pixelg
Czat: Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA - start 6 listopada o godz. 13:00

Czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem zarządu Kruk SA - start 6 listopada o godz. 13:00

Dyskusja odbyła się dnia: 06.11.2020, godziny 13:00
Piotr Krupa, prezes zarządu Grupy Kruk: Mamy dobrą sytuację płynnościową i jesteśmy gotowi na większe inwestycje Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK SA
W piątek 6 listopada br. o godz. 13:00 rozpocznie się czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem KRUK SA. Tematem rozmowy będzie omówienie wyników po 3 kwartale 2020 r. i bieżąca działalność Grupy KRUK.

KRUK jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, z małej kilkunastoosobowej firmy, stał się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami.

Głównym obszarem działalności Grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych), wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Piotrem Krupą. Prezes Grupy KRUK omówi najnowsze wyniki kwartalne oraz odpowie na pytania dot. bieżącej działalności spółki.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 13:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • Piotr Krupa: Dzień dobry, witam wszystkich Państwa na naszym kolejnym spotkaniu. Wczoraj opublikowaliśmy wyniki Grupy KRUK za 3 kwartał i myślę, że to będzie tematem przewodnim naszego czatu. Cieszę się, zainteresowanie wśród Państwa spółką KRUK jest duże, widzę, że liczba uczestników rośnie ze spotkania na spotkanie. Mam nadzieję, że i tym razem uda mi się odpowiedzieć na większość Państwa pytań. Zaczynajmy.
 • mc1980: Witam, jak wygląda podaż portfeli na rynkach na których operujecie w miesiącach październik - listopad? Biorąc pod uwagę, że duzi gracze europejscy (Intrum, Hoist) deklarują gotowość i chęć zakupu portfeli na tych rynkach, gdzie (geograficznie, operacyjnie, etc.) widzicie Państwo swoją przewagę?
  Piotr Krupa: Jesteśmy zdecydowanie gotowi na wzmożoną aktywność inwestycyjną, szczególnie w sytuacji, gdy niepewność pandemiczna będzie maleć, a ilość nieregularnych wierzytelności w bankach rosnąć. Mamy bardzo dobrą sytuację płynnościową i myślę, że to daje nam duże możliwości inwestycyjne. Już teraz obserwujemy wzrost podaży. W Polsce obserwujemy również większą aktywność konkurencji na rynku. Patrząc na mocny bilans Kruka w obecnej sytuacji nie musimy i nie chcemy na siebie brać ryzyk, bez wpływu na ceny aktywów.
 • Andrew : D.dobry Czy kolejna fala pandemi i lookdown sprzyja spółce? Zamknięte sklepy,resteuracje itp a tu zaciągnięte kredyty. Pozdrawiam
  Piotr Krupa: Naszym klientom umożliwiamy kontakt telefoniczny, bezpośredni z zachowaniem środków bezpieczeństwa, jak również zawarcie ugody i spłaty on-line. Umożliwiamy spłatę zobowiązań poprzez rozłożenie zadłużenia na dogodne raty. Jeśli chodzi o podaż wierzytelności to w dłuższej perspektywie obecna sytuacja wpłynie na większą podaż NPL bankowych na rynku.
 • gość: Czy skup akcji będzie już teraz stałym sposobem dzielenia się zyskami z akcjonariuszami czy wrócicie Państwo do dywidendy, która była znacznie "łatwiejsza w obsłudze"?
  Piotr Krupa: Pierwszy raz zdecydowaliśmy się na taką formę podziału zysku. Po zakończeniu procesu będziemy dysponowali większą wiedzą, a także informacją zwrotną z rynku. Co do zasady, spodziewałbym się, że spółka będzie dzielić się zyskiem w formie dywidendy.
 • Gość: Czy jeśli w ramach skupu nie uda się skupić zakładanej liczby akcji to czy pozostałą do podziału między akcjonariuszy kwotę rozważacie Państwo podzielić w ramach zwykłej dywidendy??
  Piotr Krupa: Cała kwota przeznaczona na skup zostanie wykorzystana na skup akcji. Scenariusz, w którym kwota nie zostanie wykorzystana w pełni jest bardzo mało prawdopodobny, zwłaszcza przy tak wysokiej premii względem ceny rynkowej.
 • SW-fan: Witam serdecznie! Nieustannie dziękuję za kontakt z drobnymi inwestorami. Rzadkością jest spółka, która nie zapomina o ludziach, od których wzięła pieniądze. My też nie zapominamy i jesteśmy ze spółką czy rośnie czy spada. Niestety, mimo ostatniego ładnego odbicia, kurs jest cały czas w trendzie spadkowym. Czy Pan może to skomentować i co Pan robi żeby spółka rosła, nie chodzi mi tutaj o pompowanie kursu tylko rozbudowę i wzmacnianie fundamentów.
  Piotr Krupa: Należę do tej grupy przedsiębiorców, którzy uważają, że gotówka rządzi w biznesie. Skupiamy się na odzyskach i efektywnych procesach, jak również na dyscyplinie kosztowej. Wzmocniliśmy zarząd o nowego członka odpowiedzialnego za wyceny i obszar IT - przewidujemy, że w najbliższym czasie zwiększy się nasza aktywność w wycenach portfeli. Nasze wskaźniki zadłużenia są jedne z najniższych, jeśli nie najniższe w branży - jesteśmy gotowi na zwiększoną falę NPLi.
 • af trader: Mamy za sobą trzy kwartały nietypowej sytuacji globalnej, i na tym nie koniec. Ale może już widać jakieś nowe istotne trendy, którymi może się Pan podzielić, w kontekście modelu biznesowego Kruka? Ludzie zarabiają tyle samo albo mniej, ale czy wydają mniej? pożyczają mniej, oddają więcej? czy jak to jest naprawdę.
  Piotr Krupa: Mamy wysoką zwieralność ugód i widzimy również wzrost liczby klientów spłacających swoje zadłużenie liczone w tysiącach.
 • Gość: Dzień dobry Panie Prezesie, czy mógłby Pan przybliżyć nieco jak lockdown wpłynął na spłaty w poszczególnych krajach w których działacie?
  Piotr Krupa: W początkowym okresie pandemii (kwiecień-maj) widzieliśmy spadki i większe odchylenia od zakładanych jeszcze przed pandemią celów operacyjnych. Później spłaty rosły i tak zbliżaliśmy się do celów operacyjnych, a we wrześniu na portfelach detalicznych osiągnęliśmy nawet zakładane wartości jeszcze przed covidem. W Polsce i w Czechach odchylenia były niższe, poniżej średnich wyników grupy, a we Włoszech i Hiszpanii negatywne odchylenia były większe.
 • rambler: Spodziewam się bankructwa linii lotniczych, zresztą już przewoźnicy czy to jest LOT czy BA czy inni po prostu skandalicznie opóźniają ludziom refundacje odwołanych lotów. Czy tutaj jest jakieś pole dla biznesu Kruka?
  Piotr Krupa: Cały czas głównie koncentrujemy się na sektorze finansowym, ze względu na liczbę spraw i doświadczenie. To jest nasz core'owy kierunek, przy którym planujemy pozostać.
 • gość: Jak wyglądały spłaty w III kw. w relacji do zakładanego na początku roku budżetu?
  Piotr Krupa: Spłaty w III kwartale były wyższe od spłat z II kwartału i wyniosły 452 mln zł osiągając 90 proc. realizacji celu operacyjnego ustalonego na ten rok jeszcze w 2019 roku. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę trudny rok. Negatywny wpływ na wynik miały portfele zabezpieczone korporacyjne, natomiast corowe portfele detaliczne niezabezpieczone pracowały zgodnie z naszymi oczekiwaniami, szczególnie we wrześniu.
 • księgowy: Z czego wynika tak dobra (chyba druga najlepsza w historii) EBITDA gotówkowa?
  Piotr Krupa: 915 mln zł EBITDA gotówkowej po trzech kwartałach to rekord w historii Kruka. Wynika z mocnych spłat i niższych kosztów. Spłaty wyniosły 1.346 mln zł i były wyższe o 3 proc. rok do roku, a w samym III kwartale spłaty wyniosły 452 mln zł i były wyższe o 4 proc. r/r. Grupa Kruk zrealizowała oszczędności kosztowe, które w III kwartale wyniosły 31 mln zł w porównaniu do budżetu oraz 23 mln zł w porównaniu do I kwartału 2020. To były dwa główne czynniki.
 • księgowy: Z czego wynika zmiana zakładanych wypłat ze spółek zależnych? Wcześniej planowaliście, że gotówka w jednostce dominującej powstanie z operacji, czy macie większe potrzeby i planujecie jakieś ruchy rozwojowe?
  Piotr Krupa: W Grupie Kruk nabywamy portfele na podmioty inwestycjne, takie jak fundusz sekurytyzacjny w Polsce, które są spółkami zależnymi Kruka. Po analizie różnych scenariuszy, najbardziej korzystnym rozwiązaniem w perspektywie długoterminowej z punktu widzenia Grupy jest wypłacenie części dochodów ze spółek inwestycyjnych m.in. na spłatę części obligacji wyemitowanych przez Kruka. Wynik III kwartału został obciążony rezerwą na podatek dochodowy, ale w dłuższym terminie będzie to bardziej opłacalne.
 • Akcjonariusz: Czy w związku z coraz mocniejszymi obostrzeniami sanitarnymi w kraju coś zmienia się w działalności operacyjnej Kruka?
  Piotr Krupa: Praktycznie od początku pandemii większość naszych pracowników - ok 95 proc. pracuje zdalnie. Pracownicy w biurach i pracujący w terenie stosują się do wszelkich wymogów sanitarnych - bezpieczeństwo pracowników i klientów jest dla mnie priorytetem. Nasze procesy operacyjne działają sprawnie, nie obserwujemy spadku ich efektywności. Przez te kilka miesięcy rozwinęliśmy nasze narzędzia online, które mają coraz większe znaczenie w kanałach komunikacji z klientami.
 • Gość: Czy we wrzesień istotnie się odchylił w spłatach od lipca czy sierpnia?
  Piotr Krupa: We wrześniu spłaty były lepsze niż w lipcu i sierpniu. Obecnie obserwujemy utrzymanie tego trendu.
 • Kamil_K: Dzień dobry Panie Prezesie, gratuluję osiągnięcia bardzo dobrych wyników pomimo niesprzyjających warunków - rekordowa cash EBITDA robi wrażenie! Czy według Pana COVID i jego wpływ na życie społeczno-gospodarcze to bardziej ryzyko czy katalizator wzrostu dla Państwa spółki w okresie obowiązywania obecnej strategii? Czy oddala on Państwa na osiągnięcie pierwotnie założonego zysku 700mln zł w 2024r, czy wręcz przeciwnie - pojawił się on w idealnym momencie aby zwiększyć rynek wierzytelności, co przełoży się na większe inwestycje, wyższe spłaty i w konsekwencji wyższy zysk netto?
  Piotr Krupa: Spodziewamy się, że kolejne lata przyniosą inwestycje o wyższej stopie zwrotu. Mamy dobrą sytuację płynnościową i jesteśmy gotowi do nabywania portfeli przy akceptowalnym ryzyku. Chcemy być spółką rosnącą, a przyszłe inwestycje powinny pomóc nam w zyskaniu takiej pozycji.
 • Gość: Jakie czynniki, będące pokłosiem pandemii, okazały się najgorsze dla działalności Kruka?? czy na wszystkich rynkach są to te same czynniki?
  Piotr Krupa: Pandemia w każdym z krajów, w których działamy zarówno przebiega inaczej, jak i są różne reakcje ze strony państwa. Niektóre z wprowadzanych rozwiązań prawnych zw. ze zwalczaniem skutków COVID-19 utrudniało nam prowadzenie biznesu. Najdotkliwsze były obostrzenia w Rumunii, gdzie przez kilka miesięcy nie mogliśmy prowadzić egzekucji z rent i emerytur. W Hiszpanii natomiast wprowadzono do końca marca 2021 r. zakaz wnioskowania przez wierzycieli o ogłaszanie upadłości przedsiębiorców.
 • investor: Jak oceniacie Państwo atrakcyjność polskiego rynku w Q3 oraz w Q4 (wg wiedzy na dziś) ? Czy powinniśmy spodziewać się większych inwestycji w Q4 ? Czy inwestorzy podejmują racjonalne decyzje inwestycyjne czy bardziej przypomina to czasy gdy GetBack był na rynku ?
  Piotr Krupa: Zachowanie konkurencji w naszej opinii było racjonalne i nie możemy tu mówić o działaniu zbliżonym do GetBacka. Jednak w naszej ocenie nie odzwierciedlały ryzyka związanego z pandemią. Mamy do czynienia z racjonalną konkurencją, która ma po prostu większy apetyt na ryzyko. Widząc kierunek rozwoju pandemii uważam, że nasze podejście to dobra decyzja – ciężko dziś oszacować ryzyko i w mojej opinii musi znaleźć to odzwierciedlenie w proponowanej cenie za portfele.
 • akcjonariusz: Witam, jak kształtuje się średnia rata zadłużonego (ile wynosi) i jak wypada na tle poprzednich kwartałów?
  Piotr Krupa: Nie podajemy średniej wielkości raty. Mogę powiedzieć jedynie, że rata nieznacznie zmalała, ale urosła liczba osób płacących.
 • Piotr Krupa: W razie pytań zapraszam do kontaktu z zespołem relacji inwestorskich (ir@kruksa.pl). Zapraszam również do zapisania się na newsletter relacji inwestorskich dostępny na stronie https://pl.kruk.eu/relacje-inwestorskie. Dzięki temu będą Państwo otrzymywali informacje dotyczące spółki z pierwszej ręki.
 • akcjonariusz: Do kiedy mogę zapisać się na buyback? I jak zmaksymalizować swój zysk w tym sposobie dzielenia się z akcjonariuszami?
  Piotr Krupa: Ostatni dzień zapisów to 13 listopada 2020 r. Zachęcamy do odpowiedzi na ofertę. Jednocześnie podkreślamy, że to akcjonariusz powinien zdecydować, czy i jaką liczbę akcji zgłosić do skupu.
 • Zainteresowany: Czy nie uważacie, że kryzys jaki nam sie szykuje jest dobrą okazją do przejęć podmiotów, albo ich portfeli jak to miało miejsce w przypadku PRESCO? Analizujecie sytuację? Rozmawiacie z kimś?
  Piotr Krupa: Jesteśmy gotowi na przejęcie. W historii zrealizowaliśmy już kilka. Przede wszystkim interesują nas aktywa - chcemy inwestować w portfele wierzytelności.
 • player_one: Witam, to prawda, że wszyscy członkowie zarządu mają na swoim koncie maraton? Ilu jest Ironmanów? Jakie inne sporty uprawiają członkowie zarządu? Są wśród nich jakieś niebezpieczne?
  Piotr Krupa: Prawdą jest, że zarząd jako grupa osób, ukończył łącznie kilkadziesiąt maratonów i 8 Ironmanów. Zgodnie ze stanem mojej wiedzy, nikt z członków zarządu nie uprawia niebezpiecznych sportów.
 • księgowy: Z danych finansowych wynika, że macie bardzo duże odchylenie in plus od zakładanych poziomów spłat i to drugi kwartał z rzędu, więc odpisy na portfelach w pierwszym kwartale okazały się nazbyt okazałe. Dlaczego zwlekacie z ich odwróceniem? Druga fala?
  Piotr Krupa: Akcjonariusze, którzy długo śledzą spółkę wiedzą, że Kruk ma konserwatywne podejście w kwestii planowania i prognozowania. Mimo pozytywnych odchyleń w części detalicznej, obecnie uważamy, że jest za wcześnie, by spółka wykazała pozytywne aktualizacje portfeli.
 • Kamil_K: Panie Prezesie, czy 70 mln zł na pozycji inne przychody z pakietów nabytych są pokłosiem aktualizacji wyceny, których dokonaliście w 1H2020? Czy spłaty są lepsze aniżeli zakładaliście Państwo w momencie robienia aktualizacji, które doprowadziły do odpisów w 1h2020 na 200mln zł?
  Piotr Krupa: Spłaty okazały się lepsze niż zakładaliśmy. W kwietniu jeszcze tego nie wiedzieliśmy i woleliśmy przyjąć bardziej konserwatywne założenia.
 • Gość: Jak Pana zdaniem będzie wyglądał rynek wierzytelności w przyszłym roku, czy wobec problemów ekonomicznych jakie mamy na horyzoncie w wielu krajach, będziemy mieli wysyp portfeli?
  Piotr Krupa: Spodziewamy się, że w kolejnym roku i kwartałach będzie wzrost podaży portfeli. Jesteśmy gotowi na większe inwestycje.
 • Piotr Krupa: Dziękuję bardzo za tak liczny udział. Jeśli nie odpowiedziałem na Państwa pytanie, zachęcam do kontaktu z zespołem IR - ir@kruksa.pl. Życzę Państwu zdrowia! Do usłyszenia
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +159,06% +31 812,36 zł 51 812,36 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy