pixelg
Czat: Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA - start 2 czerwca o godz. 11:00
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem zarządu Kruk SA - start 2 czerwca o godz. 11:00

Dyskusja odbyła się dnia: 02.06.2020, godziny 11:00
Piotr Krupa: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK SA
KRUK
We wtorek 2 czerwca br. o godz. 11:00 rozpocznie się czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem KRUK SA. Tematem rozmowy będzie omówienie wyników po pierwszym kwartale 2020.

KRUK jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, z małej kilkunastoosobowej firmy, stał się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami.

Głównym obszarem działalności Grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych), wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych.

W 2007 roku Grupa rozpoczęła działalność na rynku rumuńskim, a w 2011 na rynku czeskim oraz słowackim. W 2015 roku KRUK założył spółki we Włoszech oraz Hiszpanii. KRUKowi udało się nabyć pierwszy portfel na rynku włoskim jeszcze w 2015 roku, a na hiszpańskim na początku 2016 roku. W 2019 roku KRUK przejął działającą na rynku pożyczek konsumenckich firmę Wonga.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Piotrem Krupą, prezesem Kruka. Tematem rozmowy będą najnowsze wyniki finansowe oraz plany rozwoju grupy.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 11:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • Piotr Krupa: Dzień dobry, witam Państwa ponownie na czacie inwestorskim.
 • vanguard9: Dzień dobry. Zawsze czaty z Panem były konkretne i szczere, mam nadzieję że tak będzie nadal. Mam pytanie, jak wygląda i będzie wyglądać operacyjnie działalność Spółki, tak w praktyce, czy da się windykować bez spotkań, na odległość, i jeszcze tym zarządzać będąc rozproszonym po różnych krajach?
  Piotr Krupa: Okres pandemii pokazał, że da się pracować zdalnie i aż 95 proc. procesów da się w ten sposób realizować. Nie ma przeszkód, aby odbierać i wykonywać telefony, podpisywać ugody przy użyciu narzędzi on-line, kierować sprawy do sądów on-line. Nie możemy obsługiwać korespondencji w ten sposób, i to jest te 5 proc. procesów, które muszą być realizowane tradycyjnie. Zarząd spotykał się zdalnie codziennie, omawialiśmy wszystkie bieżące sprawy i nadal tak pracujemy. Z menadżerami generalnymi spotykaliśmy się co drugi dzień. Uważam, że szybko i efektywnie przestawiliśmy się na tę formę pracy.
 • af trader: Panie Prezesie, koronawirus spowodował zmniejszenie czy zwiększenie zadłużenia gospodarstw domowych? W końcu ludzie dużo mniej wydają, ale sporo też straciło pracę. Banki i inne firmy mają mniej czy więcej złych długów? Będzie większa czy mniejsza podaż portfeli?
  Piotr Krupa: Zdecydowanie obstawiamy, że podaż portfeli zwłaszcza w latach 2021 i 2022 znacząco wzrośnie. Jesteśmy dobrze przygotowani operacyjnie i szykujemy się kapitałowo do aktywnego udziału we wzrostowym trendzie na rynkach.
 • akcjonariusz: O ile spadł ERC w wyniku koronawirusa?
  Piotr Krupa: Nie podajemy informacji szczegółowych na temat rozkładu ERC na czynniki pierwsze, natomiast wpływ COVID-19 stanowił większość odpisu aktualizacyjnego (w 1Q2020 była to kwota 125 mln zł), co przekłada się na to, że wpływ COVID-19 oraz pozostałych czynników zawartych w aktualizacji na ERC jest większy od 125 mln zł (ERC to wartość nominalna, natomiast odpisy biorą pod uwagę przepływ pieniężny po dyskoncie).
 • rambler: Ja Panu wierzę, że są wyniki i gotówka, a odpisy to ostrożność i uczciwość biznesowa. Ale tu jest giełda i wycenia się przyszłość. Czy Kruk przypadkiem nie przechodzi z fazy szybkiego wzrostu do tak zwanej Cash Cow, po której stanie się spadającą gwiazdą? Bez obrazy, na cykle nikt nic nie poradzi, a dodatkowo mamy fundamentalne zmiany i nic nie jest takie jak wcześniej.
  Piotr Krupa: Ostatni kryzys 2007/2008 spowodował falę NPL-i, która przesunęła nas do przodu i przyczyniła się do naszego wzrostu. Możliwe jest, że tak będzie i tym razem. My zawsze współpracowaliśmy z osobami, które mają problemy finansowe, to ryzyko mitygujemy od ponad 20 lat.
 • Gość: Dzień dobry. Dlaczego sprzedał Pan pakiet akcji?
  Piotr Krupa: Jeśli spojrzycie Państwo na okres wiosenny co roku, zawsze sprzedaję małe pakiety akcji, bo muszę zapłacić podatki. Dodam jednak, że Kruk jest moim jedynym biznesem i całkowicie skupiam się na jego rozwoju.
 • GS: Kiedy uruchomione zostaną wizyty doradców terenowych?
  Piotr Krupa: Powracamy powoli, w sposób zorganizowany i ostrożny do pracy w biurach, a doradcy terenowi do kontaktów bezpośrednich z klientami. Nadal duża część pracy wykonywana jest zdalnie, bez uszczerbku dla istotnej efektywności procesów. Doradcy częściowo wznowili prace w terenie Polski pod koniec kwietnia, a teraz planowany jest ich powrót na innych rynkach. Absolutnym priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników.
 • gość: Dlaczego spółka pomimo dość wysokiej straty pokazała dość istotny podatek dochodowy?
  Piotr Krupa: W grupie mamy spółki inwestycyjne. Jeśli następuje przepływ środków pomiędzy spółkami, to często powstaje obowiązek podatkowy.
 • gość: Która seria obligacji posiada najniższy kowenant dług netto do EBITDA i jaka jest wartość emisji gdzie ten kowenant jest poniżej 3?
  Piotr Krupa: Kowenanty obligacji opierają się na wskaźniku długu netto do EBITDA gotówkowej oraz długu netto do kapitału własnego. Najniższy poziom wskaźnika dług netto do EBITDA gotówkowej w emisjach obligacji wynosi 4,0x. W wypadku wskaźnika długu netto do kapitału własnego, kowenanty ustalone są na wartość 3,0x, za wyjątkiem emisji które wykupimy w grudniu 2020 r. o wartości nominalnej 45 mln zł, gdzie ustalony poziom to 2,5x.
 • Gość: Czy w I kw. normalnie pracowali komornicy i co działo się z windykacją komorniczą w 2q?
  Piotr Krupa: Komornicy nie zaprzestali działalności, jednak widoczna była, w zależności od kraju, ograniczona działalność pracy sądów i pracy komorników.
 • Gość: Powiem szczerze, że źle wyglądają zmiany w zarządzie i nieco martwię się o posiadane obligacje. Czy może Pan coś więcej powiedzieć, żeby nie traktować tego zdarzenia jak ucieczkę szczurów z tonącego okrętu?
  Piotr Krupa: Nie ma najmniejszych powodów obaw o obligacje i ich wykup, spółka ma dobrą sytuację finansową. Natomiast same zmiany w zarządzie były podyktowane względami osobistymi.
 • WW: Dzień dobry, jak obecnie wygląda sytuacja we Włoszech i Hiszpanii w związku z korona wirusem, czy wpływ był znaczący? Jakie są perspektywy dla tych rynków?
  Piotr Krupa: W wypadku Włoch i Hiszpanii sytuacja pandemiczna była znacznie poważniejsza niż w Polsce. Na tych rynkach spodziewamy się zwiększonej podaży wierzytelności, zarówno na rynku pierwotnym (bankowym) jak i wtórnym.
 • Laik: Czy dobrze rozumiem, że ERC podawany przez spółkę odzwierciedla w pewnym sensie EBITDA gotówkową?
  Piotr Krupa: ERC przedstawia niezdyskontowaną wartość przewidywanych spłat w okresie 120 miesięcy. EBITDA to zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek, podatków oraz amortyzacji. EBITDA gotówkowa natomiast różni się tym, że zamiast przychodów z windykacji pakietów nabytych, w EBITDA gotówkowej przedstawia się spłaty z nabytych pakietów.
 • Zainteresowany: Na których rynkach spodziewacie się Państwo największego wpływu lockdownu związanego z pandemią?
  Piotr Krupa: Jak Państwo śledzicie sytuację pandemiczną, to w Hiszpanii obowiązują duże restrykcje, zarówno w przemieszczaniu się jak i zamrożeniu gospodarki. Dlatego uważamy, że to ten rynek najmocniej ucierpi.
 • Gość: Dzień Dobry Panie Prezesie. W tym roku przypadają terminy wykupu kilku serii obligacji. Czy w związku ze zmiana stóp procentowych i obecna wyceną obligacji na Catalyst, skłaniać się państwo Państwo będą do przeprowadzenie emisji refinanujacych, czy może będą Państwo poszukiwali finansowania z innych źródeł?
  Piotr Krupa: Od lat Kruk zadłuża się konserwatywnie, o co nie raz robiono nam zarzuty. Mamy dostosowany dług do cash flow, dlatego, aby wykupić te obligacje przypadające na ten rok, nie będziemy potrzebowali refinansowania np.: dodatkowej emisji na ten cel.
 • Gość: Czy może Pan jakoś jaśniej opisać co spółka zabezpiecza instrumentem CIRS i dlaczego to zabezpieczenie jest nieefektywne w rozumieniu rachunkowości zabezpieczeń?
  Piotr Krupa: Spółka poprzez kontrakty CIRS zabezpiecza się przed ryzykiem zmiany stopy procentowej oraz walutowym. Zabezpieczenie zawarte zostało na wypadek wzrostu stóp procentowych, te jednak uległy zmniejszeniu, co sprawiło, że koszty części długu są wyższe, niż byłyby, gdyby kontrakty nie zostały zawarte.
 • Gość: Jakich poziomów inwestycji możemy się spodziewać w tym roku z Waszej strony?
  Piotr Krupa: W I kwartale 2020 r. wydaliśmy 57 mln zł i celowo ograniczyliśmy się z dalszymi inwestycjami z uwagi na COVID-19. Spodziewamy się istotnego wzrostu podaży nie wcześniej niż w IV kwartale, ale również będziemy selektywni w zakupach.
 • zainteresowany: Kiedy zamierzacie zaoferować obligacje w ramach nowego programu?
  Piotr Krupa: Jesteśmy w trakcie prac nad kolejnym prospektem emisyjnym. Będziemy dostosowywać nasze działanie zarówno do podaży, jak i potrzeb finansowania.
 • Księgowy: Z noty dotyczącej udzielonych pożyczek wynika, że Kruk/Wonga sprzedały pożyczki podmiotom trzecim o wartości bilansowej 2 473 tys. zł. Z czego wynika ta sprzedaż?
  Piotr Krupa: Wonga sprzedaje wierzytelności w otwartym przetargu, stąd wynika wspomniana kwota z tytułu sprzedaży wierzytelności podmiotom zewnętrznym. Pomiędzy Wonga a Kruk nie ma umowy na wyłączność w procesie sprzedaży wierzytelności.
 • gość: Czy w kolejnym kwartale należy także spodziewać się negatywnej aktualizacji?
  Piotr Krupa: Negatywna aktualizacja uwzględnia wszystkie zaobserwowane czynniki, które mogliśmy oszacować na dzień publikacji raportu. Jednakże, nikt nie wie w 100 proc., w jakim kierunku rozwinie się pandemia. Jej wszystkie skutki nie są nam znane, a tym samym jaki będzie jej ostateczny wpływ na Kruka.
 • Gość: czy spodziewacie się Państwo większej podaży portfeli w związku z zapowiadanym pogorszeniem koniunktury? I jaki może to mieć wpływ na ich ceny?
  Piotr Krupa: Spodziewamy się w latach 2021-2023 istotnego wzrostu podaży, przy lepszych IRR.
 • Księgowy: Czy podawane w ERC kwoty to są czyste kwoty spłat, czy spłaty pomniejszone o oczekiwane wydatki? Czy 717 mln zł podawane w prezentacji (slajd 24) to wpłaty od osób zadłużonych pomniejszone o spłaty kredytów i obligacji w ciągu 6 miesięcy czy też trzeba tam uwzględnić jeszcze wydatki jakie poniesiecie w tym okresie na koszty pracownicze czy usługi obce?
  Piotr Krupa: ERC to prognozowane, niezdyskontowane wartości spłat, niepomniejszone o wydatki.
  717 mln zł przedstawione na slajdzie 24. to saldo wpływów (ERC) i zobowiązań (wartość 717 mln zł na slajdzie widoczna jest w przedziale czasowym "Poniżej 6 miesięcy"). W zobowiązaniach zawarto zobowiązania z tytułu kredytów, obligacji, leasingu, dostaw oraz usług, zaksięgowanych do dnia daty raportu, to jest 31.03.2020. Saldo nie uwzględnia prognoz kosztów pracowniczych oraz kosztów usług obcych.
 • gosc: Jakie są Wasze rekomendacje dotyczące dywidendy w tym roku?
  Piotr Krupa: Zarząd nie podjął jeszcze decyzji w tym zakresie. Kruk chce być spółką wypłacającą dywidendę przy uwzględnieniu sytuacji finansowej i potrzeb inwestycyjnych. Rekomendacja w tym zakresie będzie przedłożona radzie nadzorczej do sierpnia 2020 r.
 • Mark: Informowaliście, że spłaty w kwietniu były o 15 proc. niższe od założonych. Pytanie zatem czy dokonana w IQ aktualizacja dopasowała już założenia na kwiecień, czy przychody z kwietnia w raporcie za 2Q zostaną pomniejszone o te nieodpłatny?
  Piotr Krupa: Oczywiście, aktualizacja uwzględnia spadek wpłat, nie tylko z kwietnia, ale i w kolejnych miesiącach. Ta różnica 15 proc. w kwietniu dotyczy budżetu, który przyjmowaliśmy w październiku 2019 r. na rok 2020, czyli naszego celu operacyjnego.
 • Mark: Jakie są Pana zdaniem szanse na niekorzystne orzeczenie w Rumunii w sprawie zakazu egzekucji w tym roku?
  Piotr Krupa: Obecnie ustawa jest w trakcie badania jej konstytucyjności. W podobnej sprawie w tym roku sąd konstytucyjny w Rumunii już wypowiedział się negatywnie, stąd nasza ocena o mało prawdopodobnym wejściu w życie przepisów.
 • Mark: Jaki procent przeszacowania wynika z mniejszych założeń na spłaty w tym roku?
  Piotr Krupa: Większość przeszacowania dotyczy spłat w okresie najbliższych 12 miesięcy, co można zaobserwować analizując rozkład ERC.
 • Gość: Kiedy szacujecie Państwo, iż uda się spółce w pełni powrócić do operacyjności znane sprzed lockdownu? A może ta sytuacja ukazała, iż możliwe sa zmiany warte wprowadzenia i Waszym modelu operacyjnym wprowadzone zostaną zmiany? jeśli tak to jakie?
  Piotr Krupa: Uważam, że takiego w pełni powrotu sprzed COVIDu nie będzie, przynajmniej się tego nie spodziewam. COVID zmienił operacyjne funkcjonowanie organizacji i to zostanie utrzymane: będzie więcej pracy zdalnej, automatyzacji, udziału online, mniej podróży służbowych, redukcja powierzchni biurowej itd.

  Paradoksalnie COVID w zakresie operacyjnym uczyni firmy efektywniejszymi, nastąpi mocne przesunięcie w online, co zaprocentuje w przyszłości.
 • Piotr Krupa: Dziękuję Państwu za możliwość spotkania i tak duże zainteresowanie. Do usłyszenia, do zobaczenia. Życzę zdrowia!
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +126,27% +25 254,60 zł 45 254,60 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy