,3 proc.), Harper (+10,2 proc.), czy spółkach gamingowych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, ccc, CYFRPLSAT, orangepl, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Haitong Bank podniósł ceny docelowe dla akcji Cyfrowego Polsatu, Play i Orange Polska

  Konrad Księżopolski z Haitong Banku w raporcie z 24 czerwca zaktualizował rekomendacje dla Cyfrowego Polsatu, Play Communications i Orange Polska.

 • WIG20 próbuje odrabiać straty, w grze Biomed-Lublin i Harper Hygienics

  Od spadków wszystkich indeksów rozpoczęła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Pretekstem sprzedaży akcji jest powrót obaw przed drugą falą zachorowań na COVID-19, co wczoraj sprowokowało mocną wyprzedaż na Wall Street. Ten sam temat winduje natomiast akcje spółek Harper Hygienics i Biomed Lublin.

 • Realizacja zysków nabiera tempa, w grze PGE i Dino Polska

  Gwałtowna realizacja zysków na spółkach energetycznych i wzrost obaw na świecie o drugą falę zachorowań na CIVID-19 ciągną w dół giełdę w Warszawie. Akcje PGE tanieją o 9 proc., Tauronu o 3,2 proc., a CCC i Bogdanki po 5,8 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR