pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 25.03.2014, godziny 13:00
Mariusz Ciepły prezes zarządu LiveChat Software SA Mariusz Ciepły prezes zarządu LiveChat Software SA
LIVECHAT

We wtorek 25 marca zapraszamy na czat z Mariuszem Ciepłym, prezesem zarządu LiveChat Software SA.

Pierwotna oferta publiczna LiveChat Software, wyniki finansowe spółki oraz jej strategia rozwoju to główne tematy, którym będzie poświęcone spotkanie. LiveChat Software to jeden z liderów globalnego, bardzo szybko rosnącego, rynku oprogramowania live chat dla biznesu. Jego udział w światowym rynku szacuje się na 7 proc. co daje mu trzecią pozycję. Spółka oferuje swoje usługi w modelu Software as a Service (SaaS). Dzięki temu może działać na rynku globalnym (blisko połowę przychodów generuje w USA) oraz osiągać bardzo wysokie marże (rentowność EBITDA na poziomie ponad 70 proc.). Spółka prognozuje, że w 2013 roku obrotowym, który zakończy się 31 marca, jej zysk netto wzrośnie o ponad 70 proc. do 9,8 mln zł a w kolejnym roku o ponad 50 proc. do 14,9 mln zł. Polityka dywidendowa zakłada przeznaczanie całego zysku dla Akcjonariuszy.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie z Mariuszem Ciepłym, prezesem zarządu LiveChat Software SA, która właśnie przeprowadza publiczną emisję akcji. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać równo o 13:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Mariusz Ciepły: Witam serdecznie. Oczywiście zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.livechatsoftware.pl - można na niej zadać nam pytania dotyczące spółki i IPO bezpośrednio. Oczywiście, w miarę możliwości postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie tutaj padną.
 • Makler niepotwierdzony: Gdzie można się zapisać na akcje LiveChata?
  Mariusz Ciepły: W skład konsorcjum wchodzi 12 domów maklerskich. Ich listę oraz listę placówek można znaleźć m.in. na naszej stronie internetowej http://www.livechatsoftware.pl/akcje/pierwsza-oferta-publiczna/lista-pok/
  Oczywiście zapisy można składać też drogą elektroniczną w tych domach maklerskich.
 • MZK: Witam, jak wygląda struktura akcjonariatu spółki?
  Mariusz Ciepły: Dokładne informacje na temat akcjonariatu - zarówno przed, jak i po IPO - można znaleźć na naszej stronie internetowej http://www.livechatsoftware.pl/akcje/akcjonariat/
  W uproszczeniu akcjonariat dzieli się na dwa porozumienia, w tym ponad 50 proc. akcji należy do porozumienia, w skład którego wchodzą założyciele i menedżerowie spółki.
 • InwestorIPO niepotwierdzony: Kiedy planowany jest debiut?
  Mariusz Ciepły: Zgodnie z przedstawionym harmonogramem liczymy na debiut około 10 kwietnia.
 • InwestorIPO niepotwierdzony: Czy istnieje takie ryzyko, ze kluczowi pracownicy stworzą sobie LiveChat 2 i odejdą z firmy?
  Mariusz Ciepły: Nie ma takiego ryzyka. Kluczowe dla spółki osoby są również akcjonariuszami LiveChat Software. To również wpływa na ich motywację w budowie wartości spółki.
 • Makler niepotwierdzony: Jak wygląda struktura oferty, ile akcji idzie dla małych inwestorów?
  Mariusz Ciepły: Ostateczna struktura oferty zostanie podana po zakończeniu zapisów. Transza dla inwestorów indywidualnych jest elastyczna i uzależniona od popytu tej grupy inwestorów. Natomiast, zgodnie z planem, może trafić do nich do 15 proc. oferowanych akcji.
 • MZK: W jakim tempie chcecie rosnąć w kolejnych latach pod wzgledem przychodów i zysków?
  Mariusz Ciepły: Chcemy rosnąć bardzo dynamicznie, przy zachowaniu bardzo wysokiego poziomu marż. Zachowamy marżę EBITDA na poziomie 70 proc. Interesuje nas pozycja numer jeden na rynku dostawców oprogramowania live chat w modelu SaaS. Opublikowaliśmy też prognozę, która zakłada, że w roku obrotowym trwającym od kwietnia 2013 do marca 2014 osiągniemy zysk netto na poziomie 9,8 mln zł wobec 5,7 mln zł w poprzednim okresie sprawozdawczym. W kolejnym roku obrotowym (kwiecień 2014 – marzec 2015) zysk netto ma wynieść 14,9 mln zł. Szczegóły można oczywiście znaleźć w prezentacji i prospekcie.
 • Mięsny jeż niepotwierdzony: Czy liczba klientów będzie nadal rosła w tym tempie co dotychczas?
  Mariusz Ciepły: Co miesiąc pozyskujemy około dwustu klientów. Chcemy rozwijać się co najmniej w takim tempie.
 • Gość niepotwierdzony: Panie prezesie chyba zdaje sobie Pan sprawę co głównie interesuje ludzi. Skąd taka kosmiczna wycena? Na jakiej podstawie?
  Mariusz Ciepły: LiveChat Software to pierwsza tego typu spółka na warszawskiej giełdzie i oczekujemy wyceny na poziomie innych spółek SaaS notowanych na innych giełdach. Działamy w modelu globalnym, mamy bardzo zdywersyfikowaną grupę klientów z krajów na całym świecie. Wycena powinna to uwzględniać.
 • Gość niepotwierdzony: Jak zmieniło się podejście inwestorów do Livechat po przejęciu WhatsApp przez Facebook?
  Mariusz Ciepły: Nie ma związku między tymi transakcjami, ale pokazuje ona, że komunikacja instant messaging jest wciąż bardzo popularna i jej rola nadal rośnie.
 • Marek B niepotwierdzony: Otrzymywaliscie jakieś oferty zakupu akcji od funduszy?
  Mariusz Ciepły: Tak. Systematycznie przychodzą do nas inwestorzy, szczególnie z branży venture capital, często zza Oceanu zainteresowani naszą spółką. Nie prowadzimy jednak z nimi żadnych rozmów w tym momencie.
 • Gość niepotwierdzony: Na ile wycenia się spółka i jak to się ma do prognoz zysku?
  Mariusz Ciepły: Trigon Dom Maklerski w raporcie analitycznym wycenił spółkę na 600-700 mln zł. Zastosował do wyceny dwie metody: DCF i porównawczą. Prognoza zysku netto zakłada osiągnięcie w roku 2013/2014 wyniku na poziomie 9,8 mln zł. W kolejnym roku będzie to 14,8 mln zł zysku netto.
 • SW-fan niepotwierdzony: Wycena wyceną, można mieć różne zdanie. WhatsApp miało jeszcze wyższą wycenę. Ale moje pytanie jest inne - czym różni się LiveChat od Skype, Gadu Gadu, IM, GoToMeeting czy dowolnego innego spośród dziesiątków tego typu komunikatorów, które do tego są w większości darmowe?
  Mariusz Ciepły: Wymienione aplikacje służą do bezpośredniej komunikacji pomiędzy pojedynczymi użytkownikami. To produkty konsumenckie. LiveChat to produkt typowo biznesowy, któremu bliżej do wirtualnego Call Center, w którym nośnikiem informacji jest tekst. Nasza aplikacja służy do podniesienia konwersji sprzedaży e-commerce oraz wsparcia i utrzymania klienta po sprzedaży.
 • Seba73 niepotwierdzony: Czy spółka ma zarejestrowany znak towarowy ?
  Mariusz Ciepły: Tak, oczywiście, zarówno w Stanach Zjednoczonych w USPTO oraz w Polsce.
 • MZK: Jaki lock-up mają główni akcjonariusze?
  Mariusz Ciepły: Wszyscy akcjonariusze sprzedający akcje mają 12-miesięczny lock-up. Dodatkowo porozumienie założycieli i głównych pracowników spółki zawarło dodatkowe porozumienie o niesprzedawaniu akcji przez 36 miesięcy.
 • ITKibic niepotwierdzony: Dlaczego Naspers zdecydował się Was sprzedać. Czy uważał, że jesteście zbyt niszowi?
  Mariusz Ciepły: Inicjatywa wykupienia firmy od Naspers wyszła od grupy założycieli i głównych pracowników firmy.
 • Pwg niepotwierdzony: Jak Pan ocenia prognozę spółki - czy jest konserwatywna czy optymistyczna?
  Mariusz Ciepły: Jestem pewien, że prognoza będzie zrealizowana. Jeśli odchylenie będzie wyższe niż 10 proc. to oczywiście o tym poinformujemy.
 • kusnier: Jak rośnie wasz udział w rynku vs konkurencja - obecne udziały są znane - rośniecie razem z rynkiem, czy szybciej od niego ?
  Mariusz Ciepły: W segmencie aplikacji dla małych i średnich firm, w którym działamy, systematycznie powiększamy udział w rynku. W tym segmencie w zeszłym roku wyprzedziliśmy dwóch dużych konkurentów.
 • Marek B niepotwierdzony: Dlaczego odeszliscie z GaduGadu?
  Mariusz Ciepły: Spółka LiveChat Software przez pewien czas była w grupie Gadu-Gadu, ale byliśmy niezależnym zespołem, nigdy nie byliśmy pracownikami Gadu-Gadu.
 • moderator: Za 15 minut kończymy spotkanie, Gość odpowie na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce.
 • Marek B niepotwierdzony: Jak oceniacie ryzyko przejścia LivePerson w model SaaS
  Mariusz Ciepły: Zgodnie z ostatnimi danymi które znamy, LivePerson ma 8,5 tys. klientów. Za kilka miesięcy prześcigniemy ich pod względem liczby klientów. Jeżeli mieliby by startować w modelu SaaS, to tą gałąź budowaliby od zera.
 • Gość25 niepotwierdzony: Na co spółka przeznaczy pieniądze z emisji?
  Mariusz Ciepły: Nie ma emisji nowych akcji. Spółka finansuje rozwój z bieżących wpływów, a debiut giełdowy wprowadza istniejące akcje na giełdę. Co więcej, polityka dywidendowa zakłada wypłatę całości zysku na dywidendę.
 • Marek B niepotwierdzony: Dlaczego decydujecie się na wejście na giełdę?
  Mariusz Ciepły: Celem jest budowa track-recordu jako spółki publicznej, przygotowanie do przejścia na giełdę w USA i rynkowa wycena spółki.
 • kapiszon niepotwierdzony: LiveChat deklaruje, że będzie przeznaczać cały zysk na dywidendę. Czy taka będzie rekomendacja zarządu w sprawie podziału zysku za 2013/14 rok?
  Mariusz Ciepły: Rekomendacja będzie zgodna z polityką dywidendową.
 • Gość niepotwierdzony: Jak model biznesowy usprawiedliwia tak wysoką wycenę?
  Mariusz Ciepły: Spółka bardzo dynamicznie się rozwija, działa na bardzo dynamicznym rynku, wśród klientów ma firmy z bardzo różnych branż. Model SaaS daje nam możliwość uzyskiwania rentowności nieosiągalnych dla innych modeli biznesowych.
 • Lalka niepotwierdzony: Czy sytuacja na Ukrainie i nakładane sankcje na obywateli Rosji, w jakiś sposób wpływa na Waszą działalność?
  Mariusz Ciepły: Nie ma to absolutnie żadnego wpływu na nasz biznes. Jesteśmy całkowicie odporni na sytuację i konflikty geopolityczne, bo mamy klientów w 89 krajach rozsianych na wszystkich kontynentach.
 • zimny drań niepotwierdzony: Jaką gwarancje mają inwestorzy, że skoro główni menedżerowie zarobią teraz, to nadal będą zmotywowani do budowy wartości Spółki?
  Mariusz Ciepły: Wszyscy akcjonariusze sprzedają akcje solidarnie, by zapewnić wymagany free float. Nie jesteśmy zainteresowani sprzedażą większego pakietu akcji, bo wierzymy w bardzo wysoki potencjał wzrostu wartości tej spółki.
 • Megg niepotwierdzony: Jak Pan ocenia, kiedy LiveChat może wejść na giełdę amerykańską. To byłby raczej dual listing, czy przeniesienie notowań?
  Mariusz Ciepły: Oczywiście bierzemy to pod uwagę, bo USA to nasz główny obszar działalności. Dual listing jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, natomiast dziś za wcześnie na konkretne deklaracje w tej sprawie.
 • Mariusz Ciepły: Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom. Ponownie zapraszamy do odwiedzania naszej strony i zadawania pytań bezpośrednio. Postaramy się tez odpowiedzieć na pytania, na które nie zdążyliśmy udzielić odpowiedzi w trakcie tego spotkania.
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za tak liczny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.
Spółka Cena emisyjna Wart. oferty Koniec zapisów
People Can Fly 46,00 zł 189,75 mln zł 2020-12-03
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,53% +25 106,02 zł 45 106,02 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy