StockWatch.pl

WIG20 wraca powyżej 2.300 pkt. W centrum uwagi rekordy Lotosu i przecena Dino

Omawiane walory: , , ,

Giełda w Warszawie korzysta z poprawy nastrojów na globalnych rynkach akcji, a indeks WIG20 wraca powyżej poziomu 2.300 pkt. Wyróżnia się zwłaszcza Lotos, którego kurs wyznaczył nowy historyczny rekord.

Pierwsze godziny czwartkowej sesji na GPW upływają pod znakiem mieszanych nastrojów, co jest charakterystyczne dla większości europejskich parkietów, którym w szczególny sposób nie pomogły opublikowane rano nieco lepsze od prognoz sierpniowe indeksy PMI dla sektora przemysłowego i usługowego we Francji oraz Niemczech.

O godzinie 11:00 indeks WIG20 testował poziom 2306 pkt. (+0,45 proc.), WIG 59650,95 pkt. (+0,18 proc.), mWIG40 4242,5 pkt. (-0,2 proc.), a sWIG80 12737,5 pkt. (+0,06 proc.). W tym czasie niemiecki DAX rósł o 0,1 proc., a francuski CAC40 o 0,3 proc. Blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia pozostawały też kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy.

W dalszej części dnia nastroje na światowych giełdach, a pośrednio również w Warszawie, kształtować będzie zachowanie dolara, publikowane po południu dane z USA (indeksy PMI i raport o sprzedaży nowych domów), a także wszelkie doniesienia odnośnie prezydenta Donalda Trumpa, po tym jak coraz większa grupa jego ludzi ma problemy z prawem. >> Zobacz także: Dolar próbuje odbijać

Większych emocji za to nie powinna wywołać, zaplanowana na godzinę 13:30, publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Tak jak praktycznie została zignorowana wczorajsza publikacja minutek Fed.

Mając na uwadze, że indeksy na Wall Street są stosunkowo wysoko, a wzrost ryzyka politycznego w USA stanowi istotne ryzyko dla rynku akcji, rośnie dziś prawdopodobieństwo spadków tamtejszych indeksów. Tym samym rośnie też prawdopodobieństwo tego, że w drugiej połowie dnia podaż nieco mocniej zaznaczy swą obecność na giełdzie w Warszawie.

Indeks WIG20 rośnie dziś czwartą kolejną sesję i wraca powyżej psychologicznego poziomu 2.300 pkt. Tym samym blue chipy odrabiają straty wywołane wcześniejszymi obawami o ewentualny kryzys w Turcji. Na gruncie analizy technicznej sam powrót powyżej wspomnianej bariery niewiele zmienia, bo kluczowe opory znajdują się na 2.331,79-2.341,94 pkt. I dopiero przełamanie tej bariery podażowej otworzy drogę do dalszych wzrostów. Jednakże taki powrót ponad 2.300 pkt. niewątpliwie wzmocni giełdowe byki.

WIG20 w górę, podobnie jak to miało miejsce wczoraj, w głównej mierze ciągnie sektor bankowy (i PZU). W indeksie jednak przede wszystkim wyróżnia się Lotos. Jego akcje drożeją o 2,8 proc. do 69,50 zł, rosnąc już dziś do 69,70 zł i wyznaczając nowy historyczny rekord notowań. Jeżeli w najbliższym czasie mocno nie pogorszy się klimat inwestycyjny to wzrosty mogą być kontynuowane.

Jedną z gorzej radzących sobie spółek w WIG20 jest Cyfrowy Polsat. Jego akcje tanieją o 1,7 proc. do 21,80 zł, pozostając blisko dwumiesięcznych minimów. Kurs spada pomimo, że spółka pochwaliła się nieco lepszymi od oczekiwań wynikami finansowymi. W II kwartale zysk EBITDA było o 2,1 proc. wyższy od prognoz, a przychody o 1,2 proc.

Nie jest to odosobnione zachowanie. Wyższe od prognoz zyski (182,4 mln zł wobec 175 mln zł) nie uchroniły Banku Handlowego przed spadkiem notowań. Jego akcje tanieją o 1,6 proc. do 72,30 zł.

Bank Handlowy jest drugą spółką z mWIG40 o największym negatywnym wpływie na ten indeks. W największym stopniu ściągają go taniejące o 4,8 proc. do 91,40 zł (najniżej od 4. miesięcy) akcje Dino Polska. Co ciekawe, zapoczątkowana wczoraj silniejsza ich wyprzedaż, również nastąpiła po publikacji lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych. W tym przypadku inwestorzy mogą się obawiać, że w kolejnych kwartałach wyniki te będą już słabsze. >> Kwartał z pazurem – omówienie sprawozdania finansowego Dino Polska po II kw. 2018 r.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, dinopl, handlowy, Lotos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR