pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 30.05.2019, godziny 10:45
Artur Jedynak, prezes zarządu KBJ: mamy narzędzia motywujące do dalszej pracy i większego zaangażowania Artur Jedynak - prezes zarządu KBJ
KBJ
W czwartek 30 maja o godz. 11:00 odbędzie się czat z Arturem Jedynakiem, prezesem zarządu spółki KBJ. Zapraszamy do zadawania pytań związanych z aktualną sytuacją spółki oraz raportem finansowym za I kwartał 2019 r.

KBJ specjalizuje się w dostarczaniu produktów i usług na rynku oprogramowania biznesowego. Głównym obszarem działania są nowoczesne systemy informatyczne – rozwiązania w chmurze, analityka biznesowa, utrzymanie i rozwój systemów IT, budowa rozwiązań dedykowanych. Do głównych klientów spółki należą przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które korzystają z systemów firmy SAP - wiodącego na świecie producenta systemów, aplikacji i produktów do przetwarzania danych, na których KBJ opiera swoje rozwiązania. Dzięki kompleksowej ofercie łączącej doświadczenie technologiczne i biznesowe, KBJ jest w stanie realizować najbardziej złożone i wymagające projekty na rynku polskim i zagranicznym. W gronie ponad 100 aktywnych klientów wyróżnić można min. ZUS, MS oraz firmy z sektora przemysłu, energetyki, mediów, bankowości oraz innych.

KBJ jest notowane na rynku NewConnect od grudnia 2011. Spółka systematycznie poprawia wyniki, w niemal 10-letniej historii Spółki każdy rok kończył się pozytywnym wynikiem. Od debiutu giełdowego KBJ zwiększył skalę działalności ponad 3-krotnie. Spółka od kilku lat regularnie wypłaca dywidendę i notuje wzrost.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Arturem Jedynakiem, prezesem KBJ. Zapraszam do zadawania pytań związanych z aktualną sytuacją spółki oraz raportem finansowym za I kwartał 2019 r.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 11:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony.
 • Artur Jedynak: Witam Państwa serdecznie na okresowym czacie spółki KBJ. Dziękuję za poświęcenie czasu i Państwa zainteresowanie i zapraszam do zadawania pytań.
 • Gość: Jak wygląda portfel zamówień na ten rok, w stosunku do ubiegłorocznego? Pytam nie o wartość kontraktów razem, tylko przewidzianych według umowy do rozliczenia w tym roku.
  Artur Jedynak: Jest istotnie wyższy w stosunku do roku ubiegłego. Wartości nie podajemy, ponieważ była by równoznaczna z prognozą przychodów, natomiast ze względu na coraz częstsze pytania i potrzeby w tym zakresie przygotowujemy się do okresowego informowania o backlogu w układzie przewidywanych rozliczeń rocznych.
 • jacob: Albit notuje straty, któe obciążają wynik KBJ. Czy to na pewno była dobra inwestycja?
  Artur Jedynak: Straty Albitu w stosunku do wyników KBJ są pomijalne. Tak, to dobra inwestycja ponieważ zapewnia nam wymagane moce realizacyjne.
 • miko: Pracownicy na jakich stanowiskach otrzymali akcje z nowej emisji?
  Artur Jedynak: Kluczowi menedżerowie.
 • Gość: Dzień dobry Pytanie ode mnie, ale nurtuje chyba wszystkich. Dlaczego daliście akcje pracownikom skoro już pracę wykonali i sam fakt obdarowania wcale nie motywuje do dalszej pracy. Motywacją byłby program uzależniony od wyników, a tutaj mamy rozdawnictwo post-faktum. Dlaczego?
  Artur Jedynak: Mamy narzędzia motywujące do dalszej pracy i większego zaangażowania. Patrząc na wyniki spółki trzy lata wstecz, podjęliśmy decyzję że taki pakiet akcji jest adekwatną nagrodą za wzrost biznesu i wartości firmy.
 • primce: Czy za 2019 r. zostanie wypłacona dywidenda?
  Artur Jedynak: Informacja na temat dywidendy zostanie opublikowana wkrótce, ponieważ zbliża się termin zwołania corocznego WZA.
 • Daro: Dlaczego nie zależy Państwu na drobnych? Tańsze akcje dla instytucji, teraz rozdawanie akcji...?
  Artur Jedynak: Tańsze akcje dla instytucji pochodziły z portfeli prywatnych i nie było rozwodnienia. Dla inwestorów indywidualnych wcześniej były dostępne przez kilka miesięcy również akcje i komunikaty w tej sprawie, o czym mieliśmy okazję rozmawiać podczas poprzednich czatów. W ciągu ostatnich miesięcy, cena akcji była poniżej wartości za jaką inwestorzy instytucjonalni kupowali akcje i również popytu ze strony inwestorów indywidualnych raczej nie było. Stąd nasza duża wstrzemięźliwość w tej kwestii. Obecnie pełna koncentracja firmy jest na realizacji absolutnie rekordowych kontraktów jakie zostały zawarte i do których przygotowywaliśmy się przez wiele miesięcy.
 • tomek: Witam Od dawna zapowiada Pan, że kluczowe dla spółki jest własne oprogramowanie, ale do tej pory nie było widać efektów tego założenia. W wynikach za I kwartał to się zmieniło. Czy to trwała tendencja, czy chwilowa zmiana?
  Artur Jedynak: To jeden z celów strategicznych i w tym zakresie nie przewidujemy zmian. Oprogramowanie własne jest i we wszystkich naszych planach będzie rozwijane. Czy wyniki sprzedaży z Q1 można uznać jako trwałą zmianę - tego nie potrafię potwierdzić. Trwałe jest nasze nastawienie do realizacji tego celu, model premiowy i cele sprzedażowe wewnątrz zespołu.
 • Gość: Dzień dobry Podczas ostatniego chatu informował Pan o potrzebie zwiększania mocy przerobowych, czyli jak rozumiem zatrudnianiu pracowników. CZy udało się ich znaleźć i jakie są aktualne potrzeby spółki w tym zakresie?
  Artur Jedynak: Dzień dobry, tak, trwa akcja rekrutacyjna, pierwsza część nowo zatrudnionych osób dołączy do spółki od początku czerwca.
 • Gość: Czy podtrzymuje Pan chęć przejścia na MSSF w związku z ewentualnym wprowadzeniem programu motywacyjnego i skutkami z tymi związanymi?
  Artur Jedynak: W tym roku wszystko będzie podporządkowane pod realizację kontraktów i wyniki. Jesteśmy przed kolejnym skokiem rozwojowym, i wszystkie wysiłki będą związane z jego realizacją.
 • miko: Kolejna sprawa - program motywacyjny. Czy akcje będą obejmowane w cenie nie niższej niż średnia z ostatnich 3 czy 6 miechów?
  Artur Jedynak: Projekty uchwał w tym zakresie będą w ciągu kilku dni ze wszelkimi szczegółami, pięknie proszę o chwilę cierpliwości.
 • Gość: W ostatnim czasie spółka pozyskuje sporo zleceń od podmiotów związanych ze Skarbem Państwa - spółki z udziałem SP, NBP, ministerstwa. Z czego to wynika? Nie szukam tutaj spisku, ale dlaczego akurat ten "sektor" ostatnio jest tak aktywny?
  Artur Jedynak: Cóż, mnóstwo zamówień było w ostatnich latach wstrzymywane i taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność. Jest to również i może głównie efekt długich przygotowań, pracy sprzedaży, rozbudowywania naszej oferty a co za tym idzie startowania w postępowaniach, które jeszcze niedawno były zupełnie poza naszym zasięgiem.
 • Gość: Dzień dobry Z danych wynika, że wzrósł udział klientów średnich a spadł dużych. Wzrósł również udział oprogramowania własnego. Co jest powodem tych zmian?
  Artur Jedynak: Dzień dobry, nie ma tutaj głębszych powodów na podstawie których można przewidywać dalsze okresy. W Q1 jest rozliczanych bardzo dużo (ilościowo) opłat rocznych maitenance, cykl projektowy na to również wpływa. Wyniki Q1 określiłbym jako standardowe bez większych niespodzianek. Realne prognozowanie przy naszej wielkości jest możliwe na zebranych danych rocznych, kwartał nie daje takiej wartości informacyjnej.
 • Gość: Postępująca biurokracja tworzy popyt na usługi informatyczne. Było JPK, split-payment, zmiany w raportowaniu do KRS. Czy aktualnie pojawiły się lub pojawią w niedalekiej przyszłości inne czynniki wpływające na popyt na wasze usługi?
  Artur Jedynak: Tak, jest ich wiele. Można je sprowadzić do popularnego hasła cyfrowej transformacji, które bardzo istotnie wpływa na nasz biznes poprzez potrzeby i zmiany jakie kreują nasi klienci. Aby była możliwa cyfrowa transformacja niezbędne są systemy transakcyjne i analityczne które będą jej "silnikami". Do tego dochodzi oczywiście cyfryzacja administracji publicznej i spółek określanych jako publiczne, e-usługi. To wszystko są czynniki które generują popyt.
 • siciu: Ilu klientów zyskaliście na zmianach w raportowaniu do KRS i za jaką część sprzedaży odpowiada oprogromowanie do tego dedykowane?
  Artur Jedynak: Większość sprzedaży została skierowana do naszej zainstalowanej bazy klientów, sprzedaż e-sprawozdań nie została ponadto zakończona, trwa nadal i będzie kontynuowana. O wartościach per produkt jeszcze nie informujemy w swoich raportach.
 • Gość: Na jakich klientach/usługach się teraz skupiacie? Co jest aktualnie wyzwaniem dla spółki, na co inwestorzy powinni zwrócić uwagę?
  Artur Jedynak: Trudno odpowiedzieć w dwóch zdaniach na to pytanie, pomimo że jest dla mnie bardzo ciekawe :) Kluczowe znaczenie ma dla nas obecnie analityka biznesowa, główne systemy transakcyjne w związku ze zbliżającą się falą projektów ich wymiany, migracja rozwiązań do chmury (AWS/Azure/GCP/SCP) i oczywiście równolegle oprogramowanie własne.
 • Gość: Z jednej strony cyfrowa transformacja, a z drugiej nadal zacofanie i lipa. Od tego roku sprawozdanie spółki do KRS można składać tylko elektronicznie, a system działa na Javie obsługiwanej już tylko przez ... Internet Explorera. Czy realizacja zleceń dla ministerstw, NBP itd. jest w związku z tym trudniejsza? Czym różni się współpraca z takimi podmiotami od sektora prywatnego?
  Artur Jedynak: Po pierwsze, moje doświadczenia są takie, że stereotyp mówiący że sektor publiczny jest "zły" jest całkowicie błędne. Jest inny, wymaga po pierwsze zrozumienia i dostosowania swojego biznesu do klienta (a nie na odwrót). Wymaga innego spojrzenia na czas realizacji zadań, ponieważ mamy do czynienia z mnóstwem regulacji których trzeba przestrzegać. Jako firma pracujemy zarówno z przedsiębiorstwami w 100% prywatnymi, niepublicznymi gdzie decyzje strategiczne zapadają w minutę podczas jednego spotkania jak i organizacjami które do podjęcia wydawało by się oczywistych decyzji potrzebują tygodni. Po prostu trzeba umieć w takim otoczeniu pracować.
 • Analytyk: Z czego wynika zmiana segmentacji klientów?
  Artur Jedynak: Tutaj jestem zaskoczony, sprawdzę po naszym czacie ponownie przekazywaną w ostatnim raporcie segmentację.
 • Gość: Witam Tłumaczy Pan, że nie było zainteresowania wśród drobnych, gdy oferowane były pakiety akcji, czy teraz, gdy cena jest niższa niż oferowana instytucjom. W mojej ocenie to brak zrozumienia potrzeb inwestorów. Zanim zaczęły się cuda w stylu tańszych akcji dla instytucji, nagród i programów motywacyjnych kurs dobijał do 20 zł i miał Pan jakieś zaufanie drobnych. Teraz go nie ma i nie dziwi brak zainteresowania akcjami po 9 zł. Jak się Pan do tego odniesie?
  Artur Jedynak: Po pierwsze, nie unikamy trudnych pytań, dziękuję i za to. Być może nasze zrozumienie potrzeb drobnych inwestorów nie jest wystarczająco dobre, pomimo starań i ciągłej otwartości na kontakt oraz wprowadzanie wnioskowanych zmian. Doświadczenia w drugą stronę tez proszę mi uwierzyć nie są łatwe. Odniosę się następująco - zarząd zawsze kierował się wzrostem wartości firmy. Jeżeli przyjmiemy że inwestor indywidualny posiada 100 akcji spółki o wartości 1 tys. pln i w wyniku naszych działań nastąpi rozwodnienie, natomiast wartość posiadanych przez inwestora akcji nie spada a rośnie, bo skaluje się biznes firmy (tak, nie w każdym kwartale), to takie działania są uzasadnione. I dokładnie tym się kierujemy, jak spółka będzie wyglądać za 3-5 lat i do czego dążymy. Zarząd będzie bardzo zobowiązany za ocenę swojej pracy przez perspektywę wyników, EBITDA na akcję lub innego racjonalnego kryterium.
 • Majk: Czy wybieracie się na Wall Street do Karpacza?
  Artur Jedynak: Jeżeli jeszcze zdążymy to tak :)
 • Gość: Dziękuję za odpowiedź. Problem w tym, że wyniki są dobre, ale inwestorzy boją się kupować akcje na podstawie tego racjonalnego kryterium, gdy wisi nad nimi ryzyko rozwodnienia, czy ogromnych nagród ograniczających dywidendy. I nie jest to tylko moje zdanie, bo wskaźnikowo spółka jest tania. Rynek wycenia ją tak z konkretnych powodów.
  Artur Jedynak: Rozumiemy i szanujemy takie nastawienie. Liczę, że wątpliwości wyjaśnią się po projektach uchwał, a jeżeli odbierzecie je Państwo w jakimś aspekcie źle, że otrzymamy feedback np. przez forum SW. Od publikacji projektów do WZA jest niemal miesiąc czasu, można spokojnie się odnieść. Co do wyceny spółki - tutaj można najdłużej polemizować. Generalna sytuacja / sentyment na rynku jest w naszej ocenie bardzo słaby i to również widać.
 • Artur Jedynak: Dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym czacie oraz za wszystkie zadane pytania. Zapraszam również do aktywnego udziału w dyskusji na forum SW i oczywiście liczę na Państwa zainteresowanie kolejnym spotkaniem po publikacji raportu Q2.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za dyskusję i zapraszam na kolejne czaty, nie tylko te z prezesem KBJ :)
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +105,37% +21 073,50 zł 41 073,50 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy