Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Coraz więcej osób z zainteresowaniem obserwuje wydarzenia giełdowe i próbuje swoich sił na rynku. Niestety brak odpowiedniej wiedzy może prowadzić do szybkich i dużych strat. W tym tekście postaram się zmierzyć z kilkoma mitami, opisać w skrócie jak działa giełda, jak inwestować i gdzie szukać informacji. Większość danych i informacji potrzebnych inwestorowi udostępniamy za darmo w StockWatch.pl

Jak inwestować na giełdzie

Amatorzy zwykle kupują na górce

StockWatch.pl na rynku funkcjonuje od ponad dekady. W tym czasie giełda miała swoje lepsze i gorsze momenty oraz cieszyła się mniejszym lub większym zainteresowaniem inwestorów. Jednak takiej fali jak teraz, gdzie w ciągu półrocza otwiera się kilkadziesiąt tysięcy nowych rachunków maklerskich, nie było już dawno. W przeszłości takie sytuacje miały miejsce zwykle na tzw. górce. Długi okres wzrostów na giełdzie sprawiał, że coraz więcej osób decydowało się kupić akcje, które były już drogie. Mówi się, że gdy taksówkarz opowiada Ci o tym jakie akcje kupił, to czas ewakuować się z rynku.

jak grać na giełdzie?

Według danych KDPW, w marcu liczba rachunków maklerskich zwiększyła się o blisko 30 tys. To najwyższy wynik na przestrzeni 9 lat. Źródło: StockWatch.pl/Puls Biznesu

Tym razem było trochę inaczej. Nowi inwestorzy weszli na rynek w trakcie paniki wywołanej epidemią, a dla przykładu od dołka w marcu 2020 r. do szczytu w styczniu 2021 r. indeks sWIG80 zyskał ok. 100 proc. Trudno było wtedy kupić takie kilka spółek, aby do dzisiaj być na minusie. Nie trzeba było mieć wiedzy na temat funkcjonowania rynku, a to niestety prowadzi do zbytniej pewności siebie, podejmowania nadmiernego ryzyka i w efekcie strat, które mogą prowadzić do życiowych dramatów.

Lepiej stracić okazję niż pieniądze

W czasie hossy łatwiej o zyski, ale nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie inwestycji i nie warto się z tym spieszyć. Nie zabieramy się za wymianę instalacji elektrycznej w domu po przeczytaniu porad na forum tematycznym czy przeczytaniu książki Instalacje elektryczne dla początkujących. Podobnie jest z giełdą. Na grupach dyskusyjnych można się spotkać z poradami, że najlepiej uczyć się na błędach i warto od razu kupić jakieś akcje, choćby za małą kwotę. W mojej ocenie to sposób na szybką stratę pieniędzy, które można przeznaczyć np. na zakup książek czy kursów.

jak inwestować na giełdzie?

Ta popularna w sieci grafika doskonale obrazuje jak i dlaczego inwestorzy, którzy albo nie mają planu (a jeśli go mają, to się go nie trzymają) ponoszą straty na rynku.

Aby inwestować racjonalnie należy poznać najpierw przynajmniej podstawowe mechanizmy działania rynku, źródła informacji, prawa i obowiązki akcjonariusza, sposoby analizowania wykresów, danych i informacji, a także aspekty psychologiczne. Po wybraniu kilku spółek wystarczy zapisać na kartce nazwy i daty hipotetycznego zakupu, aby po miesiącu mieć materiał do analizy, co poszło nie tak i dlaczego. Bez niepotrzebnych strat na koncie.

Wycena spółki w sześć sekund

Najpopularniejszym błędem początkujących inwestorów są uproszczenia takie jak stosowanie wskaźników bez ich rozumienia. Za przykład weźmy popularny wskaźnik Cena/Zysk. Zacznijmy od pytania, za ile właściciel będzie skłonny sprzedać spółkę, która zarabia średnio 1 mln zł rocznie? Według książkowej teorii, za kilkanaście razy więcej. Przy cenie 15 mln zł wskaźnik Cena/Zysk wyniesie 15, a inwestycja zwróci się nabywcy po 15 latach.

Nie da się jednak sprowadzić inwestowania do jednego wskaźnika i w kilka sekund ocenić czy spółka jest tania czy droga. W praktyce na wycenę wpływa wiele czynników. Co jeżeli spółka w 2020 r. zarobiła 1 mln zł, ale istnieje perspektywa dynamicznego wzrostu zysku w kolejnych latach? Albo spadku. Czy zysk na poziomie 1 mln zł przekłada się na wpływ realnych pieniędzy do spółki, czy został wykreowany przez sztuczki księgowe? Czy zysk jest powtarzalny, czy wynika z jednorazowej transakcji np. sprzedaży części firmy lub aktywów? Co jeżeli rozwój jest finansowany drogim kredytem, który uda się spłacić tylko w bardzo pozytywnym scenariuszu rynkowym? Jaką pozycję negocjacyjną ma potencjalny nabywca 5 proc. akcji, a jaką nabywca 100 proc? Jaką ma, gdy spółka ma problemy finansowe, a jaką gdy kasa jest pełna? I tak dalej.

Przeanalizujmy przypadek CD Projektu na początku grudnia 2020 r., przed premierą flagowej gry Cyberpunk 2077. Zysk za ostatnie 12 miesięcy wynosił wtedy niecałe 300 mln zł, a wskaźnik C/Z ponad 100. Czy było drogo? Czy to oznacza, że potencjalny nabywca 100 proc. akcji spółki czekałby ponad 100 lat na zwrot z inwestycji? Według wielu „ekspertów” komentujących wycenę na forach i facebookowych grupach, tak właśnie było. W rzeczywistości, spółka prowadzi nietypową działalność, w której przez kilka lat pracuje nad jednym projektem, a większość zysków osiąga w ciągu pierwszego kwartału od premiery gry. Wskaźnik informuje o przeszłości, a wycena giełdowa patrzy w przyszłość. Rynek w ubiegłym roku starał się ocenić m.in. szanse na sukces Cyberpunka, liczbę sprzedanych kopii gry, średnią cenę, długość cyklu życia produktu i wpływ tych czynników na cenę. Wynik tych prób jest widoczny na wykresie spółki.

w co inwestować na giełdzie?

Analiza wskaźnikowa CD Projektu niezmiennie od wielu lat sygnalizuje przewartościowanie akcji. Kliknij, aby powiększyć.

W portalu znajdziecie dziesiątki wskaźników i danych finansowych spółek. Dokładamy starań, aby były poprawne i uwzględniały aktualne dane, ale liczone są automatycznie na podstawie wzorów i trzeba umieć je wykorzystać.

Przyczyna wzrostu/spadku ceny jest zawsze taka sama

Cena rynkowa jest zawsze wynikiem spotkania się ze sobą popytu i podaży. Wcześniej wskazałem zaledwie kilka czynników, które mogą decydować o wycenie, ale inwestorzy codziennie muszą sobie odpowiedzieć na pytania – kupić? sprzedać? Wielu z nich, szczególnie tych początkujących, nie zastanawia się, ile kopii gry musi sprzedać w tym roku CD Projekt, aby wycena na poziomie 30 mld zł była choć w miarę racjonalna. Cena rynkowa może nawet przez długi czas znacząco różnić się od racjonalnej, logicznie uzasadnionej wyceny, ale warto ją znać, ponieważ ostatecznie kupujemy akcje realnie działającego przedsiębiorstwa. Nie mamy wpływu na decyzje zarządcze, ale posiadamy mały ułamek firmy i cena tego ułamka zależy od jej wyników. Nawet jeżeli my ich nie analizujemy, to instytucje dysponujące dużymi pieniędzmi już tak.

Świeżym przykładem oderwania ceny od tzw. fundamentów jest szeroko komentowana sprawa notowanej w USA spółki GameStop. Nie chcę wchodzić w szczegóły całej akcji i mechanizmu tzw. krótkiej sprzedaży. Chodzi mi jedynie o to, że zorganizowana grupa inwestorów doprowadziła do znaczącego wzrostu ceny akcji spółki. Wygenerowali nagle ogromny popyt, a za wzrostem ceny poszli kolejni inwestorzy, którzy mogli nawet nie rozumieć przyczyn wzrostu. Kupowali, ponieważ rosło. Niestety, to kolejny przykład braku zrozumienia zasad. Osoby, które kupiły akcje na szczycie cenowym, straciły w kolejnych dniach kilkadziesiąt procent zainwestowanej kwoty. A to prawdopodobnie nie koniec. W ostatnich latach cena akcji spadała od ok. 20 dolarów do kilku dolarów w 2020 r. Można więc zakładać, że to ten zakres cenowy odpowiada sytuacji biznesowej firmy, a aktualna cena na poziomie kilkuset dolarów jest jedynie wynikiem zmowy inwestorów.

Z drugiej strony cena może być zaniżona, ponieważ akcje sprzedają znaczący akcjonariusze np. fundusze inwestycyjne, czy emerytalne, które muszą sprzedać akcje, aby oddać pieniądze inwestorom lub państwu. Mogą to być również założyciele i kadra zarządzająca. Każdy z nich ma przecież własne życie i może w pewnym momencie rozwoju spółki chcieć sprzedać część posiadanych akcji, aby wykorzystać je na cele prywatne. A może wie, że perspektywy spółki nie są aż tak dobre jak twierdzą inwestorzy i wykorzystuje okazję do pozbycia się akcji po atrakcyjnej cenie?

Na szczęście, prawo obliguje spółki i osoby zasiadające w ich organach do informowania wszystkich inwestorów o ważnych wydarzeniach mogących wpływać na wycenę. Służy do tego Elektroniczny System Przekazywania Informacji (w skrócie ESPI). To właśnie w komunikatach znajdziecie informacje o sprzedaży lub zakupie akcji przez prezesa, zawartym dużym kontrakcie, wynikach każdego kwartału czy zmianach we władzach firmy. Prawo ogranicza również możliwość wykorzystania przekazu marketingowego w takim oficjalnym komunikacie, w przeciwieństwie do wystąpień publicznych prezesów, czy prezentacji dostępnych na stronach spółek.

Tu również jednak trzeba zachować szczególną ostrożność. Ponownie posłużę się przykładem dotyczącym spółek gamingowych. Gry w dystrybucji cyfrowej trafiają na globalny rynek. Jeżeli odpowiadają na potrzeby graczy, mogą przełożyć się na ogromne zyski dla spółki i inwestora. Ale nie muszą. Należy sprawdzić jaki jest model biznesowy spółki, kto grę pisze, kto wydaje i kto finansuje, ile podmiotów stoi w kolejce do podziału ewentualnego zysku. Może okazać się, że komunikat o świetnej sprzedaży gry na premierze nie ma żadnego znaczenia dla wyników spółki, ponieważ całe wynagrodzenie za jej napisanie dostała ona z góry i jest już dawno uwzględnione w opublikowanych wynikach. Trzeba również pamiętać o ryzyku łamania prawa przez spółki i zarządy. Z łapaniem i karaniem oszustów w Polsce… bywa różnie.

Gdzie znaleźć informacje?

Do głównych źródeł informacji na temat spółek możemy zaliczyć:

  • oficjalne komunikaty w kanale ESPI
  • media takie jak portale internetowe, blogi, telewizja, czy radio
  • fora dyskusyjne i grupy w mediach społecznościowych
  • analizy instytucji finansowych takich jak domy maklerskie

W StockWatch.pl wszystkie komunikaty ESPI udostępniamy na tej stronie. Dodatkowo agregujemy zawarte w nich informacje.

jak inwestować

Kliknij, aby powiększyć.

W prawym górnym rogu strony znajduje się wyszukiwarka, która pozwala wyszukać wszystkie notowane na polskiej giełdzie spółki. Na podstronach każdej z nich znajdziecie m.in. profil działalności, terminy raportów, wiadomości, akcjonariat, wykres cenowy, dane finansowe i wskaźniki na nich oparte. Większość danych jest dostępna za darmo.

Co miesiąc publikujemy również kilkaset artykułów na temat wydarzeń rynkowych. Nie importujemy ich automatycznie z agencji informacyjnych i nie wklejamy gotowych notatek prasowych przesłanych przez spółki. Wybieramy dla Was najważniejsze artykuły i oczyszczamy ze zbędnego przekazu reklamowego. Ponownie, ze zdecydowaną większością materiałów możecie zapoznać się za darmo.

Prowadzimy również moderowane forum dyskusyjne, na którym dbamy o merytoryczną i kulturalną dyskusję dotyczącą spółek giełdowych i inwestycji. Usuwamy z forum wszystkie niemerytoryczne, niekulturalne i niechlujne wpisy, które utrudniają użytkownikom szybkie znalezienie na forum ważnych informacji i wymianę poglądów.

w co inwestować

Kliknij, aby powiększyć.

Dbamy również o to, abyście mogli szybko sprawdzić kursy obserwowanych walorów i dowiedzieć się w których spółkach dzieje się teraz coś ciekawego. W tabeli na górze strony głównej sprawdzicie gorące spadki, wzrosty, komunikaty, a także notowania obserwowanych spółek i indeksów. Domyślnie prezentujemy 5 wyników, ale kliknięcie w strzałkę rozwija listę aż 20 pozycji. Za ważnymi wydarzeniami w biznesach notowanych firm idą duże zmiany cen, obrotów, czy liczby transakcji. Nasze algorytmy analizują szereg wskaźników dotyczących zachowania kursów i wskazują spółki, których zachowanie odbiega od normy. Nad tabelką prezentujemy również notowania dziesięciu ostatnio odwiedzonych spółek.

Zakładka „Obserwowane” we wspomnianej powyżej tabeli jest jednym z wielu miejsc, gdzie macie dostęp do swojej listy obserwowanych spółek. Możecie z niej skorzystać również klikając „Pokaż filtry” na stronie narzędzia do analizy technicznej, w skanerze akcji, rankingu wycen, podstronie dotyczącej dywidend, czy liście komunikatów. Dzięki temu szybciej znajdziecie informacje dotyczące spółek, które macie w portfelu lub rozważacie ich zakup. Dostaniecie również powiadomienie mailowe o planowanym czacie z prezesem, a także o opublikowanej analizie sprawozdania. Abonenci Strefy Premium otrzymują również powiadomienia mailowe o wszystkich komunikatach ESPI/EBI obserwowanych spółek. W panelu użytkownika znajdziecie również datę dodania spółki do listy i zmianę procentową od początku obserwacji. 

➡ Dołącz do 75 tys. zarejestrowanych użytkowników StockWatch.pl ➡ Załóż konto

Najprostszym sposobem na dodanie spółki do listy obserwowanych jest znalezienie jej w wyszukiwarce w prawym górnym rogu strony i kliknięcie przycisku Obserwuj tę spółkę. Można to jednak zrobić również w kilku innych miejscach w portalu np. na stronach indeksów, sektorów, czy w skanerach akcji. Co ważne, wszystkie wspomniane funkcje są darmowe. Wystarczy założyć konto. 

giełda inwestycje

Gdzie szukać wiedzy i analiz?

Oferujemy również profesjonalne wsparcie analityczne w płatnej Strefie Premium. Co roku publikujemy w niej kilkaset omówień sprawozdań finansowych spółek, a także drugie tyle analiz wykresów cenowych. Spółki do analizy wybierają sami abonenci. Za ich przygotowanie odpowiadają wykwalifikowani analitycy z wieloletnim doświadczeniem rynkowym. Poza analizami w Strefie Premium otrzymujecie dodatkowe dane, wskaźniki, powiadomienia mailowe i narzędzia wspomagające inwestowanie. Ze tej usługi korzystają analitycy biur maklerskich, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, a także indywidualni inwestorzy, którzy znają już podstawy funkcjonowania rynku i szukają pomocy w analizie biznesów spółek giełdowych.

Kliknij, aby powiększyć.

Prowadzimy również wzorcowy portfel inwestycyjny. Celem projektu Cztery Fazy Rynku jest edukacja inwestorów w zakresie budowania i praktycznego wykorzystania strategii inwestycyjnych. Jest on kierowany zarówno do osób z doświadczeniem inwestycyjnym, które oczekują wsparcia w typowaniu spółek i chcą się rozwijać oraz do początkujących, którzy nie mają jeszcze konta maklerskiego i nie wiedzą jak działa rynek. W przeciwieństwie do wielu usług dostępnych na rynku, nasz portfel to nie demo czy transakcje robione w Excelu. Inwestujemy realne środki na realnym rynku, a stopa zwrotu uwzględnia koszty takie jak prowizje maklerskie. Dwa razy w tygodniu publikowany jest biuletyn omawiający zachowanie rynku i zajętych pozycji. To właśnie dzięki obserwacji realnych transakcji i analiz prowadzącego subskrybenci mogą poznać specyfikę inwestycji na polskiej giełdzie i wykorzystać praktyczną wiedzę w swoich inwestycjach. Poza regularnym omówieniem sytuacji w portfelu, prowadzący odpowiada na pytania subskrybentów dotyczące innych walorów, a także tłumaczy tajniki analizy technicznej i mechanizmy rynkowe.

Trzecią z usług jest szkolenie Skuteczna analiza techniczna. W sieci popularne jest hasło, że analiza techniczna nie działa, ale twierdzą tak głównie początkujący inwestorzy, którzy jej nie rozumieją. Prowadzący projekt Cztery Fazy Rynku (i szkolenie) od 10 lat zarabia wykorzystując głównie tę metodę. Nie da się sprowadzić inwestowania do kilku cyferek i prostych sygnałów kup/sprzedaj (patrz przykład wskaźnika C/Z). Różnie definiuje się również samą analizę techniczną. Dzięki naszemu szkoleniu dowiesz się jak czytać wykresy cenowe, jak prawidłowo prowadzić pozycję, ustawiać zlecenia zabezpieczające stop loss, zarządzać ryzykiem portfela inwestycyjnego i jakie pułapki psychologiczne czekają na inwestora.

Bogactwo funkcji i możliwości

W jednym tekście nie da się wszystkiego wyjaśnić i wskazać jedynie słusznej drogi. Moim celem było jedynie wzbudzenie zainteresowania i wskazanie, gdzie możecie szukać informacji i wiedzy. W portalu znajdziecie mnóstwo ciekawych treści i danych, które udostępniamy za darmo. Do wyboru macie również usługi płatne, które ułatwią inwestowanie lub pomogą usystematyzować i przyspieszyć naukę. Poniżej przedstawiam listę linków, które warto odwiedzić, a nie udało się ich sprytnie zmieścić w tym i tak już długim tekście. Życzę samych udanych inwestycji!

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR