X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Zielony debiut GPW w gronie rynków rozwiniętych, w grze Orlen, CCC i Kruk

Opublikowano: 2018-09-24 13:37:34

Omawiane walory: , , , , ,

W poniedziałek GPW wyróżnia się na tle europejskich parkietów. Orlen, CCC i LPP, a także grupa spółek z indeksu mWIG40, ciągną ją w górę. Niestety, to zapewne chwilowy przypływ witalności, a nie początek poprawy nastrojów napędzany zmianą kwalifikacji Polski na rynek rozwinięty.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Ostatni tydzień września giełda w Warszawie rozpoczęła od mocnych wzrostów. o godzinie 13:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,6 proc. i testował poziom 2.271 pkt., zyskując już dziś ponad 1 proc. W tym samym czasie WIG rósł o 0,77 proc., mWIG40 o 1,5 proc. do 4.131 pkt. i jedynie sWIG80 pozostawał blisko poziomów z piątkowego zamknięcia.

Polski rynek akcji pozytywnie wyróżnia się na tle spadających giełd europejskich, gdzie tematem numer jeden są obawy o konsekwencje wojen handlowych. Przypomnijmy, że od dziś obowiązują wzajemne cła na towary chińskie i amerykańskie. Kroku warszawskiej giełdzie próbują dotrzymywać jedynie giełdy w Rosji i Turcji.

Polska dołączyła do grona 25-ciu najbardziej rozwiniętych rynków świata >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Przysłowiową łyżką dziegciu w beczce miodu jest informacja, że Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Po jej opublikowaniu indeks WIG20 nieco spuścił z tonu. Aczkolwiek w tym momencie można się zastanawiać, czy to nie jest przypadkowa zbieżność w czasie, a za ochłodzeniem bardzo dobrych nastrojów z pierwszej połowy dnia nie stoi coś innego? Jak chociażby zwykła chęć do realizacji zysków, kiedy prawie cała Europa spada i zanosi się również na spadki na Wall Street.

>> Weź udział w spotkaniu Voicetel Communications z Inwestorami Indywidualnymi – 27 września 2018 r., Warszawa

Dzisiejszą siłę polskiego ranku akcji intuicyjne można wiązać z faktem zmiany przez FTSE Russell kwalifikacji Polski, która zyskała status rynku rozwiniętego. W praktyce, czego dowodzą np. zachowania cen akcji po zmianie indeksu na bardziej nobilitujący, taka zmiana nie musi wyjść giełdzie na dobre. Szczególnie, że w indeksie FTSE Emerging Markets polskie spółki miały 1,33 proc. udziału, podczas gdy w indeksie dla rynków rozwiniętych mają około 0,15 proc.

Indeks WIG20 w górę ciągną przede wszystkim akcje PKN Orlen (+2,2 proc.), CCC (+5,4 proc.) i LPP (+1,8 proc.). Skalą wzrostu wyróżnia się jeszcze Energa, której akcje drożeją o 5,3 proc. Tyle tylko, że z uwagi na jej niską wagę w indeksie, nie ma to większego przełożenia na jego zachowanie.

Hamulcowym dla WIG20 są banki Pekao (-1,25 proc.), PKO BP (-0,6 proc.) i Santander Polska (-0,7 proc.). To odwrotnie niż w wypadku mWIG40, który m.in. dzięki dobremu zachowaniu ING Banku Śląskiego (+3,4 proc.) i Millennium (+1,7 proc.), zawdzięcza mocne wzrosty. Swoją pokaźną cegiełkę dokłada również Kruk (+4 proc.), który w piątek dostał od DM mBanku rekomendację kupuj z ceną docelową 292,77 zł za akcję. Zdaniem analityków, obecna wycena rynkowa spółki windykacyjnej jest wyjątkowo atrakcyjna. >> Czytaj więcej

W mWIG40 czarną owcą jest AmRest. Jego akcje tanieją o 3,5 proc., cofając się do 410,50 zł, w reakcji na wyniki finansowe. W II kwartale spółka zarobiła 8,1 mln euro netto, czyli więcej niż przed rokiem (7,9 mln euro), ale mniej niż oczekiwano (9,5 mln euro). Przychody sięgnęły 364,2 mln euro, co było zgodne z szacunkami wcześniej podawanymi przez samą spółkę.

W poniedziałek oprócz spółek energetycznych (Enea, Energa) wyróżniają się także spółki ze stajni Leszka Czarneckiego. Akcje Getin Holding drożeją o 15,4 proc. do 0,30 zł, Getin Noble Banku o 5,4 proc. do 0,58 zł, a Idea Banku o 4,9 proc. do 3,64 zł. We wszystkich trzech wypadkach wzrosty są korektą wcześniejszych spadków, budowaną na nadziejach, że instytucje te poradzą sobie z kryzysem wizerunkowym i finansowym, jaki dotknął je w związku z aferą GetBack.

Dzisiejsze mocne zachowanie GPW robi wrażenie, ale obserwowana od dłuższego czasu słabość polskiego rynku akcji, przy jednoczesnym braku widoków na trwałą poprawę sytuacji, nie pozwala wzrostów traktować inaczej, jak tylko w kategoriach wzrostowej korekty.

W artykule pojawiła się wzmianka na temat rekomendacji dla akcji Kruka. Raport powstał 17 września 2018 r., a jego autorem jest Michał Konarski, analityk DM mBanku. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Amrest, ccc, energa, Kruk, lpp, PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku