pixelg
Czat: Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA - start 2 września o godz. 12:30

Czat z Piotrem Krupą, prezesem zarządu Kruk SA

Dyskusja odbyła się dnia: 02.09.2020, godziny 12:00
Piotr Krupa, prezes Kruka: Skup akcji jest formą wypłaty dywidendy. Liczymy, że zapiszą się wszyscy akcjonariusze Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK SA
W środę 2 września br. o godz. 12:00 rozpocznie się czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem KRUK SA. Tematem rozmowy będzie omówienie wyników po I półroczu 2020 r. i bieżąca działalność Grupy KRUK.

KRUK jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, z małej kilkunastoosobowej firmy, stał się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami.

Głównym obszarem działalności Grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych), wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych.

W 2007 roku Grupa rozpoczęła działalność na rynku rumuńskim, a w 2011 na rynku czeskim oraz słowackim. W 2015 roku KRUK założył spółki we Włoszech oraz Hiszpanii. KRUKowi udało się nabyć pierwszy portfel na rynku włoskim jeszcze w 2015 roku, a na hiszpańskim na początku 2016 roku. W 2019 roku KRUK przejął działającą na rynku pożyczek konsumenckich firmę Wonga.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Piotrem Krupą, prezesem Kruka. Tematem rozmowy będą najnowsze wyniki finansowe oraz bieżąca działalność grupy.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 12:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • Piotr Krupa: Dzień dobry. Dla przypomnienia - 24 sierpnia KNF zatwierdziła prospekt emisyjny obligacji, 27 sierpnia opublikowaliśmy wyniki za I półrocze br., a w miniony poniedziałek odbyło się WZA. Dziś mam przyjemność rozmawiać z Państwem, zachęcam do zadawania pytań.
 • Gość: od kiedy będzie można się zapisywać na wykup akcji i jak to będzie skupywane procentowo
  Piotr Krupa: Jesteśmy na etapie wyboru domu maklerskiego, z którym określimy szczegółowy harmonogram. O wszystkim będziemy Państwa na bieżąco informować przede wszystkim za pośrednictwem naszej strony internetowej i poprzez raporty bieżące spółki. Spodziewamy się, że jeszcze we wrześniu rozpoczną się zapisy. Liczymy, że zapiszą się wszyscy akcjonariusze.
 • Gość: Czy proces komorniczy i sądowy w Polsce wrócił już do normy, czy nadal efektywność jest na pandemicznym poziomie?
  Piotr Krupa: Proces sądowy i egzekucyjny w Polsce dla wierzytelności niezabezpieczonych działa w naszej ocenie, jak na nowe warunki sprawnie. Wysyłamy ponownie sprawy do sądu, komornicy wykonują swoje czynności, oczywiście z ograniczeniami, jakie rozwiązania tarczy antykryzysowej przyniosły. Po naszej stronie możliwość wykonywania pracy zw. z obsługą procesu sądowego i egzekucyjnego jest wykonywana bez istotnych zakłóceń, w większości zdalnie.
 • Zainteresowany: Wonga ma bardzo słabe wyniki w związku z rezerwą na zwrot opłat dla klientów. Czy może Pan napisać czy dotyczy to portfela starych pożyczek, czy portfela także pracującego? Czy na nowoudzielone pożyczki taka rezerwa też jest tworzona? Kiedy tę rezerwę rozwiążecie? Jak się przedawni ewentualne roszczenie?
  Piotr Krupa: Na słabsze niż zakładaliśmy wyniki Wongi wpływa kilka czynników zewnętrznych: wspomniana wcześniej rezerwa i rezerwa związana z COVID -19, oraz czasowe ograniczenie sprzedaży, wynikające z pandemii i wpływ regulacji z tarczy antykryzysowej. Rezerwa dotyczy całego portfela. Nie mamy na ten moment daty jej rozwiązywania, natomiast spodziewamy się przynajmniej jej częściowego rozwiązania w przyszłości.
 • SW-fan: Panie Prezesie. Śledzę Kruka prawie od początku, zanim jeszcze był na giełdzie. Pan między innymi występował jako prelegent na konferencjach i spotkaniach dla CFO, nawet bardzo małych. Zapamiętałem, zainwestowałem, nie pomyliłem się ani trochę. W międzyczasie zbudował Pan imponującą organizację, ale powiem szczerze: bez Pana Kruk nie byłby tym czym jest, i nie będzie w stanie zmieniać się razem z rynkiem. Stąd moje pytanie i przepraszam za przydługi wstęp: Kiedy emerytura? Jak długo jeszcze można liczyć, że na pewno będzie Pan za sterami?
  Piotr Krupa: W najbliższych 10 latach nigdzie się nie wybieram :)
 • GPWking: Panie prezesie, czy to nie jest dobra okazja na przejmowanie słabych konkurentów, albo wejścia rzutem na taśmę na nowy duży rynek np Rosja? Po co dywidenda, skup akcji, jak stopy procentowe są zerowe i nie ma co zrobić z tymi środkami. Pan dobrze zarządza kapitałem, inwestorzy chętnie zostawiliby środki u Pana żeby się np. podwoiły w trzy lata.
  Piotr Krupa: Zawsze rozglądamy się po rynku i szukamy ciekawych projektów. Jeśli będą atrakcyjne aktywa, nie wykluczamy takiej opcji. Dla nas najważniejsze jest, aby inwestycja czy w portfel wierzytelności czy biznes była atrakcyjna.
 • Kamil_K: Jak wyglądają spłaty w Q3: lipcu i sierpniu? Czy nadal udaje się zmniejszać negatywne odchylenie od budżetu, a może już udało się wskoczyć powyżej 100% realizacji budżetu?
  Piotr Krupa: Na razie nie widzimy zmiany trendu spłat, który zauważalny jest od maja i czerwca.
 • Kamil_K: Czy w Q3 KRUK inwestuje już nieco większe środki w nowe portfele, czy nadal poziom inwestycji jest niski? Odnosząc się do komentarza Pana Prezesa dot. oczekiwanej większej podaży portfeli w Q3-4'20 i latach kolejnych - czy biorąc pod uwagę oczekiwaną większą podaż portfeli oraz niepewność na rynkach związaną z COVIDem, oczekujecie Państwo, że będziecie w stanie nabywać portfele taniej aniżeli w poprzednich okresach? Jak oceniacie konkurencyjność tego rynku - czy główni konkurencji do portfeli są agresywni, zachowawczy, może niektórzy mają problemy płynnościowe i są/będą wyłączeni przez najbliższe kwartały?
  Piotr Krupa: Cały czas jesteśmy ostrożni w sytuacji zw. z rozwojem COVID-19. Konkurencja pozostaje relatywnie silna, szczególnie ze strony dużych międzynarodowych firm, ale racjonalna. Oczekujemy, że ceny odzwierciedlą sytuację i ryzyko nieznanej przyszłości.
 • af trader: Witam i dziękuję za regularny kontakt z drobnymi inwestorami. Gratuluję wychodzenia na prostą. Czy może Pan podzielić się obserwacjami jak już zmienia się otoczenie w którym działacie, a konkretnie sytuacja i nawyki zadłużonych, dynamika portfeli w bankach i wpływ pandemii na strukturę konsumpcji? Czyli na ile pandemia potencjalnie grozi modelowi biznesowemu Kruka jako takiemu?
  Piotr Krupa: Przyglądając się rynkowi, rozmawiając z bankami nie mamy absolutnie wątpliwości, że w kolejnych kwartałach istotnie wzrośnie ilość portfeli na sprzedaż. Nasze empatyczne podejście i model prougodowy idealnie wpisuje się w ten trudniejszy okres. Wierzymy, że przyniesiemy realną pomoc osobom zadłużonym. W coraz większym stopniu narzędzia online, które rozwijamy, pomagają klientom.
 • Akcjonariusz: Czy doradcy terenowi działają już normalnie na wszystkich rynkach? Wiemy, że wrócili, ale czy sprawność obsługi jest taka sama?
  Piotr Krupa: Doradcy terenowi obecnie pracują na wszystkich rynkach. W zależności od zagrożenia epidemiologicznego podejmowane są odpowiednie środki bezpieczeństwa, włącznie z ograniczeniem wizyt w określonych strefach.
 • Kamil_K: Czy zawirowania rynkowe związane z COVIDem ocenia Pan bardziej jako ryzyko, czy jako szansę rynkową? Dla biznesu windykacyjnego jest to miecz obosieczny - z jednej strony dłużnicy mają większe trudności ze spłatą, z drugiej strony dłużników jest więcej, więc portfeli powinno być więcej. Jak Pan to ocenia?
  Piotr Krupa: Mam podobne zdanie, zawsze są szanse i zagrożenia, patrząc wstecz, bo ten biznes prowadzimy już 20 lat. Po ostatnim kryzysie Kruk bardzo urósł, wielokrotnie zwiększając swoją wartość.
 • inwestor_2k: Dzień dobry, czy zgłosi Pan swoje akcje do skupu? Jeśli tak, to czy zamierza Pan jeszcze w tym roku sprzedawać jakiekolwiek akcje Kruka?
  Piotr Krupa: Jak każdy akcjonariusz wezmę udział w dywidendzie i cieszy mnie to, że spółka w okresie pandemii może podzielić się zyskiem za 2019 rok. W tym trudnym okresie niektóre spółki potrzebowały kapitału, a my mamy nawet możliwość podzielenia się tym kapitałem z akcjonariuszami.
 • gość: Czy Pana zdaniem Kruk jest właściwie wyceniony na giełdzie?
  Piotr Krupa: Kupowałem akcje po 317 zł i nadal uważam, że jest to dobra cena. Moim prywatnym zdaniem, akcje mają jeszcze duży potencjał.
 • Zainteresowany: Czy z emisją obligacji będziecie czekać aż pojawi się podaż portfeli, czy częściowo będziecie refinansować z nowego programu zapadające papiery?
  Piotr Krupa: Mamy zatwierdzony prospekt i zielone światło na emisję. Dostajemy sygnały z rynku, że wielu inwestorów chce zainwestować w Kruka, dlatego nie wykluczmy emisji w najbliższej przyszłości.
 • Kamil_K: Czy zastąpiliście już Państwo członków zarządu, którzy odeszli kilka miesięcy temu? Czy Ich brak wpłynął i wpływa w jakimś stopniu negatywnie na Państwa działalność operacyjną?
  Piotr Krupa: Obecnie zarząd tworzą 4 osoby, a za operacje odpowiada Piotr Kowalewski, wieloletni manager spółki współpracujący wcześniej z Agnieszką Kułton.
 • gość: Czy z perspektyw covidowych doświadczeń, budując firmę raz jeszcze zmieniłby Pan jakieś działania?
  Piotr Krupa: Uważam, że jako organizacja przeszliśmy sprawnie na pracę zdalną nie tracąc nic na efektywności. Mamy informacje zwrotne od partnerów biznesowych, którzy nawet wskazali, że działaliśmy efektywniej niż inne firmy w tym okresie. Nie zmieniłbym nic. Cieszy mnie tak duże zaangażowanie pracowników. Chciałbym im w tym miejscu podziękować za pełną mobilizację i zaangażowanie.
 • Akcjonariusz: Czy biorąc pod uwagę dzisiejszy stan wiedzy wszedłby Pan do Włoch jeszcze raz?
  Piotr Krupa: Tak, natomiast zrobiłbym to inaczej. Uważam, że przyjdzie dzień, kiedy biznes włoski pokaże swoją moc.
 • Gość: Czemu uchwalony skup akcji odbędzie się w formie wezwania, czy będziecie brali papiery z rynku uczestnicząc pośrednio przez DM w normalnym obrocie?
  Piotr Krupa: Ten skup akcji jest formą wypłaty dywidendy. Wezwanie jest praktyką rynkową i my liczymy, że zapiszą się wszyscy akcjonariusze. Na tym nam bardzo zależy i będziemy akcjonariuszy do tego zachęcać. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru domu maklerskiego.
 • księgowy: Czy może Pan wytłumaczyć czemu spłaty z portfeli zabezpieczonych spadły mocniej niż z detalicznych? To kwestia zamknięcia sądów i komorników czy czegoś jeszcze?
  Piotr Krupa: Główny powód to przesunięcie w czasie procesu decyzyjnego w sądach, zarówno na etapie sądowym jak i w postępowaniach upadłościowych przedsiębiorstw. Nie bez wpływu w okresie COVID-19 była niepewność i chęć przeczekania przez potencjalnych nabywców nieruchomości i ruchomości.
 • obligatariusz: Czy zamierzacie dla detalu nadal oferować papiery dłużne o zmiennym oprocentowaniu?
  Piotr Krupa: Proponuję poczekać na moment publikacji szczegółowych warunków emisji, gdzie będą podane m.in. informacje o oprocentowaniu. Rozważamy różne możliwości.
 • gość: Czy Pana zdaniem maksymalne koszty pozadosetkowe nie zostaną na tych poziomach już na stałe? Jeśli rynek “przeżyje” ten poziom i to w takich warunkach to znając obecną władzę mamy w zasadzie pewne usankcjoniwanie prawne na stałe.
  Piotr Krupa: Jest takie ryzyko. Wonga dopasowuje swoje produkty do obecnych realiów. Do tej pory działała tylko na prowizjach, obecnie pracuje nad wprowadzeniem również odsetek. Obecne przepisy niewątpliwie będą miały wpływ na rynek i większość firm nie będzie w stanie funkcjonować. Wierzymy, że Wonga będzie jedną z tych firm, które pozostają na rynku m.in. dzięki dobremu zarządzaniu ryzykiem.
 • Gość: Czy nie obawiacie się Państwo ponownego lockdownu, szczególnie na rynku włoskim?
  Piotr Krupa: Jak każdy przedsiębiorca czy zarząd spółki, obawiamy się lockdownu, ale liczymy, że do niego nie dojdzie.
 • Kamil_K: Czy okres COVIDowy i związana z nim zmiana procesów (np. praca zdalna, rozwój onlineu itp.) przyniesie długoterminowy wzrost efektywności i/lub obniżenie kosztów operacyjnych? Jeśli tak, czy może Pan się podzielić szacunkami, nawet rough estimate?
  Piotr Krupa: Uważam, że przyniesie zarówno wzrost efektywności jak i obniżenie kosztów. Już to widzimy w przyspieszonym procesie rozwoju rozwiązań online. Na dzień dzisiejszy nie możemy oszacować tych efektów.
 • Kamil_K: Czy może Pan opowiedzieć nieco o pracy doradców terenowych? Jaka jest ich rola, jak wygląda ich praca, ilu dłużników odwiedzają dziennie, jakie są ich cele? Czy ich praca zmieniła się jakoś w związku COVIDem? Jeśli tak, czy nadal są w jakiś sposób ograniczeni, czy pracują już normalnie? Jaka jest przybliżona liczba doradców terenowych?
  Piotr Krupa: W całej Grupie KRUK pracuje ponad 500 doradców terenowych. Ich praca polega na kontaktowaniu się bezpośrednim z klientami po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu spotkania i oferowaniu dogodnych do spłat ugód. W warunkach pandemii doradcy terenowi pracują sprawnie, z zachowaniem środków bezpieczeństwa. W określonych strefach mogą wystąpić ograniczenia w wykonywaniu wizyt, wtedy pozostaje kontakt telefoniczny z klientem. Praca doradców terenowych jest bardzo istotna w naszym procesie polubownym. Nasi klienci, którzy w okresie lockdownu nie mogli kontaktować się bezpośrednio z doradcami, mają już taką szansę na spotkanie, podczas którego mogą m.in. zawrzeć ugodę lub spłacić ustaloną ratę.
 • SW-fan: Dziękuję za odpowiedź. Jaką ma Pan wizję Kruka za 5 i 10 lat co do wielkości, skali działania, zasięgu ORAZ zakresu świadczonych usług? To ostatnie interesuje mnie najbardziej. Jestem zdania, że mając tak olbrzymią bazę konsumentów z ich historią płatniczą oraz trzymaniem w postaci zadłużenia, Kruk ma przeolbrzymi potencjał cross-sellingu, którego chyba praktycznie wcale nie wykorzystuje.
  Piotr Krupa: Kruk ma za sobą 22 lata bardzo dobrej historii. Choć nie obywało się bez trudniejszych chwil, jak to w życiu i w biznesie. W okresie najbliższych 5 lat nasza koncentracja będzie zdecydowanie na nabywaniu portfeli na rynkach, na których już jesteśmy. Mamy tam na tyle dużo doświadczeń, że lepiej oceniamy ryzyko inwestycji. Spodziewamy się bardzo istotnego wzrostu portfeli wierzytelności, podobnie jak to miało miejsce podczas kryzysu 2008-2009. Rok 2020 może oznaczać dla nas silne wybicie w budowie wartości organizacji i jej rozwoju. Wiedza z danych, którymi dysponujemy będzie pomocna i niezbędna właśnie w tym celu. W dłuższym horyzoncie myślimy o nowych rynkach. Bardzo wierzymy również w rozwój biznesu finansowania konsumentów.
 • Piotr Krupa: Dziękuję bardzo za dzisiejszy czat i Państwa pytania. Przypominam akcjonariuszom o dywidendowym skupie akcji i śledzeniu informacji na stronie Kruka. Do następnego spotkania. Pozostańcie w zdrowiu.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +173,47% +34 694,69 zł 54 694,69 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy