Portfel StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Zerowe oprocentowanie lokat bankowych i wysoka inflacja motywują tysiące osób do szukania alternatywnych sposobów na pomnażanie oszczędności. Wielu daje się skusić wysokim stopom zwrotu i decyduje się na przygodę z giełdą. Ale w długim terminie liczy się wiedza, cierpliwość i konsekwencja. Nieumiejętne zawieranie transakcji, może prowadzić do strat nawet na rosnących spółkach. Nieznajomość zasad rządzących giełdą, prowadzi do niepotrzebnych nerwów i zniechęcenia. Zainwestowanie wszystkich wolnych środków w jedną spółkę, najczęściej daje gorsze efekty niż podzielenie ryzyka na kilka różnych firm i branż.

Celem projektu Cztery Fazy Rynku jest jest edukacja inwestorów w zakresie budowania i praktycznego wykorzystania strategii inwestycyjnych. Jest on kierowany zarówno do osób z doświadczeniem inwestycyjnym, które oczekują wsparcia w typowaniu spółek i chcą się rozwijać oraz do początkujących, którzy nie mają jeszcze konta maklerskiego i nie wiedzą jak działa rynek. W przeciwieństwie do wielu usług dostępnych na rynku, nasz portfel to nie demo czy transakcje robione w Excelu. Inwestujemy realne środki na realnym rynku, a stopa zwrotu uwzględnia realne koszty takie jak prowizje maklerskie.

Dwa razy w tygodniu publikowany jest biuletyn omawiający zachowanie rynku i zajętych pozycji. To właśnie dzięki obserwacji realnych transakcji i analiz prowadzącego subskrybenci mogą poznać specyfikę inwestycji na polskiej giełdzie i wykorzystać praktyczną wiedzę w swoich inwestycjach. Poza regularnym omówieniem sytuacji w portfelu, prowadzący odpowiada na pytania subskrybentów dotyczące innych walorów, a także tłumaczy tajniki analizy technicznej i mechanizmy rynkowe.

W ramach projektu prowadzimy portfel oparty od lat na jednej strategii. Prowadzącym jest Wojciech Kręcki znany na forum pod nickiem Wojetek, który od 2012 roku nieprzerwanie bije giełdowy indeks polskiego rynku WIG. W czerwcu 2017 r. nawiązaliśmy współpracę, a możliwość śledzenia portfela dostępna jest w ramach płatnej subskrypcji w StockWatch.pl. Co ważne, subskrybenci mają dostęp do pełnej historii transakcji od początku 2017 r., która potwierdza osiągnięte wyniki. Historia uwzględnia realne ceny transakcyjne oraz prowizje maklerskie.

Rok Wojciech „Wojetek” Kręcki WIG
do 10.05.2021 r. +11,14 proc. +10,05 proc.
2020 r. +31,35 proc. -1,40 proc.
2019 r. +38,25 proc. +0,25 proc.
2018 r. +7,87 proc. -9,50 proc.
2017 r. +29,60 proc. +23,17 proc.
2016 r. +14,06 proc. +11,38 proc.
2015 r. +1,25 proc. -9,62 proc.
2014 r. +3,00 proc. +0,26 proc.
2013 r. +68,79 proc. +8,06 proc.
2012 r. +160,41 proc. +26,24 proc.

Ceny:

3 mies. – 229 zł  //  6 mies. – 349 zł   

12 mies.  –  495 zł dla nowych użytkowników   //   429 zł  (dla abonentów strefy premium StockWatch.pl)

 

Strefa Premium portalu i Portfel Cztery Fazy Rynku to dwie odrębne usługi, które kupuje się oddzielnie. Prosimy o uwagę przy zakupie, aby nie pomylić usług

>> Przejdź do swojego profilu i zamów subskrypcję w jednym z trzech wariantów cenowych i czasowych

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby inwestorów indywidualnych, którzy nie mają przynajmniej jednego z wymienionych elementów: czasu, pieniędzy, wiedzy na temat inwestycji lub praktycznego doświadczenia. Proponujemy:

  • nasz czas – Codziennie poświęcamy wiele godzin na analizę wykresów i poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji z korzystnym stosunkiem ryzyka do zysku. Poinformujemy Cię mailem o wygenerowaniu sygnału i co tydzień podsumujemy aktualną sytuację rynkową i stan portfela.
  • nasze pieniądze – Inwestujemy 20 tys. zł na realnym rachunku, uwzględniając prowizje maklerskie, realne rynkowe ceny kupna i sprzedaży, czy płynność akcji. To nie jest oderwany od rzeczywistości modelowy portfel. 
  • naszą wiedzę – Prowadzący jest inwestorem z udokumentowaną historią zysków, który na przykładzie swojej strategii pokaże Wam jak generować i weryfikować poprawność sygnałów, zarządzać ryzykiem portfela, prowadzić pozycje i zamykać we właściwym momencie, co jest często niedoceniane przez początkujących inwestorów.
  • nasze doświadczenie – Nie wystarczy przeczytać wartościowej książki znanego amerykańskiego inwestora, aby skutecznie wykorzystać wiedzę w praktyce na polskim rynku kapitałowym. Kluczowa jest znajomość mechanizmów rynkowych, dyscyplina w realizacji założeń strategii, odpowiednie zarządzanie wielkością pozycji, czy filtrowanie fałszywych sygnałów. Dzięki doświadczeniu prowadzącego unikniecie niemiłych niespodzianek i będziecie uczyć się na cudzych błędach.

W ramach opłaty otrzymujesz:

  • cotygodniowe biuletyny opisujące prowadzenie otwartych pozycji, aktualne wyniki oraz obserwowane walory z potencjałem do wygenerowania sygnału do zajęcia pozycji,
  • powiadomienia mailowe o nowym biuletynie, wygenerowanym sygnale lub zmianach w portfelu,
  • analizy na życzenie i merytoryczne wsparcie w indywidualnym wykorzystaniu sygnałów,
  • zamknięte forum dyskusyjne, gdzie prowadzący będzie odpowiadał na pytania i prośby subskrybentów.

Opinie użytkowników:

Korzystam z usług portfela ‚cztery fazy rynku’ od ponad roku. Jestem z tej usługi bardzo zadowolony. W szczególności dlatego, że realizowana strategia portfelowa daje satysfakcjonujące stopy zwrotu, które regularnie pobijają benchmark. Strategia ‚4FR’ w czytelny sposób opisuje sygnały wejścia / wyjścia z pozycji oraz wspomaga odpowiedzialne podejście do zarządzania kapitałem. Poza tym bardzo przydatna dla mnie jest możliwość wymiany opinii z Wojetek’iem oraz innymi uczestnikami portfela. Od czasu korzystania z tej usługi moje wyniki inwestycyjne się poprawiły, a dzięki zdobytej wiedzy zmniejszyły się moje koszty psychologiczne po zajęciu pozycji – ocenia użytkownik Andrjusza.

Zanim zacząłem być zyskownym graczem, przez 6 lat kluczyłem w miejscu, nie mogąc znaleźć właściwego podejścia do rynku oraz metody, która wreszcie pozwoliłaby mi zarabiać. Przez ten czas przetestowałem chyba wszystkie popularne wskaźniki i systemy dostępne w książkach. Dopiero lektura pierwszej części kroniki Wojetka (Portfel pasywnego inwestora) była dla mnie momentem przełomowym. Wszystko nagle stało się takie…proste i oczywiste. Zgłębienie metodyki prezentowanej w portfelu „Cztery fazy rynku” sprawiło, że mój średnioroczny zysk za ostatnie 3 lata to 27%. Okazało się, że siła tkwi w prostocie. Metodyka przedstawiona w Portfelu opiera się na wybranych założeniach R.Wyckoffa, wywodzących się jeszcze z początku XX w., spopularyzowanych później przez Stana Weinstaina oraz podstawowych dogmatach analizy technicznej, zawartych w teorii Dowa.
Wcześniej, samodzielna analiza rynku zajmowała mi średnio ok. 30-40 godzin miesięcznie, co przy pracy na etacie skutecznie kolidowało z życiem rodzinnym, o dodatkowej aktywności sportowej nawet nie wspominając. Śledzenie Portfela „Cztery fazy rynku” rozwiązało powyższy problem, dając mi dostęp do wyfiltrowanych, potencjalnych sygnałów na poszczególnych spółkach, zgodnych z moją metodologią.

Niesamowitą wartością dodaną Portfela są jego aspekty edukacyjne. Na forum opisane są niemal wszystkie najważniejsze podstawy, potrzebne do rozpoczęcia skutecznej spekulacji – zaczynając od opisu poszczególnych rodzajów zleceń dostępnych na GPW, poprzez dokładny opis metodologii i techniki zagrań, prowadzenie pozycji, tematy związane z psychologią, skończywszy na opisie świec japońskich i wpływu wolumenu na poszczególne, potencjalne ruchy cen. Żadna książka, którą dotychczas czytałem nie dała takiej wiedzy w jednej, tak przystępnej formie, a moderowane forum Stockwatch skutecznie ułatwia przekaz. Z perspektywy czasu (a jestem obecny na rynku od 10 lat) mogę śmiało stwierdzić, że gdybym od razu trafił na podobne forum ( i autora:) ) na samym początku mojej przygody z giełdą, to myślę, że mój rozwój, jako gracza, postępowałby dużo, dużo szybciej. Można powiedzieć, że znalazłem tu swojego mentora. Gorąco polecam subskrypcję Portfela zarówno osobom początkującym, które dopiero szukają swojej drogi, a nie chcą się „poparzyć”, jak i doświadczonym graczom, którzy najzwyczajniej w świecie nie mają czasu na wielogodzinne analizy i samodzielny przegląd rynku. „Biuletyn tygodniowy” załatwia wszystko :) – ocenia użytkownik Cezary

Subskrybentem portfela jestem od końca sierpnia, a na rynku od początku roku. Okres wrzesień – grudzień to raczej cięższy czas dla portfela :) Niemniej jednak uważam, że forum portfela to bardzo cenne informacje na temat rynku akcji i kontraktów terminowych, gdzie zawsze można zadać pytanie. Kilka razy też dzięki informacją i analizą przedstawianym w cotygodniowych biuletynach udało mi się z sukcesem zająć i prowadzić pozycje – ocenia użytkownik Punkero

W ramach portfela ‚Cztery fazy rynku’, jako początkujący inwestor giełdowy, od początku października mogłem na bieżąco śledzić decyzje inwestycyjne autora portfela – doświadczonego inwestora- realizowane w ramach realnego rynku, w tak szczególnym jego okresie. Możliwość praktycznej analizy strategii inwestycyjnych Wojeteka, aktualizowanych na bieżąco w warunkach parkietu funkcjonującego tu i teraz, według mnie jest bezcenna ze względów edukacyjnych, a także bezpośrednio inwestycyjnych – ocenia użytkownik Mamur

– Szkolenie, tak jak i cały portfel CFR, jak dla mnie, nieocenione. Co ja osobiście z Twojego szkolenia i portfela CFR wynoszę, to nauka podejścia do spekulacji na chłodno, technicznie, można by rzec, beznamiętnie. Staary, jaki przeskok u mnie nastąpił w moich operacjach giełdowych pod wpływem tego portfela… I nie chodzi mi nawet o zyski, tylko o „spokój ducha” i zmniejszony poziom stresu z jakim się tym zajmuję. Dzięki Ci za to wielkie. – opinia użytkownika kubekwp korzystającego z portfela oraz szkolenia „Skuteczna Analiza Techniczna”.

– Jakiś czas temu byłem subskrybentem tego portfela + brałem udział w szkoleniu z analizy technicznej Wojeteka i muszę przyznać, że z tego portfela można się bardzo dużo nauczyć. Głównie o analizie technicznej, prowadzeniu pozycji i wychodzeniu. Można go naśladować, ale docelowo i tak najlepiej ‚pójść na swoje’ a tutaj autor stara się przekazać wiedzę i swoje podejście najlepiej jak potrafi. Także polecam tego stockwatchowicza! ocenia użytkownik cheron, który skorzystał usługi z portfela oraz szkolenia „Skuteczna Analiza Techniczna”.

Podstawy teoretyczne

Koncepcja czterech faz rynku pochodzi z książki Tajemnice Zarabiania na Rynku Byka i Niedźwiedzia amerykańskiego inwestora Stana Weinsteina i oparta jest o obserwowaną na rynkach finansowych cykliczność. Autor opracowania wyróżnia cztery fazy, między którymi systematycznie porusza rynek oraz wiele płynnych walorów: akumulacja, dystrybucja, trend wzrostowy oraz trend spadkowy. Prawidłowa identyfikacja fazy oraz wychwycenie momentu przejścia do kolejnej pozwalają na zawieranie zyskownych transakcji kupna i sprzedaży walorów przy ograniczeniu ryzyka, niezależnie od dominującego trendu panującego na rynku.

Cztery fazy rynku

Przykładem dla cyklu wszystkich czterech faz może być zachowanie kursu spółki Gino Rossi na polskim rynku w latach 2011-2015:

Fazy rynku na wykresie spółki Gino Rossi

>> Przejdź do swojego profilu i zamów subskrypcję w jednym z trzech wariantów cenowych i czasowych

Akumulacja to etap, który poprzedza wzrosty, a występuje albo po trendzie spadkowym, albo jest przerwą w trendzie wzrostowym. Podczas akumulacji insiderzy rozpoczynają zwiększone zakupy waloru, powodowani niską wyceną rynkową lub wiedzą, której nie mają inni uczestnicy rynku. Papiery przechodzą z rąk drobnych lub przypadkowych inwestorów w tak zwane silne ręce, najczęściej insiderów czy też inwestorów instytucjonalnych. Podczas akumulacji na kursie waloru widzimy konsolidację czyli trend boczny.

Trend wzrostowy zaczyna się, gdy ustępuje podaż ze strony „słabych rąk”, a zaczyna przeważać popyt. Najczęściej ma wtedy miejsce dynamiczne wybicie, potwierdzone skokowym wzrostem wolumenu. W opisywanej strategii jest to najlepszy moment na zakup walorów. Wczesne dołączenie do rodzącego się trendu z reguły zapewnia bardzo korzystną relację zysku do ryzyka.

Dystrybucja po okresie wzrostów, oczywiście przerywanych okresowymi korektami, dotychczasowi posiadacze walorów zaczynają zdawać sobie sprawę z ich przewartościowania. Popyt słabnie, a podtrzymują go już tylko drobni gracze. Impet wzrostowy wyhamowuje, kurs przechodzi w trend boczny. „Silne ręce” zaczynają spieniężać swoje pozycje. W końcowej fazie dystrybucji często następuje nagłe przebicie technicznych wsparć.

Trend spadkowy to przejście z dystrybucji w trend spadkowy, jest ostatnim dobrym momentem na sprzedaż waloru. W tej fazie walory znajdują się głównie w rękach drobnych graczy oraz krótkoterminowych spekulantów liczących na odbcie. Rośnie presja podaży, która systematycznie spycha kurs coraz niżej. Dopiero gdy walor znów stanie się atrakcyjny z uwagi na niską wycenę lub fakty znane insiderom, możliwe będzie ponowne przejście do fazy akumulacji.

W portfelu „Cztery Fazy Rynku”  wykorzystywana będzie gra zgodna z trendem w oparciu o wyżej opisaną cykliczność na rynku. Otwierane będą zarówno pozycje długie (na wzrosty) jak i krótkie (na spadki). Na realnym rynku i realnych pieniądzach zostanie przedstawiony cały proces inwestycyjny, od otwarcia pozycji przez jej prawidłowe prowadzenie i zarządzanie kapitałem aż po zamknięcie w odpowiednim miejscu.

Projekt „Portfel CFR” ma tylko i wyłącznie charakter edukacyjny, a analizy są wyłącznie subiektywną opinią autora i nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Autor i StockWatch.pl sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty czy utratę zysków, które mogą wyniknąć pośrednio lub bezpośrednio z wykorzystania tych informacji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR