pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - notowania, dywidendy, wiadomości, analizy

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 13.11.2012, godziny 11:45
Marcin Brendota - ekspert Biura Maklerskiego Alior Bank SA Marcin Brendota - ekspert Biura Maklerskiego Alior Bank SA

13 listopada o godz. 12:00 zapraszamy na czat inwestorski z Marcinem Brendota, ekspertem ds. analiz w Biurze Maklerskim Alior Bank SA. Podczas czatu odpowie na pytania dotyczące aktualnej sytuacji rynkowej, scenariuszy i prognoz na najbliższe okresy dla różnych klas aktywów.

Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.

Wyróżniamy się jedną z największych sieci oddziałów oferujących usługi brokerskie, które są dostępne w placówkach Alior Banku. Kompleksowe usługi brokerskie świadczone są także za pośrednictwem specjalistycznego Contact Center oraz poprzez System Bankowości Internetowej www.bm.aliorbank.pl.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witamy na czacie, którego gościem jest dzisiaj ekspert ds. analiz Biura Maklerskiego Alior Banku, pan Marcin Brendota. Tematem dzisiejszego spotkania jest aktualna sytuacja rynkowa, scenariusze jej rozwoju i prognozy dla akcji, obligacji i walut.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach. Gość w ciągu 1,5 godziny postara się odpowiedzieć na jak najwięcej zadanych przez Państwa pytań.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Marcin Brendota: Serdecznie witam użytkowników StockWatch.pl na czacie i zapraszam do zadawania pytań. Od razu zastrzegam, że obowiązuje mnie embargo informacyjne dotyczące szczegółów zbliżającego się IPO i będę mógł odpowiedzieć tylko na ogólne zagadnienia w tym zakresie. Proponuję skupić się na bardzo ciekawej aktualnej sytuacji rynkowej i bieżących prognozach.
 • MZK: Witam i mam pytanie czy spodziewa się Pan w tym roku rajdu. św. Mikołaja? Jeśli tak to jak mocnego i jaki segment spółek powinien zachowywać się najlepiej?
  Marcin Brendota: Pod koniec roku spodziewamy się niewielkiej zwyżki indeksu WIG20. Sygnałem do ruchu będzie wybicie ponad 2350 pkt. Szansy upatrujemy w sektorze finansowym oraz tradycyjnie - jak to na święta - wśród producentów i sprzedawców gier komputerowych. Naszym zdaniem mocnego rajdu jednak nie będzie, bo dotychczasowa sezonowość wskazuje, że już powinien się zaczynać.
 • Kuba niepotwierdzony: Witam.BM Alior Banku uruchomiło w tym roku ciekawey serwis dla swoich klientów, mam na myśli serwis informacyjny. Czy planujecie Państwo go dalej rozwijać? Jeśli można, jakich narzędzi możemy się spodziewać?
  Marcin Brendota: Planujemy rozwijać nasz serwis informacyjny, który wzbogacimy o więcej komentarzy dla rynku forex oraz m.in. o kompleksowe strategie inwestycyjne dla rynku akcji.
 • PAKowiec: Skąd wynikała porażka debiutu PAK? Czy to koniec akcjonariatu obywatelskiego ?
  Marcin Brendota: Wydaje mi się, że nad akcjonariatem obywatelskim ciemne chmury zawiesiło MSP, szczególnie poprzez sprzedaż znaczących pakietów akcji już posiadanych spółek.
 • Gość niepotwierdzony: Jak Pan ocenia sytuację na rynku pierwotnym, czy przy obecnym nastawieniu inwestorów jest prawdopodobne przeprowadzenie IPO w Polsce do końca tego roku?
  Marcin Brendota: Jest pole do popisu dla tegorocznych debiutantów.
 • teresa: Witam, Czy istnieje u Państwa możliwość gry na zagranicznych instrumentach finansowych?
  Marcin Brendota: Platforma Alior Trader umożliwia inwestycje na najpopularniejszych parach walutowych, instrumentach opartych o zmiany cen surowców, indeksów zagranicznych, obligacji wybranych krajów, a także wybranych akcji amerykańskich spółek. Oferta systematycznie rośnie, zapraszamy do kontaktu poprzez nasz serwis informacyjny.
 • Severnyi niepotwierdzony: Skoro nie o IPO, to podpytam o to, jaką przyszłość widzi Pan przed całą grupą Alior? Nie w kontekście zdradzania planów, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową.
  Marcin Brendota: Ostatnie kwartały udowodniły, że nawet na trudnym rynku odpowiednio dobrana strategia daje wymierne korzyści.
 • teresa: Jakiego rozwoju sytuacji w budowlance spodziewa się Pan w najbliższym roku?
  Marcin Brendota: Budownictwo infrastrukturalne nadal będzie pod presją bardzo niskich marż, wiele spółek zaczyna przestawiać swoją działalność na budownictwo specjalistyczne (ze wskazaniem na energetykę) i tu widzimy szansę. Dla budownictwa mieszkaniowego szansą będzie natomiast dopiero zwiększenie aktywności w udzielaniu przez banki kredytów hipotecznych. Ponadto sytuację utrudnia niepewny rynek pracy (brak przyrostu nowych miejsc pracy) i spadek realnych wynagrodzeń.
 • Gość niepotwierdzony: Witam, mam pytanie o fiscal cliff. Czy debata na ten temat nie wpłynie negatywnie na rynki w stanach, co również przełoży się jednak na brak rajdu i na naszym rynku?
  Marcin Brendota: Jest takie ryzyko, przy czym jako bardziej prawdopodobne zakładamy, że zostanie osiągnięty konsensus, ale podobnie jak to było przed rokiem przy dyskusji dotyczącej limitu zadłużenia, pozytywne nastawienie utrzymało się przed decyzją, a po jej podjęciu zostało przez rynki pominięte.
 • MZK: Czy jest Pan zwolennikiem teorii że obecna wycena naszych spółek jest atrakcyjna? Mam też pytanie czy biuro będzie wydawało rekomendację?
  Marcin Brendota: Na dzień dzisiejszy biuro maklerskie nie wydaje rekomendacji, natomiast dystrybuujemy rekomendacje naszego partnera handlowego, Ipopema Securities.
  Wyceny wielu spółek jest atrakcyjna, ale ostatnie tygodnie dowodzą, że dość szybko przewagę mogą uzyskać negatywne nastroje. Taniość akcji jest to jednak pojęcie względne, jeżeli inwestorzy nie chcą ich kupować, a wolą sprzedawać, to mechanizm rynkowy ściąga ceny niżej.
 • MZK: Jakie biuro ma prognozy dla rynków finansowych na 2013 rok i proporcjonalnie w oparciu o jakie aktywa proponuje budować portfel? Chciałbym poznać modelowy portfel Aliora?
  Marcin Brendota: Na nadchodzący rok zakładamy dla złotego osłabienie w pierwszym półroczu i umocnienie w drum półroczu do poziomów wyższych niż obecnie. Dla miedzi zakładamy niewielką zniżkę cen w relacji do bieżących notowań, złoto i srebro po przejściowym umocnieniu w pierwszym półroczu również powinno spadać w oczekiwaniu mniejszej presji inflacyjnej.
 • MZK: W obecnym sezonie wyników kwartalnych sporo spółek pokazuje zaskakująco słabe wyniki. Czy można przypuszczać, że IV kwartał będzie jeszcze gorszy i na jakie branże uważać szczególnie?
  Marcin Brendota: Ostatnie publikacje wskaźników PMI z pewnością wskazują, że spółki przemysłowe - szczególnie z przemysłu ciężkiego - mogą odnotować gorsze wyniki.
 • sasky: Czy w aktualnej sytuacji rynkowej nie lepiej przenieść swój portfel na rynek obligacji?
  Marcin Brendota: Ogółem rentowności obligacji skarbowych naszym zdaniem są już na tyle niskie, że potencjał wzrostowy tych instrumentów jest niewielki. W związku z tym nie zalecamy przenoszenia portfela akcji na rynek obligacji, ale sensownym będzie utrzymywanie w akcjach mniejszej pozycji.
 • Gość niepotwierdzony: Na jaką branżę Pan stawia w 2013 roku jako najbardziej perspektywiczną ?
  Marcin Brendota: Obawiając się spowolnienia gospodarczego w I półroczu, ciekawą alternatywną są segmenty defensywne: energetyka i telekomunikacja. Ewentualnie rozważałbym spółki wypłacające dotychczas pokaźne dywidendy.
 • laziers: Czy warto inwestować teraz w spółki z indeksu WIG20?
  Marcin Brendota: Nie posiadając w portfelu akcji z WIG20, byłoby bezpiecznie poczekać do wybicia indeksu ponad poziom 2350 pkt.
 • MZK: Jak idą przygotowania biura nad wprowadzeniem nowego systemu transakcyjnego UTP?
  Marcin Brendota: Przygotowania, jak wszędzie w naszej branży, idą pełną parą.
 • Gość niepotwierdzony: Co z rynkiem obligacji? Czy w przyszlym roku obligacje, obligacje korporacyjne nadal beda dawaly "ciekawa" stope zwrotu podobna do tegorocznych wynikow czy raczej zmierzamy do konca dobrej koniunktury na tym rynku?
  Marcin Brendota: Naszym zdaniem obligacje korporacyjne nadal będą dawały wyższe stopy zwrotu od skarbowych z racji przede wszystkim wyższej premii za ryzyko. Rynek obligacji korporacyjnych nadal będzie popularny jako alternatywa dla tradycyjnego finansowania bankowego.
 • anty-grosik niepotwierdzony: Czy jest Pan zdania, że wszystkie spółki "groszowe" powinny dokonać scalenia akcji tak żeby handel nimi nie był tak niebezpieczny dla inwestoów
  Marcin Brendota: Nie powiedziałbym, że spółki powinny obowiązkowo dokonywać scalenia akcji, natomiast fakt notowania poniżej 1 zł inkorporuje w sobie znaczne ryzyko z uwagi na minimalny tick notowań. Decyzje o ewentualnym scaleniu pozostają w gestii Walnych Zgromadzeń.
 • anty-grosik niepotwierdzony: CZy ktos z BM Aliora będzie obecny na konferencji Profesjonalny inwestor organizowanej przez SII
  Marcin Brendota: Staramy się uczestniczyć we wszelkich wydarzeniach na rynku kapitałowym, z dużą dozą prawdopodobieństwa zameldujemy się też na Profesjonalnym Inwestorze.
 • znawca: Czy planujecie zająć się mocniej rynkiem Catalyst?
  Marcin Brendota: Przewidujemy zwiększenie aktywności na Catalyst, zarówno pod kątem uczestnictwa w transakcjach, jak i od strony zwiększenia zainteresowania tym rynkiem podmiotów poszukujących zewnętrznego finansowania.
 • anty-grosik niepotwierdzony: Czy sądzi Pan, że Grecja jednak wyjdzie ze strefy euro i obecny stan nie jest do utrzymania na dłuższy czas ?
  Marcin Brendota: Zgadzam się, że obecny stan jest bardzo trudny do utrzymania na dłuższy czas. Natomiast dotychczas wykazywana bardzo silna wola polityczna przywódców eurolandu i ich cierpliwość wskazuje, że Grecja jednak utrzyma się w strefie euro. Jej wyjście wbrew pozorom zaszkodziłoby mocno jednemu z większych oponentów, jakimi są Niemcy.
 • teresa: Jeśli chodzi o działanie na kontraktach zagranicznych to trzeba otworzyć specjalne konto?
  Marcin Brendota: Trzeba w tym celu otworzyć specjalne konto, przede wszystkim żeby uzyskać dostęp do platformy Alior Trader. Zapraszam do zapoznania się z wersją demonstracyjną na naszej stronie.
 • sasky: Na początku 2012 roku cały rynek akcji zaliczył bardzo pokaźne odbicie. Czy na początku 2013 r. jest szansa na powtórkę rajdu?
  Marcin Brendota: Oczekiwany okres spowolnienia gospodarczego w pierwszym półroczu raczej będzie hamował zapędy rajdowców.
 • teresa: Jakie są opłaty za otwarcie pozycji na futures?
  Marcin Brendota: Standarowa prowizja dla zleceń składanych przez internet wynosi 9 zł. Powyżej 200 szt. jest to 7 zł.
 • Gość niepotwierdzony: Kiedy najwczesniej pojwi sie u nas szerszą ławą kapitał zagraniczny?
  Marcin Brendota: Kapitał zagraniczny jest u nas cały czas obecny i aktywny, co widać było dotychczas po koncentracji liczby otwartych pozycji na rynku kontraktów terminowych. Ponadto zmiany zaangażowania kapitału zagranicznego są widoczne w pozycjach bilansu płatniczego.
 • Zakhaev niepotwierdzony: Czy spółki skarbu państwa to dobry pomysł na długoterminową inwestycję?
  Marcin Brendota: Jest to niezły pomysł do rozważenia, jednak podobnie jak inne spółki, będą one podlegać fluktuacjom rynkowym. Ponadto stanowią one źródło finansowania dla przychodów z prywatyzacji, jednakże jak dowodzi bieżący rok, potrafią to wynagrodzić sowitą dywidendą.
 • MZK: Jakie według Was branże, spółki mają szansę przejść w miarę suchą stopą przez obecny kryzys?
  Marcin Brendota: Taką szansę mają spółki defensywne: energetyka, telekomunikacja i mimo wszystko sektor finansowy (nie będący defensywnym).
 • Gość niepotwierdzony: Jakim udziałem na rynku zadowolicie się Państwo, po emisji. Czy udział klientów instytucjonalnych i korporacyjnych będzie się równie dynamicznie powiększał, czy może nie chcecie tutaj wchodzić w drogę HSBC?
  Marcin Brendota: Jest to pytanie raczej do zarządu naszego banku, mam też nadzieję, że lektura prospektu dostarczy tego rodzaju informacji.
 • Ja-Klaudiusz niepotwierdzony: W Pana ocenie, czy złotówka jest dzisiaj niedoszacowaną walutą? Czy Alior patrzy z nadzieją na wejście Polski do strefy monetarnej euro?
  Marcin Brendota: Ta perspektywa jest na razie dość odległa, natomiast dotychczasowe pozostawanie poza strefą euro z płynnym kursem walutowym uchroniło Polskę przed pogłębieniem kryzysu.
 • Gość niepotwierdzony: Przy jakiej cenie rekomendowałby Pan zakup akcji ZEPAK ?
  Marcin Brendota: Obecność podmiotu stabilizującego notowania, przynajmniej w najbliższych miesiącach, chroni kurs przed większym spadkiem. Stąd bieżąca wycena może już wydawać się atrakcyjna, ale w horyzoncie krótkoterminowym.
 • Gość niepotwierdzony: Jkie akcje poleciłby Pan początkującemu inwestorowi ? Czy to jest dobry okres aby rozpocząc inwestowanie ?
  Marcin Brendota: Przede wszystkim akcje dużych i płynnych spółek, z zaleceniem stosowania zleceń stop-loss. W miarę możliwości polecam też dywersyfikację portfela pomiędzy kilka aktywów.
 • Gość niepotwierdzony: Jaki rodzaj analizy Pan preferuje fundamentalna czy techniczną ?
  Marcin Brendota: Częściej kieruję się wskazaniami analizy technicznej, ale dla wybranych typów oceniam również wartość fundamentalną.
 • teresa: Czym Państwa biuro chce przekonać do siebie klientów. Co macie unikalnego w stosunku do konkurencji?
  Marcin Brendota: Prowadzimy rachunki maklerskie bez opłat. Są one zintegrowane z rachunkiem bieżącym. Jeżeli Klient posiada już u nas ROR, może otworzyć rachunek inwestycyjny na odległość. Dla aktywnych inwestorów mamy plany taryfowe z obniżonymi prowizjami za duże wolumeny. Z pełną ofertą można zapoznać się w serwisie informacyjnym Biura Maklerskiego.
 • Gość niepotwierdzony: Czy na początek lepszą inwestycja są waluty czy akcje ?
  Marcin Brendota: Jeżeli przez waluty rozumieją Państwo platformy forex, czyli inwestycje z wbudowaną dźwignią finansową, to na początek uważamy je za zbyt ryzykowne. Akcje są tutaj znacznie lepsza alternatywą. Zalecam jednak wybieranie płynnych akcji, najlepiej z grona spółek WIG20, przynajmniej na początek.
 • Gość niepotwierdzony: W prysżłym roku wszyscy analitycy prognozują w Polsce spowolnienie. Jaki okres czasu to może potrwać i jaki mieć wpływa na rynek akcji ?
  Marcin Brendota: Szacujemy, że powrót na ścieżkę ożywienia powinien nastąpić w II półroczu. Efekt wcześniejszego spowolnienia pojawi się natomiast wcześniej w wynikach finansowych spółek, w związku z czym należy się liczyć z możliwością obniżenia ich rynkowej wyceny.
 • sasky: Czy BM Aliora oferuje dostęp do notowań w czasie bieżącym? Jeśli tak, to ile kosztuje miesięczny abonament i jak to wygląda od strony technicznej?
  Marcin Brendota: Pełna oferta dostepna jest na stronie Biura. Notowania w czasie rzeczywistym z jedną ofertą są bezpłatne. Szczegóły odnajdą Państwo na naszej stronie internetowej.
 • Gość niepotwierdzony: Czy bierze Pan pod uwagę w trakcie oceny spółek rekomendacje konkurencyjnych biur maklerskich ?
  Marcin Brendota: Biorę pod uwagę różne opracowania, jednak mniej istotna jest dla mnie wycena z rekomendacji i jej kierunek, natomiast z dużą uwagą czytam uzasadnienie i ewentualne niuanse, na które sporządzający rekomendację zwrócił uwagę.
 • Marcin Brendota: Serdecznie dziękuję za udział w czacie i za wszystkie pytania. Sytuację rynkową śledzimy na bieżąco, zapraszamy do korzystania z naszych usług i serwisu informacyjnego dla Klientów. Jesteśmy do Państwa dyspozycji na stronie www.aliorbank.pl
 • moderator: Ja również dziękuję Użytkownikom StockWatch.pl, dziękujemy ekspertowi z BM Alior Banku. Zapraszam do śledzenia kolejnych czatów.
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy