Wyniki PZU i udany debiut BoomBit przykryły na chwilę temat wojen handlowych

Omawiane walory: , , ,

Debiut BoomBit i wyniki kwartalne spółek chwilowo absorbują uwagę inwestorów, spychając na drugi plan wojny handlowe. Nie ma jednak wątpliwości, że najbliższe losy GPW ściśle są związane z tymi ostatnimi. 

Źródło: ATTrader.pl

Wtorkowe przedpołudnie na giełdzie w Warszawie upłynęło pod znakiem osuwania się indeksów, po tym jak rozpoczęły one notowania od odreagowania wczorajszych spadków. W południe wszystkie indeksy były notowane blisko poziomów z poniedziałkowego zamknięcia. I tak WIG20, który wczorajszą sesję zakończył spadkiem o 0,86 proc., zamykając się na najniższych poziomach listopada, rano odbił do 2.192 pkt., żeby następnie od godziny 09:30 wejść w powolne opadanie, co ściągnęło go do 2.170 pkt. W tym samym czasie WIG, który zachowywał się w sposób analogiczny, miał wartość 56.343 pkt. (-0,08 proc.). Indeks mWIG40 testował natomiast poziom 3.919 pkt. (+0,03 proc.), a sWIG80 11.648 pkt. (-0,17 proc.).

Niestety, nie był to jedyny niepokojący sygnał. Było nim również to, że w południe więcej akcji traciło na wartości (40 proc.) niż zyskiwało (35 proc.). Polski rynek akcji nie grzeszył też siłą na tle odbijających indeksów w Europie (DAX +0,44 proc.; CAC40 +1 proc., FTSE +0,9 proc.). Jest jednak cień szansy, że w drugiej połowie sesji nastroje jeszcze się poprawią. Warunkiem jest odbicie na Wall Street po wczorajszych mocny spadkach (DJIA -2,38 proc., S&P500 -2,41 proc., Nasdaq -3,41 proc.), co sprowadziło tamtejsze indeksy na 1,5-miesięczne minima.

BoomBit zadebiutował na GPW z 20-proc. przebitką >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Dziś wojny handlowe nieco ustąpiły miejsca innym wydarzeniom, wciąż jednak pozostając głównym tematem na wszystkich rynkach finansowych. To co we wtorek absorbuje uwagę rodzimych inwestorów to przede wszystkim wyniki kwartalne oraz udany debiut kolejnej gamingowej spółki na GPW – BoomBit.

Prawa do akcji spółki BoomBit w pierwszych transakcjach na GPW podrożały do 22,70 zł, czyli o 19,4 proc. w stosunku do ceny emisyjnej. Później nastąpiła jednak delikatna realizacja zysków i po prawie 3 godzinach handlu kurs obniżył się do 21,90 zł, co i tak oznacza wzrost o 15,3 proc. Spóła poinformowała też dziś, że w ciągu 5 dni od premiery, jej gra Idle Coffee Corp. została pobrana 1 mln razy.

W reakcji świetne wyniki akcje PZU drożeją o 1,6 proc. do 40,64 zł, notując najwyższy wzrost wśród 7 z 20 rosnących dziś blue chipów. W I kwartale zysk netto PZU wzrósł o 19 proc. w skali roku do 747 mln zł i był o 9 proc. wyższy od prognoz analityków. Składka przypisana brutto wzrosła w tym okresie do 5,9 mld zł z 5,83 mld zł rok wcześniej, co było wynikiem zbliżonym do konsensusu.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Pozytywną wymowę mają nie tylko wyższe od oczekiwań zyski ubezpieczeniowego giganta, ale też konsekwencje techniczne obserwowanego wzrostu akcji. Nie tylko wpisują się one we wczorajszy zwrot notowań z poziomu 39,50 zł, ale przede wszystkim oznaczają powrót powyżej przełamanego w piątek marcowego dołka na 40,23 zł, negując wygenerowany wówczas podażowy sygnał.

Nieco wyższy od prognoz zysk EBITDA i przychody Cyfrowego Polsatu w I kwartale br., które to wartości ukształtowały się odpowiednio na poziomie 1,038 mld zł i 2,792 mld zł, nie uchroniły spółki przed spadkiem cen jej akcji. Tanieją one o 3 proc. do 24,72 zł, w największym stopniu przyczyniając się do słabego zachowania indeksu WIG20. Ten spadek oznacza, że notowania Cyfrowego Polsatu wybiły się dołem z dwumiesięcznej konsolidacji, którą można zamknąć w przedziale 25,38-26,88 zł, potwierdzając wcześniejsze przełamanie półrocznej linii bessy. Droga do minimum 24 zł jest otwarta.

Temat wyników kwartalnych będzie na GPW przewijał się jeszcze w środę i czwartek, gdy nastąpi prawdziwy ich wysyp. Warto jednak zastrzec, że będą one miały wpływ na nastroje przy ulicy Książęcej tylko wówczas, gdy nieco ucichną emocje wokół wojen handlowych.

Nadchodzi lawina raportów. Blisko 100 spółek opublikuje wyniki za I kwartał >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Dziś gorąco jest też na kilku innych spółkach w Warszawie. Akcje Cormay drożeją o 12,6 proc. do 1,194 zł, rosnąc rano już do 1,28 zł. Run na akcje sprowokowała informacja, że jej spółka zależna Orphee sprzedała za 13,3 mln zł akcje spółki Diesse. Pozyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na budowę fabryki odczynników.

Skalą wzrostów wyróżniają się też spółki Leszka Czarneckiego. Akcje Getin Noble Banku drożeją o 9,7 proc. do 0,533 zł, Idea Banku o 5 proc. do 4,1 proc., a notowania Getinu idą w górę o 6,5 proc. do 1,284 zł. Mocno wystrzelił też kurs Odlewni, który rośnie o 13,3 proc. do 3,92 zł, wybijając się z miesięcznej konsolidacji i testując najwyższe poziomy od 2 lat.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BoomBit, CYFRPLSAT, Getinoble, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR